İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

Pazartesi, 19 Şubat, 2018

İletişim - Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum !! - Sitene Ekle


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

HAYATI BAYRAMLAŞTIRMAK…

Perşembe, Tem.14.2016 - 13:51
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Kadir gecesinde Tokat’ta olmak niyetiyle yoldayız. Ankara-Tokat arasında her bayram öncesindeki trafik yoğunluğu var. Yavaş ve dikkatliyim. Aralıklarla acelesi olanların hatalarını izliyorum. Affedilir gibi değil. 

HAYATI BAYRAMLAŞTIRMAK…

                                                                                                          Osman Baş

            Kadir gecesinde Tokat’ta olmak niyetiyle yoldayız. Ankara-Tokat arasında her bayram öncesindeki trafik yoğunluğu var. Yavaş ve dikkatliyim. Aralıklarla acelesi olanların hatalarını izliyorum. Affedilir gibi değil.

            Hayatın bir döneminde önemli anıları, unutulmazları yaşadığım şehre ulaşmak için isteyerek ve severek yollara düşüyorum. O şehri sevmek, o şehirde sevdiklerinizi özlemek,

            Teravih namazını kıldığımız camii avlusunda o kadar tanıdık ile karşılaşıyorum ki birçoğu ile kısa da olsa merhabalaşıyor, ayakta sohbet ediyor, selamlaşıyor ve bin aydan daha hayırlı buyurulan bu gecenin bütün alanlarda feyz ve bereketinden faydalanmaya çalışıyorum.

            Geceye ait bir programımız yok. Birlikte olduğumuz dost ve akrabaların önerilerine eyvallah diyor, namaz sonrası eğitimcilerin uğradığı bir çay ocağında sağa sola selam vererek ara sıra tokalaşarak, hani bir söz var; “Hop oturup, hop kalkmak.” Mutlu ve isteyerek bunu yapıyor, sosyal ilişkilerin ve tanıdık gülümseyişlerin huzurlu dakikalarını yaşıyorum.

            “Hocam siz neredesiniz ki, arkadaşlar hoş geldiniz diyor. Vallahi haberim yok. Kaç yıl oldu hocam. Ev almışsınız, yerleştiniz artık. Tabi orada kültür alanında daha aktifsiniz.” Küçük çay ocağında bir saate yılları sığdırmaya çalışıyoruz. Görüştüğüm meslektaşlarımın çoğu beni takip ediyor. Teknoloji çok büyük hizmetler yapıyor. “An” itibariyle nerede, kiminle ve ne yaptığınızı takip eden herkese iletebiliyorsunuz.

            Tokat’ın en uzun ve tek ana caddesi Gazi Osman Paşa Bulvarında hasret yürüyüşü yapıyoruz. “Selamlaşmalar, hoş geldiniz, Kadir geceniz mübarek olsun, Şimdiden Ramazan bayramınızı kutluyorum.” Yürüyüş yaptığımız kaldırımların normal mesafesi 15-20 dk. Ama biz yaklaşık iki saatte gerçekleştiriyoruz.

            Tokat’ı yazıyor ve anlatıyorsanız Taşhan’ı atlayamazsınız. Bu şehirde yaşadığım yıllarda çok önemli kültür faaliyetlerinin merkezi. Tarihi bir dokunun şehre gülümseyişi. Bir defa ana cadde üzerinde ve Tokat’a ait üretilen ürünlerin sergilendiği ve satışının yapıldığı yer. 2015 yılı Ocak ayına kadar genel yayın yönetmeliğini yaptığım Kümbet altında dergisinin adresi. İyi ve kötü günlerimin sığınağıdır. Yine, ülkemizin en güzel beş hanından biri olan Taşhan, Anadolu’daki en büyük şehir hanlarındandır. Gazi Osman Paşa Bulvarı üzerindedir. 1626-1632 yılları arasında yapılmış bir Osmanlı eseridir.

            Saat 24.00 civarında Taşhan’a geçiyoruz. Orta alan çay bahçesi ve tıklım tıklım dolu, şehrin kalbi sanki burada atıyor. Birinci katta bulunan iş yerleri önünde yavaş ve tüm tanıdıklarımla, eski komşularımla kısa ve tatlı sohbet ediyor, hasret gideriyorum. İkinci kata çıkıyorum. Büromuz kapanmış. Taşınmış demek daha sağlıklı da olabilir. Hayatımın en önemli ayrıntılarını duvarları, penceresi, koridoru ve karşıdaki kale ile paylaştığım unutulmazlarım. Demek ceketimizi alıp çıktığımız, emanet ettiğimiz güzel mekân el değiştirmiş. Dergiler, toplantılar, misafirler, hastalıklar, yazılar aklımıza gelen tüm kalemleri saymak mümkün. Kümbet altında dergisi, Ünal Kar Beyin genel yayın yönetmenliğinde yayın hayatına devam ediyor. Başarılar diliyorum.

            Taşhan’ı seviyorum. Tokat’ı her ziyaretimde mutlaka uğrayacağım güzel mekanlardan biri olarak anılarıyla yüreğimde tazeliğini hep muhafaza edecektir.

 

            02 Temmuz 2016 Cumartesi  günü öğle sonrası ziyaretlerime Tokat gazetesi ile başlıyorum. Sorumlu yazı işleri müdürümüz Fatih Kılıç her zaman ki gibi güler yüzle karşılıyor. Çalışanlarla kısa bir sohbet ve hatıra resimle taçlandırıyor, bir de iftar daveti alıyorum. Teşekkürler gençler.

            Kısa süreli Tokat günlerimizde yazılı ve görsel basını, meslektaşlarımızı, aile dostlarımızı, akrabalarımızı birkaç dernek ve vakıf ziyaretlerimizi gerçekleştiriyor, Erbaa’ya geçiyorum.

            Orada doğduğum köy var. Büyüklerimin vefat ettiği, kalacak evimin dahi olmadığı köyüm. Son birkaç yıldır, akrabalarımı, köylülerimi ve anılarımı ziyaret amaçlı uğruyorum.

            Güneş gün ortasına geldiğinde bütün gücünü yeryüzünde hissederiz. Hissettiğimiz ne ise bize ısı ve ışık olmalı ki günün diğer yarısına umutla yol alalım. Yoksa akşama kavuşmadan yok olur gideriz.

            Yalnızlığın tanımını ve izahını bir türlü yapamam. Dört mevsim yedi iklim kendini yalnız hissedenlerin özel günleri ve bayramları tartışmalıdır. Dışarı taşmasa da yaşayanlar tarafından bilinen ve onaylanan duygular ve hallerdir.

            Hiç bayram telaşı yaşanmamış, gelen ve gideni olmamış, misafirler için hazırlık yapılmamış, kendi canından ve sevgisinden birilerinin beklenmediği bayramlar bilirim.

            İnsana mutluluğunu, huzurunu ve ufkunu sadece ve sadece aile verir. Çocukları verir. Karşılıksız sevgi çocuklarında ve ailesinde vardır. Bu bir tür korumadır, arayıştır, hasreti, duyguyu ve gözyaşlarını besleyen olmazsa olmazlardır.

            Yalnızlığın adını koyamayanlar, ateşi su ile beslemek için hazır olmayanlar, güneşi bulutlara teslim edip, yağmur damlaları bekleyenler, onca kalabalığın içinde yalnızlığı yaşayanlardır.

            Bayram, kalabalıkmış, Ata baba ocağıymış, çocukluğummuş.

            Hayatını bayram yapmayı başaramayanlar, yarınlarınızın vay haline…

 

 


Bu haber 546 defa okundu.

Benzer Haberler

Kitap Şuuru Erbaa'da

Kitap Şuuru Erbaa'da Türkiye'de ilk olarak Gaziantep'te,  Türkav Gaziantep şubesi ve Eğitimci-yazar, Oğuzhan Saygılı'nın başlattığı ve kısa zamanda ülke genelinde yaygınlaşan Kitap okuma ve okuduğunu anlatma etkinliği artık ilçemizde de faaliyete geçti. 

Perşembe, Şub.15.2018 - 14:56

GIDA ÜRÜNLERİ SATIN ALINACAKTIR DEVLET HASTANESİ -ERBAA SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018 YILI SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ,YAŞ SEBZE VE MEYVE ALIMI İHALESİ alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır: 

Perşembe, Şub.15.2018 - 14:50

Chp'li Durmaz: “Tokat'ta Son Kale'de Tehlikede”

Chp'li Durmaz: “Tokat'ta Son Kale'de Tehlikede”

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan 1/914 sayılı torba yasanın özelleştirmeyle ilgili 38. Maddesi hakkında yazılı bir açıklama yaptı. 


Perşembe, Şub.15.2018 - 14:48

CHP'Lİ DURMAZ; TORBA YASADA HALK YOK!

CHP'Lİ DURMAZ; TORBA YASADA HALK YOK! CHP'Lİ Durmaz, Plan ve Bütçe Komisyonunda binlerce yurttaşı ilgilendiren torba yasayı değerlendirdi.

Cuma, Şub.09.2018 - 11:42

ERBAA ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ BORAN ŞEFLİĞİ, ÇATALAN ŞEFLİĞİ VE SANCAR ŞEFLİĞİ ORMAN YOLLARINDA 8+000 KM B TİPİ YENİ YOL YAPIM İŞİ ERBAA ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

Erbaa Orman İşletme Müdürlüğü Boran Şefliği, Çatalan Şefliği ve Sancar Şefliği Orman Yollarında 8+000 Km B Tipi Yeni Yol Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.


Cuma, Şub.09.2018 - 11:41

Bu Yazarın Diğer Yazıları

KİM BİLİR...

Dertlerin derde eklendiği dakikaları zaman zaman, istesek de istemesek de aralıkla yaşıyoruz. Hayatımızı yönlendiriyor. Boğulur, yutkunuyor, ağlamaya hazır halen gelen


Cuma, Şub.02.2018 - 12:22

OKURYAZAR BULUŞMALARI İÇİN TOKAT’TAYIZ...

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Okullu Okulsuz Okuyoruz, Yazıyoruz” projesi okuryazar buluşmaları kapsamında öğrencilerle, şair ve yazarlar


Cumartesi, Ara.30.2017 - 22:58

BİR EĞİTİM VE AYDINLANMA NEFERİ HAYRİ DOĞAN

İnsan hayatının çok azını başkalarıyla paylaşır. Yaşadıkları ile ilgili yazılacak, paylaşılacak, ölümsüzleştirilecek olan ayrıntılarını yayınlayanların sayısı çok azdır. Kendi ekseni


Perşembe, Ara.14.2017 - 23:56

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Ben bir öğretmenim. Mesleğe sınıf öğretmeni olarak başladım. Daha on yaşında ilkokul öğrencisi iken mesleğime karar vermiş, öğretmen olacaktım. Öğretmen


Cuma, Kas.24.2017 - 12:36

TOKAT BELEDİYESİ KİTAP GÜNLERİ

31 Ekim- 08 Kasım 2017 tarihlerinde Tokat Belediyesi Kitap günleri yapılıyor. Kasım 1994 yılından Eylül 2011 yılları arasında görev yaptığım


Pazartesi, Kas.06.2017 - 23:44

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:23

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:22

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR (2)

Altı yaşındayım. Köyde oyun oynadığım ve günün büyük bir bölümünü birlikte geçirdiğim arkadaşlarım okula başlayınca yalnız kaldım. Birkaç gün sonra


Pazar, Ağu.20.2017 - 14:25

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR Düz arazinin tam ortasında akıyor, rahat ve yatağına uyumlu, huzurlu yılları deviriyordu. Deniz seviyesi ile iki yüz


Pazartesi, Ağu.14.2017 - 16:04

TOKAT’TA GÜZEL GÜNLER…


Cumartesi, Haz.24.2017 - 11:19

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.