İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

Pazartesi, 25 Haziran, 2018

İletişim - Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum !! - Sitene Ekle


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

RÜYALARIM ÇİÇEK AÇTI

Perşembe, Nis.14.2016 - 11:41
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Şiir kitabını tanıttığımız Zeynel Beksaç’ı kısaca tanıtmamız gerektiğini düşünüyorum.

“1952 yılında Prizren’de doğdu. Doğduğu kentte liseden mezun olduktan sonra bir süre hukuk okudu. Tam o sıralarda gazeteciliğe merak sardı.

Öğrenimini keserek 70’li yılların başlarında Tan gazetesinde çalışmaya başladı.

Gazete genel yayın müdürüyle arası açılınca bir yıl sonra işten ayrıldı. Gazetecilikten vazgeçmedi.

Priştine Radyosu Türkçe Yayınları’nda mesleğe devam etti. Ardından Priştine Televizyonu Türkçe Yayınları’na geçti.

Yazar, şair ve öykücüdür. Balkan Türkleri edebiyatı içinde, özellikle Kosova ve Makedonya muhitinde önde gelen isimlerden birisidir.

Türkiye ve Türk Dünyası içinde tanınmaktadır.

1999 yılından bu yana TÜRKÇEM adı altında Kosova’da yayınlanan biricik çocuk dergisini çıkarmaktadır.” 

RÜYALARIM ÇİÇEK AÇTI

   Osman BAŞ

Gün ağarmaya başlamış, yıldızlar gökyüzünden kaybolmadan önce son görüntüleriyle güneşe gülümsüyorlar.

            Birkaç dakika balkon sefasıyla dua vaktine hazırlık yapmam gerektiğini biliyor, rahatlamak, huzura akmak, yeni güne rahat ve sağlıklı başlamanın ön hazırlığını tamamlıyorum.

            Kahvaltı sonrasında indiğim caddede yaklaşık bir km. uzayan araç var. İnternetten takip ettiğim otobüs geçiş saatlerinde hazır olmak için Konya yolundaki durağa doğru ilerliyorum.

            Karşıya geçmem için çok yavaş hareket eden araçların arasından geçmem gerek. İşte o an sabırsız ya da etrafında gelen geçenden habersiz, cep telefonu takıntılı araç şoförlerinin birkaç korna sesi ile sözüm ona uyarı kornasıyla ilerliyorum. Karşıya geçmem için başka ne yolum ne de şansım var.

            Seslere ve şoförün davranışına takılmadan zamana ve durağa ilerliyorum. Birkaç bekleyenler arasında tanıdıklara selam veriyor ve duraktaki yerimi alıyorum.

            Gölbaşı ve İncek istikametinden gelen otobüsler tıklım tıklım dolu. Her gün tekrarladığım, alışkın olduğum sabah yolculuğuna hazırım.

            Yaşadığım şehirden her sabah caddeler, sokaklar, duraklar ve iş yerlerinde koşuşturan insanlardan rutin görüntülerdi.

            Şehre yavaş yavaş bahar geliyor. Balkonun karşısındaki ormanda bulunan badem ağaçlarının çiçekleri sabah ve akşamımı süslüyor, aralıklarla çocukluğuma, köyüme akmama sebep oluyor.

            Doğduğum şehir ve köyün bahçelerinde bahar yaşamak inanılmaz rahatlığı ve dinlenmeyi sağlıyor. Doğa ile baş başa olmak, toprağa basmak, onlarca çeşit çiçek arasında akşamsefasının tadı ve lezzeti yaşadığım şehirde özlediğim anılardır.

            Belediye otobüsünde Kızılay hattındayım. Bu sabah Balkanlardan esen gönül serinliğinde işe yürüyorum. Güne şiirle başlıyorum.

            Üstat, Zeynel Beksaç Rüyalarım Çiçek Açtı kitabına Yeşil ırmaklarınıza bir açılabilseydim, içimdekini anlardınız” diyerek başlıyor. Sonra Sevginin Rengini Arıyorsanız diyerek şiirin derinliğinde uzakları yakın eden duygu yüklenmiş dizeleri heybesine koyarak yüreğimize doğru yol alıyor.

            Biliyor ki bu satırların yazarı Yeşilırmak yatağında yürümüş, büyümüş, şiirler yazmış, çalışmalarının önemli bir bölümünü bu mekânda yapmıştır.

            Maddi ve manevi etkenlerin bitmeyen savaşında biz daima manevi derinliklerde yüreğimize sevgi yükleyerek dünyaya gülümseyen şiir akıntılarıyız. Neyi, nerede, aradığımızı, nasıl arayacağımızı ve ulaşacağımızı biliyor olmanın rahatlığında saniye sonrasını bilmediğimiz dünya hayatına inandığımız ölçüde yön vermeye gayret ediyoruz.

            Kitabın sayfalarında rahat, seri, huzurlu ilerliyorum. Bölümleri bir bir atlıyor, yıllardır çok yakından tanıdığım ve birçok programda birlikte olduğum, çıkardığı TÜRKÇEM dergisini büyük bir mutlulukla takip ettiğim Zeynel Beksaç’la şiirin derinliklerinde birlikte yürüyorum.

            Balkanlara, Prizren’e uzanan duygular, ziyaretlerimizin tatlı anılarıyla, bahar özlemim hücrelerimi teslim alıyor.

            Mısralarla buluşuyor, kıtalarda denizleri aşıyor, duygu alıyor, duymadan, sezmeden, yaşamak, sevmek… Balon uçurmak, saklambaç oynamak, düşmek, ağlamak, konuşmak, masal dinlemek, usanmadan, bıkmadan…

Şiir, böyle bir şeydir işte.

            Olurların ve olmazların bir araya gelip karşılıklı gülümsedikleri duyguların bütünleşmesidir. Kilitli ve kilitsiz kapılar. Çocuklu ve çocuksuz evler. Uçmayan uçurtmalar, yarınların bulutlar tarafından kapatılmış sabahlara, güneşin doğuşu gerçek olduğu an buzlar bir bir çözülecek. Gönlü dağ yeşili, yüreği gök mavisi bir canın bir ömrün bitmez tükenmez dünyalıkları serin gecelerde üşüyor.

            Bir günlüğüne de olsa istenilen olmak, var olan ya da olmayan çocuklar ne istiyorsa o olmak.  Bir anlığına, bir günlüğüne çocuk olmak, uçurtma, kaptan, pasta, oyuncak olmak. Derin nefes alırken, türkü söylemek körpe yüreklere.

            Korkuyorum şiirinde, ana fikrin derinliğinde kendi hayatınızdan kesitler bulacaksınız.

 

            Sen

            Elleri tombul çocuk

            Bakışın güneş midir?

            Bahar mı?

            Gözlerimin içine bakamıyorum

            Sonsuz bir mavidir

            Ta ötelerden uzayan

 

            Hayır, hayır

            Gözlerinin içine bakamıyorum          

O yıllara dönemem diye

Korkuyorum

Çok korkuyorum.

 

***

Şiir kitabını tanıttığımız Zeynel Beksaç’ı kısaca tanıtmamız gerektiğini düşünüyorum.

“1952 yılında Prizren’de doğdu. Doğduğu kentte liseden mezun olduktan sonra bir süre hukuk okudu. Tam o sıralarda gazeteciliğe merak sardı.

Öğrenimini keserek 70’li yılların başlarında Tan gazetesinde çalışmaya başladı.

Gazete genel yayın müdürüyle arası açılınca bir yıl sonra işten ayrıldı. Gazetecilikten vazgeçmedi.

Priştine Radyosu Türkçe Yayınları’nda mesleğe devam etti. Ardından Priştine Televizyonu Türkçe Yayınları’na geçti.

Yazar, şair ve öykücüdür. Balkan Türkleri edebiyatı içinde, özellikle Kosova ve Makedonya muhitinde önde gelen isimlerden birisidir.

Türkiye ve Türk Dünyası içinde tanınmaktadır.

1999 yılından bu yana TÜRKÇEM adı altında Kosova’da yayınlanan biricik çocuk dergisini çıkarmaktadır.”

            Rüyalarım Çiçek Açtı adlı şiir kitabının sayfaları arasında yürümeye devam ediyoruz. Türkçem yayınlarından çıkan kitap 206 sayfadır. Sevginin rengini arıyorsanız (1982), Kavak Uyur mu? (1987), Önce sevgiye doğar güneş (1995), bölümler içinde ulaştığınız şiirler çocuksu duyguları yeniden hatırlatır, anılara götürür, şairin yüreğiyle ve yaşadıklarıyla kendi hayatından kesitlere ulaşır.  Dörtlüklerde tutam tutam bilgi toplar, serbest ve rahat dizeleri sevgi ile besler.

            Kiraz dörtlüğünde;

            Kiraz, ben güldüm sende gül biraz,

            Bir yanın a,l bir yanın beyaz,

            Küpe bile olursun kulağa seni gidi kiraz,

            Bir tanen kalmaz oysa daha orta yaz.

 

            Yüzükoyun uzandığı yeşillikte, avuçlarına aldığı yüzü gülümsüyor. Sonra bahar mı, güz mü bilinmezi çağı teslim etmiş. Çocukluk yıllarından kalma bir güz günü geriye gülümseyişin kalsın.

            Sonra sadece yüreğe kazılı şiirlerin kendi seyrinde kitaba girmeden de unutulmazlara selam verdiği ayrıntılarla rahatlarsınız. Yaşam kelimesinin bütünlüğünde bir ağaç gibi büyümeye, taze bir çiçek gibi açmaya, duru bir ırmak gibi çağlamaya başaran kesitleri yaşamın en güzeli olarak tanımlar.

Rüyalarım Çiçek Açtı başta çocuklar, gençler olmak üzere her yaşta okuyucunun severek ve isteyerek okuyacağı ve mutlu olacağı bir şiir kitabıdır.

            Balkanlarda, Türkiye’de ve Türk dünyasında tanınan ve ibadet aşkıyla hizmet eden bu güzel yüreği alkışlıyor, yeni çalışmalar bekliyorum. Tebrikler dostum. Başarıların beni daima mutlu edecektir.

Bir şey şiirinin tamamını okuyucularımıza sunarak yazımı tamamlıyorum.

 

            Bir şey vardı gözlerinde

            Yeşili yeşil

            Maviyi mavi gördüğü

            Bir şey

 

 

            Bir şey vardı ellerinde

            Tutam tutam menekşe

Güller derlediği

Bir şey

 

            Bir şey vardı dudaklarında

            Tatlı tatlı konuştuğu

            Türküler çığırdığı

            Bir şey

 

 


Bu haber 966 defa okundu.

Benzer Haberler

T.C. ERBAA BELEDİYE BAŞKANLIĞI HAZIR BETON ALIMI İHALE İLANI

Hazır Beton Alımı İhalesi alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır: 

Salı, Haz.19.2018 - 15:43

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2015/11973 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Salı, Haz.19.2018 - 15:42

Erbaa'da inşa edilen 224 TOKİ konutu sahiplerini buldu

Erbaa'da inşa edilen 224 TOKİ konutu sahiplerini buldu Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından  Erbaa'da inşaa edilen, 224 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi.

Perşembe, Haz.07.2018 - 16:17

TOKAT ERBAA AKGÜN-ENGELLİ-EZEBAĞI-MEYDANDÜZÜ-GÜVEÇLİ VE ZOĞALLIÇUKUR KÖYLERİ KAPALI SİSTEM SST YAPIM İŞİ TOKAT İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Tokat Erbaa Akgün-Engelli-Ezebağı-Meydandüzü-Güveçli ve Zoğallıçukur Köyleri Kapalı Sistem SST Yapım İşi  4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır. 

Salı, Haz.05.2018 - 10:14

Erbaa'da eski tekel ambarları belediyeye devredildi

Erbaa'da eski tekel ambarları belediyeye devredildi Erbaa'da eski tekel ambarlarının bulunduğu 75 bin metrekarelik alan belediyeye devredildi.

Salı, Haz.05.2018 - 10:11

Bu Yazarın Diğer Yazıları

TEPEKIŞLA KÖYÜNDE BAYRAM SABAHI

Bu yılda Ramazan orucumuzu tamamladık. Bizler bir ay boyunca yaptığımız ibadetin manasını, amacını ve hikmetlerini biliyoruz. İnsan, oruçlu günlerinde olumlu


Cumartesi, Haz.16.2018 - 20:36

ORUÇLU GÜNLER…

Günler akşamlara ulaşıyor, akşamlar iftar sofralarıyla süsleniyor. Hemen her gün iftar davetleri alıyoruz. Tokatlılar Platformu, Erbalılar Kültür ve Dayanışma Derneği,


Perşembe, Haz.07.2018 - 17:56

ERBAA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİ

             Ankara'da yaşayan Erbaalılar geleneksel iftar yemeğinde 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü bir araya geldiler.


Pazar, May.27.2018 - 23:54

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği DÜNYADER ve Dünya Söz Akademisi DÜSA’nın Birlikteliğinde, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara


Pazartesi, May.14.2018 - 17:05

GAZİANTEP 1.ULUSAL ŞAİRLER BULUŞMASI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığının düzenlediği “ Vatan, Millet, Bayrak” konulu 1. Ulusal Şairler Buluşması,  “ Şiir Dinletisi” programına katılmak üzere


Pazar, Nis.15.2018 - 13:49

ANTALYA’DA BİR KAÇ GÜN…

Ankara’dan, Antalya’ya gidiyoruz. Bulutların üzerindeyim.  Yeryüzünü görebiliyorum. Aralıklarla yağmur yağıyor. Gökyüzü alabildiğince hareketli, görüntü oldukça ilgimi çekiyor. Güneş her zaman


Çarşamba, Mar.21.2018 - 20:05

DİLEĞİ YÜREĞİN İÇİNDE…

Dileği yüreğin içine koymak, gerçekleşmesi için çaba sarf etmek, mutluluğa katkı sağlayacak ne varsa adım adım tanış olmak için planlı


Cumartesi, Mar.17.2018 - 21:59

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:17

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:16

KİM BİLİR...

Dertlerin derde eklendiği dakikaları zaman zaman, istesek de istemesek de aralıkla yaşıyoruz. Hayatımızı yönlendiriyor. Boğulur, yutkunuyor, ağlamaya hazır halen gelen


Cuma, Şub.02.2018 - 12:22

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.