İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Erbaa Bağ Yaprağının Tescil Sorunu Kaldırıldı

Perşembe, Nis.07.2016 - 16:22
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Erbaa Bağ Yaprağının Tescil Sorunu Kaldırıldı

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, bağ yaprağın tescillenmesi için verdikleri mücadelenin kayıtsız kalmadığını söyledi.

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, bağ yaprağın tescillenmesi için verdikleri mücadelenin kayıtsız kalmadığını söyledi.
Tokat’ın Erbaa İlçesinde ’Erbaa yaprağı’ olarak bilinen ürünün ’Tokat yaprağı’ adıyla tescil ettirilmek istediği iddiasıyla geçen ay düzenlenen eylemle ilgili Başkan Yıldırım, değerlendirmelerde bulundu. Erbaa bağ yaprağının M.Ö. 2000 yıllarına dayanan bir geçmişi olduğunu ifade eden Başkan Yıldırım, bir dönem ara verilse de Erbaa’da bağ yaprağının son 20 yıldır ciddi anlamda üreticiye gelir getirdiğini kaydetti. Erbaa’da tabanı olan bağcılık ve bağ yaprağının tescillenmesi için 2012 yılı içerisinde bir çalışma içerisine girdiklerinin altını çizen Başkan Yıldırım, "Bizden önceki yönetimde bunu destekliyordu. Ama Türkiye Patent Enstitüsü’nde bir eksik dolayısı ile iade edildi. Bu eksikliği giderilmesi de bize nasip oldu. Kaymakamlık, Ziraat Odası, Ticaret Odası ve diğer sivil toplum kuruluşları ile beraber yaprağın tescillenmesi için bir ekip oluşturmuştuk. 2014 yılında da başvurumuzu üniversitemize laboratuvar ve bilimsel veriler lazım diyerek başvurumuzu yaptık. Ama bize 2014 yılında beri kör ve sağır olan bir üniversite ile karşılaştık. Son 8 ayda sayın valimizinde gelişli ile yaprağın Erbaa değil Tokat bağ yaprağı olması gerektiği yönünde bir sav gelişti. Biz bunun ısrarla Erbaa yaprağı olması gerektiğini Niksar’ın ceviz, Zile’nin pekmez, Turhal’ın yoğurtmaç, Tokat’ın kebap patenti olduğunu bu hakkında Erbaa’da olduğunu yüzde 80’e yakın üretimin Erbaa’da olduğunu dolayısı paketleme tesislerinin ilçemizde olması, bağcılık ve salamura tekniğinin farklı olması lezzetinin buradan geldiğini ısrarla söylesek de maalesef Tokat bürokrasisi ve sayın valimiz bizleri dinlemediler. Biz nasıl Erbaaspor maçında birliktelik sergilemiş isek yaprak konusunda STK’lar ve vatandaşlarımızla tepkilerimizi ortaya koyduk. Bu tepkimiz de kayıtsız kalmadı. Sayın Valimiz bu çabadan vaz geçildiğini bundan sonraki süreçte de ’Erbaa yaprağı’ olarak tescil edilmesi için önünüzdeki engeller kalkacak dedi. İki yıldır bize kör ve sağır olan üniversite hocalarını bize gönderdi ve şuan çalışmalar başladı" dedi.
Erbaa bağ yaprağının tescil çalışması ile birlikte değerinin daha da artacağını ifade eden Başkan Yıldırım, "Bundan sonra Erbaa bağ yaprağı olarak pazarlanan diğer yaprakların önüne geçeceğiz. Böylelikle Tokat’ımız, Erbaa ve çiftçimiz kazanacak. Tarımsal kalkınmanın bir ayağı daha inşallah sabitlemiş olacağız. Ama Tokat sadece merkez milliyetçiliği yapıyor, kaynaklarını merkezde kullanmaya çalışıyor. Tokat’ın büyümesi için ilçelerin de büyümesi lazım" diye konuştu.


Bu haber 926 defa okundu.

Benzer Haberler

TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2017/478 TLMT.
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Çarşamba, Nis.18.2018 - 14:27

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2015/150 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

Çarşamba, Nis.11.2018 - 10:34

TOKAT İLİ ERBAA İLÇESİ HARUN YÜKSEL 12 DERSLİKLİ İÖO YAPIM İŞİ TOKAT İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ


Tokat İli Erbaa İlçesi Harun Yüksel 12 Derslikli İÖO Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır. 

Cumartesi, Nis.07.2018 - 11:25

ÜST YAPI YAPTIRILACAKTIR ERBAA ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

Erbaa Orman İşletme Müdürlüğü Erbaa Şefliği, Boran Şefliği ve Sancar Şefliği Orman Yollarında 12+000 Km, Üst Yapı yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Çarşamba, Nis.04.2018 - 16:21

Erbaa Ticaret ve Sanayi odası olağan kongresini yaptı.

Erbaa Ticaret ve Sanayi odası olağan kongresini yaptı. Erbaa Ticaret ve Sanayi odası olağan kongresini yaptı.

Pazartesi, Nis.02.2018 - 12:51
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.