İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

EKONOMİ VE DÜNYA==

Salı, Kas.10.2015 - 10:30
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


S.Barış KÖKSAL
S.Barış KÖKSAL

EKONOMİ VE DÜNYA==

 

EKONOMİ VE DÜNYA==


Polonyalı Nicolaus Copernicus 1543’te yayınladığı “Gök Kürelerinin Hareketi” isimli kitabında,” İnsanın hiçbir şeyin merkezi olmadığını, dünyanın ise insanların evi olduğunu ve kendi sistemindeki diğer gezegenler gibi güneş çevresinde döndüğünü, yalnız insanoğlunun kendisi bilmesi ve tanıması gerektiğini önemle vurguladı.

Paradigma değişti.

 

Paradigma, bir modelin, bir bakış açısının, kavrayış ve anlayışın adıdır. Herhangi bir gerçek hakkında varılan bilimsel algılama, mevcut teorinin gerçeği yeterli şekilde açıklayamadığı noktaya kadar ilerlediğinde o teori değişmek zorundadır. 

 

Günümüz ekonomik teori ve göstergeleri, dünyanın doğal sistemlerini nasıl tahrip ve altüst ettiğini açıklamıyor. Ekonominin, dünyanın doğal sistemleri ile çatışma halinde olduğu o kadar ortada ki… Değişen iklim, bozulan meralar, genişleyen çöller, artan karbondioksit düzeyleri, azalan taban suyu seviyeleri, eriyen buzullar, nesli tükenen canlılar, afetlerin sıklığı…

Bu çatışmadan doğan ekonomik kayıplar, tüm ilerleme çabalarını alt üst ediyor.

Öte yandan ekonomi genişledikçe ekosisteme daha bağımlı hale geliyor.

 

Ne yapacağız?

Çevresel olarak sürdürülebilir bir ekonomiyi (eko-ekonomi) ekologlar ve ekonomistler birlikte çalışarak şekillendirip, yapılandırabilirler.

Ekonominin dünyanın merkezi olmadığını bilmek, ekonomik ilerlemenin sürdürülmesi ve insanın durumunun iyileştirilmesinin koşullarını yaratacaktır.

 

Ekonominin ekolojiye entegre edilmesi fikri birçoklarına çok radikal gelse de, gerçeği yansıtan tek yaklaşımın bu olduğuna dair kanıtlar giderek artıyor. Gözlemler teoriyi desteklemez olunca, teorinin değiştirilmesine ihtiyaç vardır.

Bilim tarihçisi Thomas Kuhn bunu “ paradigma dönüşümü” diye açıklıyor; “ Bir ekonomik politikanın başarılı olabilmesi için ekolojinin ilkelerini dikkate alması gerekiyor.”

 

Kendi yok eden bir ekonomi

Son 50 yılda ekonomik göstergeler ciddi ilerlemeleri kaydediyor. 1950 – 2000 arasında ekonomi 7 kat büyüdü. Ancak, ekolojik göstergelere bakıldığında durum aynı değil. Ekosistemleri ekonomik terimlerle ifade edersek, bir doğal sistem örneğin, bir balık yatağı üreme ve avlanma dengesi gözetilerek işletilirse sürdürülebilir. Verim kapasitesi aşılırsa balık stokları azalmaya başlar, stoklar tükenir ve en sonunda balık yatağı yok olur. 

 

Neslimizi bekleyen zor görev, ekolojinin ilkelerini gözeten bir eko- ekonomiyi kurmaktır.

Maalesef günümüz ekonomileri böyle bir ekonomiyi kurmak için gerekli kavramsal çerceveyi sunmuyor. Oysa ekonomi, sürdürülebilir tarım, taşıma kapasitesi, besin döngüleri, hidrolojik döngü ve ikilim sistemleri gibi temel ekolojik kavramları benimseyen bir anlayışla yapılandırılmalıdır.

 

Nasıl bir yapılandırma gerektiğini biliyoruz. Fosil yakıta dayalı, otomobil merkezli israf ekonomisi dünya için geçerli bir model değildir.

 

Unutmayalım ki, ekonomik açıklar birbirimizden aldığımız borçlardır, ekolojik açıklar ise gelecek nesillerden çaldıklarımızdır.


* Eko-ekonomi / TEMA Vakfı Yay. No:42

            == MEMLEKETİMDEN İKTİSAT EFSANELERİ ==

1-   KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİRİN ÜÇ KAT ARTMASI;

Son on yılda kişi başı milli, gelir %45 artmıştır, üç kat artmış hesabı (ki, aslında 2 kat artmış veya 3 katına çıkmıştır demek gerekir) cari dolar fiyatıyla yapılan bir tercüme hatasıdır. Her ülkenin milli geliri ve büyümesi ulusal para ile hesaplanır. Ulusal para biriminin dolar karşısında değerlenmesi ve değer kaybetmesi büyüme oranını değiştirmez. Mesela 9 Haziran 2008 de 100 Japon yen’i 1 dolar 32 sente yükselmiştir.Japon parası dolara göre %40 değerlenmiş ve Japonya’nın gerçekte pek de artmayan kişi başı milli, geliri, cari dolar kuruyla hesaplandığında %40 artmıştır. Ama hiçbir Japon hükümet görevlisi bununla böbürlenmemiştir.

2-   10 YILDA TOPLAM MİLLİ GELİRİMİZ ÇOK HIZLI ARTTI;

Son 10 yılın ortalama büyüme oranı %5’ tir. Bu oran önceki 80 yılın ortalama büyüme hızına kabaca eşittir. Değişen bir şey yoktur. Faraşlaşan cari açık devalüasyon krizine sebeb olmasın diye, büyüme hedefi 3 yıl için %5’e bağlanmıştır.

3-   TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜKLÜKTE DÜNYA 17’NCİSİ OLDU;

Zaten öyleydi. 1993 yılında da Türkiye, toplam milli gelire göre dünyanın en büyük 17. Ekonomisiydi. Bazen bir basamak çıktı, bazen bir basamak indi. 19 yıl sonra 2012 de büyüklük sırası değişmemiştir. Yani Dünyanın 17. Ci büyük ekonomisidir. Önümüzdeki on yılda bu değişmeyecektir.

4-   IMF BORCUNU SIFIRLADIK, BORÇSUZ ÜLKE OLDUK;

Bu, eksik konuşarak basın yoluyla insanları kandırmakdan başka bir şey değildir. Son 10 yılda alınan en başarısız sonuç dış borç yükünün aşırı derecede artmasıdır.(Diğer yandan efsanenin çıkış sebebi budur) Dış borçlarımız 2002 deki 130 milyardan dolardan, 2012 de 337 milyar dolara çıkmıştır. Çıkış devam etmektedir. Ülkemiz, hiçbir dönemde bu kadar çok  dış borc yükü altına girmemiştir. IMF’ ye olan borçlar vadeleri geldiğinde yabancı bankalardan alınan yeni döviz borçlarıyla kapatılmıştır. Olay bundan ibarettir.

     

   Kaynak; Ege CANSEN (Hürriyet, 08,06.2013)

 


Bu haber 981 defa okundu.

Benzer Haberler

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:48

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:31

Erbaa Gençlik Merkezi Ve Esnaf Kefalet Kooperatifinden Çölyak Hastaları İçin Anlamlı Kampanya

Erbaa gençlik merkezi ve Erbaa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi bölgemize ve ülkemize örnek olacak bir kampanya gerçekleştirdiler.

Cuma, Ağu.03.2018 - 16:19

Bu Yazarın Diğer Yazıları

ERBAA ZİRAAT ODASI ÇİFTÇİLERE İPARD 2 KONUSUNDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI…

ERBAA ZİRAAT ODASI ÇİFTÇİLERE İPARD 2 KONUSUNDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI…     Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu (T.K.D.K) Kırsal


Perşembe, Kas.26.2015 - 22:06

anlamak,anlamamak; anlamadığını anlamak...

 Bugünlerde toplumumuzda insanların birbirlerini anlamaya  ve empati yapmaya o kadar ihtiyacımız var ki!. En büyük eksikliğimiz de sanıyorum anlayamamak. Nedense


Salı, Kas.10.2015 - 12:07

Siyaset, kendini iyi hissettirecek pozlar vermek değil, zor tercihler yapmak demektir….

Siyaset, kendini iyi hissettirecek pozlar vermek değil, zor tercihler yapmak demektir….   Fikir ayrılığı ve birbiriyle yarışan çıkarlar olmaksızın, gerçek bir


Salı, Kas.10.2015 - 12:04

ÖZE GELİN, ÖZ'E !!...

ÖZE GELİN, ÖZ'E !!...  Geçen yıl 8 Mart Dünya emekci kadınlar günüyle ilgili yazımda, bu özel günde hep siyasiler tarafından


Salı, Kas.10.2015 - 12:02

Kuraklık ve Geleceğimiz...

KURAKLIK VE GELECEĞİMİZ... Kuraklık aslında normal ve tekrarlayan bir iklim olayıdır. Bir veya birden çok mevsime yayılan azalan yağışlar nedeniyle


Salı, Kas.10.2015 - 10:50

8 MART DÜNYA KADINLARI'NIN MÜCADELE GÜNÜ (2)

8 MART DÜNYA KADINLARI'NIN MÜCADELE GÜNÜ (2) Bugüne kadar Kadınlara ait bu günde hep hamasi söylemlerle gönülleri alındı. Kutlamalarda verilen


Salı, Kas.10.2015 - 10:28

8 MART DÜNYA KADINLARININ MÜCADELE GÜNÜ

" ŞUNA İNANMAK LAZIMDIR Kİ DÜNYA ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜMÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR''                  


Salı, Kas.10.2015 - 10:23

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.