İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

ÖZE GELİN, ÖZ'E !!...

Salı, Kas.10.2015 - 12:02
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


S.Barış KÖKSAL
S.Barış KÖKSAL

ÖZE GELİN, ÖZ'E !!...

ÖZE GELİN, ÖZ'E !!...

 Geçen yıl 8 Mart Dünya emekci kadınlar günüyle ilgili yazımda, bu özel günde hep siyasiler tarafından hamasi sözlerle gönülleri alındı ve seçim yılı olduğu  yıllarda bir karanfille gönülleri almak istendiğini yazmıştım, ve bu yılı işaret ederek, yerel seçimler öncesinde yine bunların yapılacağını ama seçimler olmadığı yıldaki ‘’emekçi kadınlar gününde’’ ise bunu yapılmayacağını siyasilerin yine sadece sözlerle geçiştirileceğini yazmış ve kadınlarımızı uyarmıştım, ve verilen çiçekleri almayıp tepki gösterin diye yazmıştım, ama unutulmuştu. Yine bu yıl yerel seçimler dolayısıyla ev ve işyerlerinde, kamu kurumlarında çalışılan kadınlarımıza güzel sözlerle süslenmiş karanfiller verdiler. Seçim meydanlarında süslü sözlerle onlara hitap ettiler. Ben ise bu yazımı 8 Mart dan 5 gün sonra yazıyorum. Daha doğrusu kadınlar gününe farklı bir pencereden bakmamız gerektiğini anlatan bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Bu yazı için Alanya TEMA gönüllü sorumlusu Engin ÖZDEMİR’e teşekkür ederim.

    ‘’Sorun insan olmakta. 
   Varlık olarak insan doğmuş olmak, insanı, “insan “ yapmıyor.
Ne diyordu Mevlana yedi öğüdünde; “Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol... Şefkat ve merhamette güneş gibi ol... Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol... Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol... Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol... Hoşgörülükte deniz gibi ol... Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.”
   Olduk mu? Olabildik mi..?
İster Amerika’da, ister Afrika’da, ister triplexte ister gecekonduda, ister cahil ister okumuş, ister zengin ister fakir, ister kadın ister erkek … Ne fark eder, “insan” olmadıktan sonra?

   Varlığımızdaki öz’ü yitirdik. 
Cömertlikten, şefkatlikten, merhametlikten, tevazudan, alçak gönüllülükten, hoşgörüden ve olduğumuz gibi görünmekten fersah fersah uzakta; yaşamı sürdürülebilir kılan tüm doğal varlıkları, kapitalist sistemin tahakkümüne bırakmışız.

   Yıllardır, “Toprak, yaşamın anasıdır” diyoruz.. 
“Erozyon, topraktan başlayan sosyal, siyasal, ekonomik ve ekolojik krizdir” diyoruz.. “Toplumsal barış, topraktan gelecektir” diyoruz. 
“Toprak yoksa, hayat yok “ diyoruz..
Her geçen gün özünü biraz daha yitiren biz Anadolu insanını o kadar çok uyarıyoruz ki…

    Oysa; öz’deki sınırsız çeşitlilik; insanla, dış dünyası arasındaki dengeyi kurar. Bilgi ise; öz’de kaybedilen boşluğun yeniden doldurulmasını sağlar.
Köksüz bir ağaç gibi biz öz’ümüze sırt çevirdikçe elimizden yitip gidenin aslında son Anadolu’nun, hepimizin ve her şeyin ANA’sı TOPRAKANA’nın olduğunu göremiyoruz.

    TOPRAK ANA’nın kıymetini, yüceliğini, bereketini, rahmetini, vefasını, hoşgörüsünü, kutsallığını, sabrını, cömertliğini bilmeyen “ insan”, varlık olarak KADIN’ın kıymetini bilebilir mi..? 
Bas bas bağırıyoruz.. 
Türkiye yüzde 86’sında erozyon sorunu vardır. Türkiye orman zengini, tarım toprağı zengini ve su zengini bir ülke değildir..!

Öte yandan, 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” mü?, “Dünya Kadınlar Günü” mü? yoksa “Kadınlar Günü” mü? diye tutturmuş gidiyoruz.. 
Bugün şiddetle eleştirdiğimiz, ayıpladığımız; insanın insana, insanın hayvana, kadının erkeğe, devletin bireye tahakkümü nosyonuna karşı felaket tellalığı yapmak yerine, günden güne geçerlilik kazanan bilimsel bir yargı oluşturmaz isek; kelebekler, kuşlar, balıklar… gibi silinip gideceğiz.

Dolaysıyla;
- Her 8 Martta “1857 yılında New York’lu dokuma işçisi kadınların…” giriş cümlesi, bana hiçbir şey ifade etmiyor.
- Ezilen, sömürülen, şiddete ve tacize maruz kalan kadınların haklarını, sosyal ve ekonomik durumu daha iyi olan kadınlarca salonlarda nutuklarla kutlanmasını anlayamıyorum. 
- 8 Mart sabahından öğleye kadar, sokakta her gördüğü kadına karanfil-gül veren sempatik partili vatandaşları anlayamıyorum.
- Gündem 21 bünyelerindeki Kadınlar Meclisi üyelerinin vali, kaymakam, belediye başkanı gezmelerini anlayamıyorum. 
- Doğumhane servislerindeki yeni annelerin acıları yüzlerinden okunurken, objektife tüm dişlerini göstererek altın takanları anlayamıyorum.
- Vitrinlerdeki Kadınlar Günü’nü kutlayan spotlarla ürün satma girişimini anlayamıyorum.
- Pankart ve dövizlerin arkasında, sağında solunda, önünde arkasındaki erkeklerle, “erkek egemenliğine” karşı yürüyen kadınları anlayamıyorum.
- TBMM’ne 8 Mart’ın tatil olması teklifini verenleri anlayamıyorum.
- Tv’lerde yapılan kadın özel programlarını ve röportajlarını anlayamıyorum.
- 8 Mart’ta erkeklerin ağzından dökülen “çiçektir, böcektir… “ laflarını anlayamıyorum.
- Devlet erkanının “Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu olsuuuun!” tebriklerini anlayamıyorum.
- “Anamız, bacımız, hayatımın yarısı…“ ile başlayan cümlelerin sonunu anlayamıyorum.
- Peygamberimizin hanımlara karşı daima sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış göstermiş olmasını 8 Mart günü aklına getirenleri ve “cennetin” anaların ayaklarının altında olmasına atıfta bulunanları anlayamıyorum.
- “Kadınlar siyasette daha fazla yer almalı deniliyor” anlayamıyorum.
- Nazım Hikmet’in “Kimi der ki kadın …” diye başlayan şiirini, her 8 Martta yayınlayanları anlayamıyorum.
- Kadın ve Aileden Sorumlu Bakanlığının, neden kurulduğunu anlayamıyorum.

Herkes, sahip olduğu dünya görüşü ile 8 Martlarda “kadının” etrafında dolanıp duruyor.

Bedri Rahmi Eyuboğlu’nun, “Bu Anadolu var ya bu Anadolu / Bu misli menendi görülmemiş cömert ana / Bu her yanı meme, bu her yanı dudak, bu her yanı gül / Bu hiç durmadan veren, habire veren yedi gül “ dizelerindeki öksüz Anadolu’nun, öksüz çocuklarıyız biz! ‘’


Bu haber 982 defa okundu.

Benzer Haberler

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:48

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:31

Erbaa Gençlik Merkezi Ve Esnaf Kefalet Kooperatifinden Çölyak Hastaları İçin Anlamlı Kampanya

Erbaa gençlik merkezi ve Erbaa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi bölgemize ve ülkemize örnek olacak bir kampanya gerçekleştirdiler.

Cuma, Ağu.03.2018 - 16:19

Bu Yazarın Diğer Yazıları

ERBAA ZİRAAT ODASI ÇİFTÇİLERE İPARD 2 KONUSUNDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI…

ERBAA ZİRAAT ODASI ÇİFTÇİLERE İPARD 2 KONUSUNDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI…     Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu (T.K.D.K) Kırsal


Perşembe, Kas.26.2015 - 22:06

anlamak,anlamamak; anlamadığını anlamak...

 Bugünlerde toplumumuzda insanların birbirlerini anlamaya  ve empati yapmaya o kadar ihtiyacımız var ki!. En büyük eksikliğimiz de sanıyorum anlayamamak. Nedense


Salı, Kas.10.2015 - 12:07

Siyaset, kendini iyi hissettirecek pozlar vermek değil, zor tercihler yapmak demektir….

Siyaset, kendini iyi hissettirecek pozlar vermek değil, zor tercihler yapmak demektir….   Fikir ayrılığı ve birbiriyle yarışan çıkarlar olmaksızın, gerçek bir


Salı, Kas.10.2015 - 12:04

Kuraklık ve Geleceğimiz...

KURAKLIK VE GELECEĞİMİZ... Kuraklık aslında normal ve tekrarlayan bir iklim olayıdır. Bir veya birden çok mevsime yayılan azalan yağışlar nedeniyle


Salı, Kas.10.2015 - 10:50

EKONOMİ VE DÜNYA==

EKONOMİ VE DÜNYA== Polonyalı Nicolaus Copernicus 1543’te yayınladığı “Gök Kürelerinin Hareketi” isimli kitabında,” İnsanın hiçbir şeyin merkezi olmadığını, dünyanın ise


Salı, Kas.10.2015 - 10:30

8 MART DÜNYA KADINLARI'NIN MÜCADELE GÜNÜ (2)

8 MART DÜNYA KADINLARI'NIN MÜCADELE GÜNÜ (2) Bugüne kadar Kadınlara ait bu günde hep hamasi söylemlerle gönülleri alındı. Kutlamalarda verilen


Salı, Kas.10.2015 - 10:28

8 MART DÜNYA KADINLARININ MÜCADELE GÜNÜ

" ŞUNA İNANMAK LAZIMDIR Kİ DÜNYA ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜMÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR''                  


Salı, Kas.10.2015 - 10:23

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.