İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

8 MART DÜNYA KADINLARI'NIN MÜCADELE GÜNÜ (2)

Salı, Kas.10.2015 - 10:28
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


S.Barış KÖKSAL
S.Barış KÖKSAL

8 MART DÜNYA KADINLARI'NIN MÜCADELE GÜNÜ (2) 

8 MART DÜNYA KADINLARI'NIN MÜCADELE GÜNÜ (2)

Bugüne kadar Kadınlara ait bu günde hep hamasi söylemlerle gönülleri alındı. Kutlamalarda verilen sözler hep unutuldu.Eğer yerel ve genel seçimler yapıldığı yıllarda siyasi partilerin kadın kolları veya gençlik kolları tarafından resmi kurum ve özel kuruluşlarda çalışan kadınlara ve ev hanımlarına kadar gidilerek küçük de olsa hediyelerle birlikte üzerinde güzel sözlerin bulunduğu güller verilmiş, onların gönülleri okşanmıştır. Hep söylerim, bu eyyamcı sözlerden ne zaman kurtulacağız!. Bu yıl hiçbir siyasi parti kadınlarımıza gül dağıtmadı, ama önümüzdeki yıl yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri de yapılacak, bu yüzden seneye kadınlarımız daha fazla hatırlanacak, ellerinde hediye paketleri evlere kadar gidilecek, güzel sözlerle gönülleri alınacak, bu riyakarlık değilmidir?. Bütün kadınlarımız, öyle olmasını umut ediyorum, böyle yaptıklarında bu yılı hatırlatıp neden seçim zamanı bizleri hatırlıyorsunuz deyip, ''çam sakızı çoban armağanı'' misali bu hediyeleri kabul ederken böyle bir serzenişte bulunacaklarını ümit ediyorum..

Dünya kadınları bu günlere gelene kadar elbetteki tarihte çok büyük mücadele verdiler. Tarihe damgasını vurmuş, yiğitlikleriyle dillere destan olmuş kadınları yaptıkları mücadeleleriyle birlikte onları anımsamakta fayda olacağını düşünüyorum..

-SAPPHO:(M.Ö.570) Tarihin ilk kadın edebiyatcısı, yazdığı coşkulu ve cesur şiirleri nesiller boyunca yaşadı ve günümüze kadar geldi.

-CLEOPATRA:(M.Ö.69-30) Mısırın son hükümranı, dönemin en güçlü iki ismi Sezar ve Marc Antony ile beraberliği sayesinde ülkesinin varlığını korumasını sağladı, güzelliği bugün bile dillerden düşmüyor.

-AGUİTAİNE'Lİ ELEANOR:(1122-1204) Fransa'nın ilk kraliçesi, güzelliği ve çekiciliğini yanı sıra politika üzerinde oldukca etkiliydi, oğulları Richard ve John ingilterenin en güçlü krallarıydı, aile bağları sayesinde tüm Avrupa'yı kontrol etti.

-JEANNE D'ARC:(1412-1431) Fransa'nın en vatansever kadını, üstüne zırhları geçirip ülkesini İngiltere'ye karşı korumak için Tanrı'dan vahiy geldiğini söyledi. Tüm ülkede yüzyıl savaşlarının sembolü oldu. Sonunda din adamları tarafından günahkar ilan edilip yakıldı, ama ölümünden 488 yıl sonra 1919 yılında Papa XIV Benedict onu azize ilan etti.

-ELİZABETH 1:(1533-1603) İngiltere'nin altın saçlı kraliçesi ülkeyi yokolmanın eşiğinden kurtardı ve bir dünya İmparatorluğu haline getiren ilk adımların atılmasında büyük rol oynadı.

-BÜYÜK KATHERİNA:(1729-1796) Rusya'yı 18.Y.Y.lın en büyük gücü haline getiren büyük Çarice, zamanında yüzbinlerce kilometrekarelik alan fethedildi. Rus İmparatorluğunun sağlam temelleri onun zamanında atıldı.

-MARY WOLSTANECRAFT:(1759-1797) Feminis kavramından ilk bahseden kadın yazar, kadın haklarının yasalaşması fikrini ortaya atan yazar.

-HARRİET BEECHER STOWE:(1811-1896) Uncle Tom's cabin adlı kitabıyla köleliğe karşı başkaldırıyı topluma yayan yazar.

-KRALİÇE VİKTORİA:(1819-1901) İngiltereyi güneş batmayan imparatorluk yapan kraliçe.

-FLORANCE NİGHTİNGALE:(1820-1910) Savaş zamanı yaralı askerleri tedavi etmek için gece gündüz çalıştı, ve modern hemşireliği kurdu.

-İNDİRA GANDHİ:(1917-1984) Hindistan'ın ilk kadın başbakanı, ülkesini dağılmaktan kurtardı, buna rağmen 1984 yılında Sih koruması taradından suikastle öldürüldü.

-EVA PERON:(1919-1952) Arjantinli lider Juan PERON'un eşi, kadınların ve yoksulların haklarını savunarak halkın sevgilisi oldu.

-MARGARET THATCHER(1925) İngiltere'nin ''Demir Leydi'' lakaplı ilk kadın başbakanıdır.Soğuk savaş boyunca ülkesinin gelişmesinde önemli rol oynadı.

-GARMAİNE GREER:(1939) 1960 dan itibaren Feminist akımın en önemli öncülerinden biri oldu. Kitapları o zamandan beri kadınlarca bir manifesto olarak okunuyor.

-BENAZİR BHUTTO:(1953-2007) Müslüman bir ülkenin ilk kadın başbakanı. Pakistan'ını diktatörlükten demokrasiye geçişini sağladı. Yoksulların ve kadın haklarının gözetilmesinde ülkesine ve dünya'ya örnek oldu.

-OPRAH WİNGREY:(1954) Kendi televizyon şirketine sahip olan ilk kadın, proğramlarında dünyadaki kadınların sorunlarına dikkat çekti.

-MADONNA:(1958) Tüm zamanların en başarılı kadın pop sanatcısı, Müziğin ''aykırı kraliçesi'' 1980 den itibaren pop kültürüne damgasını vurdu.

ÜLKEMİZDEKİ KADIN HAREKETLERİNİN TARİHSEL SÜRECİ

-1843 Tıbbiye mektebi bünyesinde kadınlar ebelik eğitimi almaya başladı.

-1847 Kız ve erkek çocuklara eşit miras hakkı tanıyan İrade-i Seniye yayımlandı.

-1847 Kız ve erkek çocuklara eşit miras hakkı tanıyan İrade-i Seniye yayımlandı.

-1869 Kızların eğitimine ilk kez yasal zorunluluk getiren Maarif-i Umumiye Nizamnamesi yayımlandı.

-1871 Mecelle'nin (Osmanlı Medeni Kanunu) uygulanması için çıkarılan Hukuk-ı Aile Kararnamesi ile; evlilik sözleşmesinin resmi memur önünde yapılması, evlenme yaşının erkeklerde 18, kadınlarda 17 olması, zorla evlendirmelerin geçersiz sayılması düzenlendi.

-1913 Kadınlar ilk kez devlet memuru olarak çalışmaya başladı.

-1914 Kadınlar tüccarlık ve esnaflığa başladı.

-1922 Yedi kız öğrenci Tıp Fakültesine kayıt yaptırarak eğitime başladı.

-1923 Haziran ayında, Nezihe Muhittin'in başkanlığında ilk kadın partisi olan Kadınlar Halk Fırkası'nın kurulması girişiminde bulunuldu, kadınlara oy hakkı tanımayan 1909 tarihli Seçim Kanunu gereğince valilikçe partinin kuruluşuna onay verilmediğinden dernekleşmeye gidildi.

-29 Ekim 1923 Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte kadınların kamusal alana girmesini sağlayan yasal ve yapısal reformlar hızlandı.

-3 Mart 1924 Tevhid-i Tedrisat Kanunu (Öğrenim Birliği) çıkarıldı. Böylece eğitim laikleştirilerek tüm eğitim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlandı. Kız ve erkekler eşit haklarla eğitim görmeye başladı.

-1930 Belediye yasası çıkarıldı. Yasa ile kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanındı.

-1930: Türkiye’de ilk kadın yargıçlar atandı.

-1933: Aydın’ın Karpuzlu köyünde ilk kadın muhtar Gül Esin, yaklaşık 500 oy alarak seçildi.

-10 Haziran 1933 Kız çocuklarına mesleki eğitim vermek amacıyla Kız Teknik Öğretim Müdürlüğü kuruldu.

-5 Aralık 1934 Anayasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı.

-8 Şubat 1935 Türkiye Büyük Millet Meclisi 5. Dönem seçimleri sonucunda 17 kadın milletvekili ilk kez meclise girdi, ara seçimlerde bu sayı 18'e ulaştı.

-1936: Eskişehir Askeri Hava Okulu’ndan mezun olan Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın savaş pilotu oldu.

-1950 İlk kadın belediye başkanı (Müfide İlhan) Mersin'den seçildi

-1957: Türk ordusunun ilk kadın doktor subayı Dr. Sema Aran, teğmen rütbesiyle göreve başladı.

-26.03.1971 İlk kadın bakan (Türkan Akyol) atandı.

-1982: Filiz Dinçmen, Hollanda Lahey Büyükelçiliğine atandı.

-1991 ilk kadın vali (Lale Aytaman) Muğla iline atandı.

-1993 (25 Haziran)Türkiye'nin ilk kadın başbakanı (Tansu Çiller) hükümeti kurdu.

-1996: İlk kadın deniz subaylar, Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu.

-2005: Tülay Tuğcu, Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilen ilk kadın oldu.

-2007: Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD başkanlığına seçildi.

Dünyanın her yerinde kadının anlamı değeri, yaşadığımız evrendeki ağırlığı bu özel günlerde tekrar hatırlanıyor. Dünyanın dört bir yanında kadınların göğsünde aynı yürek çarpıyor, ama yaşadıkları hayat birbirlerinden o kadar farklı ki, kimi kaybettiği kocasına ve coçuğuna üzülüyorken, kimisi aç kalmamak için çok ağır işlerde çalışıyor. Yalnızlıklarına hayallerine çare bulanlar, başarmanın hazzını yaşayanlar, ağlayanlar, gülenler. Ya çok geç kalmışlardır bir şeyler için, ya da yaşadıkları için çok erkendir.

     Nazım HİKMET'in dizelerinde söylediği gibi;

       '' Ve kadınlar,

            bizim kadınlarımız:

             Korkunç ve mübarek elleri

              İnce küçük çeneleri, kocaman gözleriyle

                Anamız, avradımız, yarimiz''.....


Bu haber 1012 defa okundu.

Benzer Haberler

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:48

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:31

Erbaa Gençlik Merkezi Ve Esnaf Kefalet Kooperatifinden Çölyak Hastaları İçin Anlamlı Kampanya

Erbaa gençlik merkezi ve Erbaa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi bölgemize ve ülkemize örnek olacak bir kampanya gerçekleştirdiler.

Cuma, Ağu.03.2018 - 16:19

Bu Yazarın Diğer Yazıları

ERBAA ZİRAAT ODASI ÇİFTÇİLERE İPARD 2 KONUSUNDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI…

ERBAA ZİRAAT ODASI ÇİFTÇİLERE İPARD 2 KONUSUNDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI…     Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu (T.K.D.K) Kırsal


Perşembe, Kas.26.2015 - 22:06

anlamak,anlamamak; anlamadığını anlamak...

 Bugünlerde toplumumuzda insanların birbirlerini anlamaya  ve empati yapmaya o kadar ihtiyacımız var ki!. En büyük eksikliğimiz de sanıyorum anlayamamak. Nedense


Salı, Kas.10.2015 - 12:07

Siyaset, kendini iyi hissettirecek pozlar vermek değil, zor tercihler yapmak demektir….

Siyaset, kendini iyi hissettirecek pozlar vermek değil, zor tercihler yapmak demektir….   Fikir ayrılığı ve birbiriyle yarışan çıkarlar olmaksızın, gerçek bir


Salı, Kas.10.2015 - 12:04

ÖZE GELİN, ÖZ'E !!...

ÖZE GELİN, ÖZ'E !!...  Geçen yıl 8 Mart Dünya emekci kadınlar günüyle ilgili yazımda, bu özel günde hep siyasiler tarafından


Salı, Kas.10.2015 - 12:02

Kuraklık ve Geleceğimiz...

KURAKLIK VE GELECEĞİMİZ... Kuraklık aslında normal ve tekrarlayan bir iklim olayıdır. Bir veya birden çok mevsime yayılan azalan yağışlar nedeniyle


Salı, Kas.10.2015 - 10:50

EKONOMİ VE DÜNYA==

EKONOMİ VE DÜNYA== Polonyalı Nicolaus Copernicus 1543’te yayınladığı “Gök Kürelerinin Hareketi” isimli kitabında,” İnsanın hiçbir şeyin merkezi olmadığını, dünyanın ise


Salı, Kas.10.2015 - 10:30

8 MART DÜNYA KADINLARININ MÜCADELE GÜNÜ

" ŞUNA İNANMAK LAZIMDIR Kİ DÜNYA ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜMÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR''                  


Salı, Kas.10.2015 - 10:23

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.