İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR

Pazartesi, Ağu.14.2017 - 16:04
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Annemin hasreti burnumda tütüyor. Küçük bir çocuk gibi özlüyorum onu. Tam elli yedi yıl oldu. Daha yaşıma değmemişken, hatırlayacak kadar tanımadan, cemalini bilmeden, kokusunu almadan, daha bebeklikten kurtulmamışken geçirdiği ince hastalıktan kurtulamayarak Emriye annem vefat ediyor.

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR

Düz arazinin tam ortasında akıyor, rahat ve yatağına uyumlu, huzurlu yılları deviriyordu. Deniz seviyesi ile iki yüz metre yükseklikteki ovanın yemyeşil örtüsü, bereket ve bol mahsulün işareti olarak bilinen gerçekti.

Annemin hasreti burnumda tütüyor. Küçük bir çocuk gibi özlüyorum onu. Tam elli yedi yıl oldu. Daha yaşıma değmemişken, hatırlayacak kadar tanımadan, cemalini bilmeden, kokusunu almadan, daha bebeklikten kurtulmamışken geçirdiği ince hastalıktan kurtulamayarak Emriye annem vefat ediyor.

 Babam Gelibolu’da asker…

Böylesi bol ve zengin toprakların ortasında, Kelkit ırmağı destekli bir araziye sahip insanların içinde annem bakım ve tedavi eksikliğinden vefat ediyor.

Dedem ve ninemin dokuzuncu çocuğu olarak büyüsem de yalnızlığım hiç geçmiyor. Türkülere, şarkılara ne zaman takılsam ağlıyorum. Evlatlarını seven anneleri her görüşümde annesizliğime yanıyor, yalnızlığım çoğalıyor.

Okullu yıllarım kurtuluşum oluyor. Yatılı okulun kalabalığında çoğu kez kendimi unutuyorum. Gelmeyen mektuplarımı bekler, arkadaşlardan satırlar okur dinlerim. Yüreğim Çamlıbel dağlarına yaslanmış, Kelkit akıntısında dalga dalga efkârlı, buz tutmuş saçakların esintisinde soğuk kadar sert ve sessiz, rüzgâr kadar deli doluyum.

Köyden ayrılıklar, derecesiz, katıksız, rutin hadise gibi. Hiçbir şey duymuyor, hissetmiyor ve yaşamıyorum. Hâlbuki her ayrılığın etkileyici, iz bırakan duygusal tarafı vardır. Ardında, önünde, sağında, solunda buruk gönüller, garipler ve yalnızları bırakır.

Herkes kendi öyküsünü yaşar. Kendine özeldir. Kahramanı da kendisidir.

Üç dört yaşlarındayım. Evimizin önünde mahalledeki çocuklarla oyun oynadığımız bahçemizde büyükler oynuyordu. Davul zurna eşliğinde, çocukluğuma ait hatırladığım büyüklerin oyun kurduğu, oynadığı ilk düğünün damadı babamdı.

Ben sağa, sola koşuyordum. Nedenli nedensiz sadece koşuyorum. Sabahında gelin geliyor diye diğer çocuklarla birlikte köyün girişende toplandık. Jip’in arkasına düşüp bizim evin önüne kadar geldik. Gelin almaya gidenlerle köyden katılan erkekler davul zurna eşliğinde gelini taşıyan jip en önde arkada erkekler davul ve zurna ustaları en geride çocuklar düğün evine kadar götürdüler. Herkesin evin önünde toplanması beklendi. Davul zurna gelin indirme havası vurmaya başlayınca gelin arabadan indi. Damat elindeki leblebi kuru üzüm ve içinde birkaç demir para bulunan torbadan birkaç avuç havaya savurdu ve gelini eve götürdü.

           Kısa süre içinde kalabalık dağıldı.  Kadınlar kaldı. Yine köyün her mahallesinden kadınlar guruplar halinde bizim eve gelini görmeye ve el öptürmeye gelmeye başladılar. Bu gelenekti. Düğün evi sahipleri gelini görmeye gelmeyen olduğunda bir kusur mu işlediklerini ya da bilmedikleri bir kırgınlık ve dargınlık mı var diye düşünür ve haber gönderirler.       Gelenler acele eder, meraklı yürürler. Dışarı köyden gelen gelini merak ediyor, çeyizini bir an önce görmek istiyorlar. Gelinle sohbet ediyor, fırsat olursa kendini tanıtıyor, gelini süzüyorlar. Bunlar düğün evinden ayrıldıktan sonra anlatılacaklarının alt yapısını oluşturuyor.  Evlerine dönerken de her köşe başında durarak yorum yapmayı da ihmal etmiyorlar.

Gidenler dışarı köyden gelen gelini ilk görüyor, çeyizine bakıyor ve yorum yapıyorlar.

Köye dışarıdan gelen gelinlere isimleri söylenmez. Doğduğu yer ile anılır, Erbaa’lı, Niksar’lı, Aladun’lu, Buzköy’lü, Ayan’nu, Herkümbet’li gelin, örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Kız kaç kat yatağı var, yastık örtülerini gördün mü?  Çeyizine de maşallah, her şey tas tamam.” “ sen esas altınlarını saydın mı? Altı bilezik, boynun da beşi birlik…” “ Mehmet emmim gelinin yüzü gülsün, oğlumun alnı açık olsun diye çok mesarif etmiş diyorlar.” gelip gitmeler bir hafta sürdü lakin düğünle ilgili konuşmalar, yorumlar tam bir yaz boyunca devam etti. Tarlalarda, evlerde konuşulup durdu.

“ Hacer abu( babaannem), Emriye’nin oğlunu kendi çocuğu gibi büyütecekmiş.”

Ailenin dokuzuncu çocuğu olarak büyüyorum.

.

 

 


Bu haber 327 defa okundu.

Benzer Haberler

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2012/557 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cumartesi, Tem.21.2018 - 14:55

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anmak, 15 Temmuz'un çocuklar ve gençler nezdinde bir bilinç, şuur ve ruha dönüşmesi için Erbaa ilçe müftülüğüne bağlı tüm yaz Kur'an kurslarında çeşitli programlar düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:32

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ''Şehitlerimiz için Kur'an okuyoruz'' kampanyası kapsamında camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda okunan hatmi şeriflerin duası için program düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taşımalı Ortaöğretim Kapsamında 810 Öğrenciye Sıcak Sulu Öğlen Yemeği hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

Taşımalı İlköğretim Kapsamında 899 Öğrenciye 180 İş Günü Sıcak Sulu Öğlen Yemeği Alımı ve Servis hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:28

Bu Yazarın Diğer Yazıları

MUTLULUK DİLEKLERİMLE…

Tokat, Erbaa, Karayaka ve Tepekışla’da ziyaretler gerçekleştirdik.  Ramazan Bayramı öncesi iftar ve sahur programlarında milli ve manevi duygular yüklendik. Milli


Cuma, Haz.29.2018 - 23:56

TEPEKIŞLA KÖYÜNDE BAYRAM SABAHI

Bu yılda Ramazan orucumuzu tamamladık. Bizler bir ay boyunca yaptığımız ibadetin manasını, amacını ve hikmetlerini biliyoruz. İnsan, oruçlu günlerinde olumlu


Cumartesi, Haz.16.2018 - 20:36

ORUÇLU GÜNLER…

Günler akşamlara ulaşıyor, akşamlar iftar sofralarıyla süsleniyor. Hemen her gün iftar davetleri alıyoruz. Tokatlılar Platformu, Erbalılar Kültür ve Dayanışma Derneği,


Perşembe, Haz.07.2018 - 17:56

ERBAA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİ

             Ankara'da yaşayan Erbaalılar geleneksel iftar yemeğinde 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü bir araya geldiler.


Pazar, May.27.2018 - 23:54

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği DÜNYADER ve Dünya Söz Akademisi DÜSA’nın Birlikteliğinde, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara


Pazartesi, May.14.2018 - 17:05

GAZİANTEP 1.ULUSAL ŞAİRLER BULUŞMASI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığının düzenlediği “ Vatan, Millet, Bayrak” konulu 1. Ulusal Şairler Buluşması,  “ Şiir Dinletisi” programına katılmak üzere


Pazar, Nis.15.2018 - 13:49

ANTALYA’DA BİR KAÇ GÜN…

Ankara’dan, Antalya’ya gidiyoruz. Bulutların üzerindeyim.  Yeryüzünü görebiliyorum. Aralıklarla yağmur yağıyor. Gökyüzü alabildiğince hareketli, görüntü oldukça ilgimi çekiyor. Güneş her zaman


Çarşamba, Mar.21.2018 - 20:05

DİLEĞİ YÜREĞİN İÇİNDE…

Dileği yüreğin içine koymak, gerçekleşmesi için çaba sarf etmek, mutluluğa katkı sağlayacak ne varsa adım adım tanış olmak için planlı


Cumartesi, Mar.17.2018 - 21:59

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:17

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:16

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.