İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR

Pazartesi, Ağu.14.2017 - 16:04
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Annemin hasreti burnumda tütüyor. Küçük bir çocuk gibi özlüyorum onu. Tam elli yedi yıl oldu. Daha yaşıma değmemişken, hatırlayacak kadar tanımadan, cemalini bilmeden, kokusunu almadan, daha bebeklikten kurtulmamışken geçirdiği ince hastalıktan kurtulamayarak Emriye annem vefat ediyor.

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR

Düz arazinin tam ortasında akıyor, rahat ve yatağına uyumlu, huzurlu yılları deviriyordu. Deniz seviyesi ile iki yüz metre yükseklikteki ovanın yemyeşil örtüsü, bereket ve bol mahsulün işareti olarak bilinen gerçekti.

Annemin hasreti burnumda tütüyor. Küçük bir çocuk gibi özlüyorum onu. Tam elli yedi yıl oldu. Daha yaşıma değmemişken, hatırlayacak kadar tanımadan, cemalini bilmeden, kokusunu almadan, daha bebeklikten kurtulmamışken geçirdiği ince hastalıktan kurtulamayarak Emriye annem vefat ediyor.

 Babam Gelibolu’da asker…

Böylesi bol ve zengin toprakların ortasında, Kelkit ırmağı destekli bir araziye sahip insanların içinde annem bakım ve tedavi eksikliğinden vefat ediyor.

Dedem ve ninemin dokuzuncu çocuğu olarak büyüsem de yalnızlığım hiç geçmiyor. Türkülere, şarkılara ne zaman takılsam ağlıyorum. Evlatlarını seven anneleri her görüşümde annesizliğime yanıyor, yalnızlığım çoğalıyor.

Okullu yıllarım kurtuluşum oluyor. Yatılı okulun kalabalığında çoğu kez kendimi unutuyorum. Gelmeyen mektuplarımı bekler, arkadaşlardan satırlar okur dinlerim. Yüreğim Çamlıbel dağlarına yaslanmış, Kelkit akıntısında dalga dalga efkârlı, buz tutmuş saçakların esintisinde soğuk kadar sert ve sessiz, rüzgâr kadar deli doluyum.

Köyden ayrılıklar, derecesiz, katıksız, rutin hadise gibi. Hiçbir şey duymuyor, hissetmiyor ve yaşamıyorum. Hâlbuki her ayrılığın etkileyici, iz bırakan duygusal tarafı vardır. Ardında, önünde, sağında, solunda buruk gönüller, garipler ve yalnızları bırakır.

Herkes kendi öyküsünü yaşar. Kendine özeldir. Kahramanı da kendisidir.

Üç dört yaşlarındayım. Evimizin önünde mahalledeki çocuklarla oyun oynadığımız bahçemizde büyükler oynuyordu. Davul zurna eşliğinde, çocukluğuma ait hatırladığım büyüklerin oyun kurduğu, oynadığı ilk düğünün damadı babamdı.

Ben sağa, sola koşuyordum. Nedenli nedensiz sadece koşuyorum. Sabahında gelin geliyor diye diğer çocuklarla birlikte köyün girişende toplandık. Jip’in arkasına düşüp bizim evin önüne kadar geldik. Gelin almaya gidenlerle köyden katılan erkekler davul zurna eşliğinde gelini taşıyan jip en önde arkada erkekler davul ve zurna ustaları en geride çocuklar düğün evine kadar götürdüler. Herkesin evin önünde toplanması beklendi. Davul zurna gelin indirme havası vurmaya başlayınca gelin arabadan indi. Damat elindeki leblebi kuru üzüm ve içinde birkaç demir para bulunan torbadan birkaç avuç havaya savurdu ve gelini eve götürdü.

           Kısa süre içinde kalabalık dağıldı.  Kadınlar kaldı. Yine köyün her mahallesinden kadınlar guruplar halinde bizim eve gelini görmeye ve el öptürmeye gelmeye başladılar. Bu gelenekti. Düğün evi sahipleri gelini görmeye gelmeyen olduğunda bir kusur mu işlediklerini ya da bilmedikleri bir kırgınlık ve dargınlık mı var diye düşünür ve haber gönderirler.       Gelenler acele eder, meraklı yürürler. Dışarı köyden gelen gelini merak ediyor, çeyizini bir an önce görmek istiyorlar. Gelinle sohbet ediyor, fırsat olursa kendini tanıtıyor, gelini süzüyorlar. Bunlar düğün evinden ayrıldıktan sonra anlatılacaklarının alt yapısını oluşturuyor.  Evlerine dönerken de her köşe başında durarak yorum yapmayı da ihmal etmiyorlar.

Gidenler dışarı köyden gelen gelini ilk görüyor, çeyizine bakıyor ve yorum yapıyorlar.

Köye dışarıdan gelen gelinlere isimleri söylenmez. Doğduğu yer ile anılır, Erbaa’lı, Niksar’lı, Aladun’lu, Buzköy’lü, Ayan’nu, Herkümbet’li gelin, örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Kız kaç kat yatağı var, yastık örtülerini gördün mü?  Çeyizine de maşallah, her şey tas tamam.” “ sen esas altınlarını saydın mı? Altı bilezik, boynun da beşi birlik…” “ Mehmet emmim gelinin yüzü gülsün, oğlumun alnı açık olsun diye çok mesarif etmiş diyorlar.” gelip gitmeler bir hafta sürdü lakin düğünle ilgili konuşmalar, yorumlar tam bir yaz boyunca devam etti. Tarlalarda, evlerde konuşulup durdu.

“ Hacer abu( babaannem), Emriye’nin oğlunu kendi çocuğu gibi büyütecekmiş.”

Ailenin dokuzuncu çocuğu olarak büyüyorum.

.

 

 


Bu haber 156 defa okundu.

Benzer Haberler

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Türkiye genelinde gençlik merkezleri arasında düzenlenen etkinlikler kapsamında ilçemizde de branşlara göre seçme ve yarışmalar düzenlendi. Bu kategoriler arasında yer alan tiyatroda ilçemizde düzenlenen bir yarışma ve yarışmaya katılan ekipler arasında düzenlenen bir yarışma yapıldı.

Pazartesi, Oca.22.2018 - 11:18

İHALE İLANI T.C. TOKAT İL ÖZEL İDARESİ Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Tokat İli Erbaa İlçesi Çevresu Köyü Revakbaba Camii Restorasyon ile Revakbaba Türbesi Onarımı ve Revize Restorasyon İşiuygulama işi Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinin  23. Maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:17

T.C. ERBAA BELEDİYE BAŞKANLIĞI ALTYAPI MALZEMELERİ ALIMI İHALE İLANI

Altyapı Malzemeleri Alımı İhalesi alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:15

İlan Vergi Dairesi Müdürlüğünden

6183 SAYILI A.A.T.U.H.K GÖRE İLANEN TEBLİĞ YAPILAN ÖDEME EMRİ LİSTESİDİR

Cuma, Oca.19.2018 - 10:13

TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2016/9540 ESAS.
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cuma, Oca.19.2018 - 10:08

Bu Yazarın Diğer Yazıları

OKURYAZAR BULUŞMALARI İÇİN TOKAT’TAYIZ...

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Okullu Okulsuz Okuyoruz, Yazıyoruz” projesi okuryazar buluşmaları kapsamında öğrencilerle, şair ve yazarlar


Cumartesi, Ara.30.2017 - 22:58

BİR EĞİTİM VE AYDINLANMA NEFERİ HAYRİ DOĞAN

İnsan hayatının çok azını başkalarıyla paylaşır. Yaşadıkları ile ilgili yazılacak, paylaşılacak, ölümsüzleştirilecek olan ayrıntılarını yayınlayanların sayısı çok azdır. Kendi ekseni


Perşembe, Ara.14.2017 - 23:56

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Ben bir öğretmenim. Mesleğe sınıf öğretmeni olarak başladım. Daha on yaşında ilkokul öğrencisi iken mesleğime karar vermiş, öğretmen olacaktım. Öğretmen


Cuma, Kas.24.2017 - 12:36

TOKAT BELEDİYESİ KİTAP GÜNLERİ

31 Ekim- 08 Kasım 2017 tarihlerinde Tokat Belediyesi Kitap günleri yapılıyor. Kasım 1994 yılından Eylül 2011 yılları arasında görev yaptığım


Pazartesi, Kas.06.2017 - 23:44

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:23

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:22

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR (2)

Altı yaşındayım. Köyde oyun oynadığım ve günün büyük bir bölümünü birlikte geçirdiğim arkadaşlarım okula başlayınca yalnız kaldım. Birkaç gün sonra


Pazar, Ağu.20.2017 - 14:25

TOKAT’TA GÜZEL GÜNLER…


Cumartesi, Haz.24.2017 - 11:19

MÜBAREK GÜNLERDE DUYGUSAL ANLAR

Gecenin sessizliği beni kendisine alıp istediği yöne götürdüğü anlardayım. Vakit gecenin bütün yükünü ve sorumluluğunu üzerime salmış, yoluna devam ediyor.


Pazartesi, Haz.12.2017 - 23:30

TÜRKİYE - GÜRCİSTAN BEKTAŞÎ KÜLTÜRÜ VE OZANLAR SEMPOZYUMU

Yolculuğa başlamadan önce evde yapılan hazırlıklar vardır. Birkaç gün önceden en ince ayrıntıya kadar planlanır. Eksiksiz bir çalışma yol boyunca


Perşembe, Tem.14.2016 - 13:53

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.