İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY

ANKET

 • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR (2)

Pazar, Ağu.20.2017 - 14:25
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Altı yaşındayım. Köyde oyun oynadığım ve günün büyük bir bölümünü birlikte geçirdiğim arkadaşlarım okula başlayınca yalnız kaldım. Birkaç gün sonra babama beni okula yazdır dediğimi hatırlıyorum.

Birinci sınıf öğretmenim Ziya Ateş, beni tanıdığı ve küçük yaşta olduğumu bildiği için kayıt yapmamıştı. Babamı kıramadığı için “gelsin gitsin” diyor.  Büyük bir sevinçle ilkokula başlıyorum. Sınıfın en küçüğü benim. Bir de benden birkaç ay büyük öğretmenimin oğlu Ahmet var. İkimizi en öne, aynı sıraya oturtuyor. Düşünün bir kere hem okula başlıyorum hem de öğretmenin oğlu ile oturuyorum.

Birinci dönemin ortalarında başarılı olduğumu tespit eden öğretmenim kesin kayıtımı yapıyor. Karnesindeki bütün notları pekiyi olan öğrencilere bir defter hediye ediliyor. İlk karnemle birlikte ilk ödülümü de alıyorum.

Kelkit ırmağı okulumuzun hemen önünden akıyor. Yeryüzü ve gökyüzünün bir köy sadeliği ve temizliğinde gülümseyişiyle, güneşin dünya hayatımızdaki önemini biliyorum. Toprağın bereketini, yılda istenirse iki, üç ürün alınabildiğini sebze ve meyve deposu olan bu topraklarda tütün, pancar, buğday başta olmak üzere her şeyin yetiştiğini biliyorum. Kelkit’in sularıyla desteklenen bağ, bahçe ve tarlaların bol ürünlü hasat günlerini, vagonlarla taşıdığımız buğday, pancar, karpuz, domates ve elmalardan biliyorum. 

Kendini rüzgâra ve Kelkit akışına bırakan söğüt ağaçlarının sallanışındaki ritmin makamındaki uyumu ve ahengi şimdi daha iyi anlıyorum.

Deniz seviyesi yaklaşık iki yüz yirmi metre olan, karınca dağlarının iç kısmındaki Erbaa ovasındayız. Dağın diğer tarafında Karadeniz var. Ayrıca etrafta irili ufaklı göletler ve barajlar. Karadeniz ve İç Anadolu iklimi arasında bir ovadayız.

Toprak… Ekmek olmak için, gelme (olma) vaktindeki hamur gibi. Sürüldüğünde, ekildiğinde, sulandığında, yağmur yağdığında ıslandığında, yeşerdiğinde, üzerine güneş doğduğundaki mutluluğun “şükür” ile beslendiğini biliyorum. Hayvanların, böceklerin, ağaçların, bitkilerin kendilerine has güzellikleri ve derinlikleri var. Bunlar bizimle birlikte yaşayan bizimle birlikte nefes alıp veren, gördüğümüz, dokunduğumuz, sevdiğimiz güzellikler.

Yazdıklarım ve yazmadıklarım köy hayatını tamamlayan ana damarlar.

Kuşlar ve balıkları yazmadım daha. Gündüz ve gece kuşları ayrı ayrı…  Göçmen kuşlar. Sonra balıklar. Kendi ifademizle; Karabalık, Tal balık, Sazan balığı ilk aklıma gelenler.

Gece ve gündüz köy hayatında çalışmaların ve işlerin yoğunluğu nedeniyle bazen birleşir. Bu birleşme canlı ve cansız varlıklara birlikte yaşamayı öğretir. İbadet saatleriniz dahi bir olur.

Hatırladığımda halen beni üzen bir şey var ki unutamıyorum. Çocukluğumuzda kışın kar yağınca at kılından tahta üzerine kılcan dediğimiz tuzaklar yapar bahçenin bir köşesine bırakılırdı. Üzerine hafif saman, arpa veya buğday konurdu. Aç kalan kuşlar gelir arpa ve buğday yerken kıla takılır ve tutulurlardı. Benim hiç kılcanım olmadı. Hiç istemedim. Tutulan kuşlar pişirilerek yenirdi. Ben yemeğe dahi tahammül edemez, annesinden ve ailesinden ayrılan bu minik kuşlara acırdım.

 İşte bu esnada annesi ya da yavrusunun tutulduğunu görünce feryat eden, çırpınan çok kuş gördüm. Çırpınmaları, bana acı veren seslerini duyunca çok üzülürdüm.

Öksüz veya evlatsız kaldıklarını düşünür, kendimle bir bağ kurar, yardım etmek için yuvalarına yakın yerlere yem atardım. Kuş da olsa hiçbir canlının annesiz, yetim öksüz ve evlatsız kalmalarına tahammül edemezdim.

Bazen bir kuş yuvasında; başka büyük kuşların, yırtıcı, gagalı ve pençeli olanların saldırılarına karşı yuvayı, yavruyu canı pahasına nasıl savunduğunu görür, bilmediğim, görmediğim hayalini dahi kuramadığım annemin ihtiyacını hissederdim. 

Anne olmak. Bütün canlılarda aynı sorumluluğu taşıyor.

Uzun kış gecelerinin birinde evimizin aşkan odasında( mutfak)  Hacer annem bütün torunlarına kelem (Lahana) kökü ikram ettikten sonra; kuşların yuvalarına asla dokunmamamızı tembihlemişti. Yuva, ister boş ister dolu olsun. Dokunmayacaktık. Bu bir emirdi. Nasihatti. Korumaydı. “Yuva yıkanın yuvası olmaz. Yuvası yıkılan kuşlar kış ortasında ailece dışarda kalır. Ölürler.” Kuşlar ve yuvaları kutsaldı. Oyuyorlar, doyuyorlar, büyüyorlar, konuşuyorlar, çoğalıyorlar. Yuvalara asla dokunmazdık.

Bağda, bahçede, tarlada, ağaç dallarında, ev, ahır ve samanlıklarda ırmak kenarında çalılıklarda çöp ve ince dal kırıklarından yapılı yuvaları görür hiç dokunmazdık. Yumurtalarını almaz, yavrularına zarar vermezdik. Zaman zaman ailenin yuva içinde konuşmalarını, yavrularının karınlarını doyurmalarını, yumurta üzerinde otururken diğerlerinin katkılarını izlerdim. Başkalarının zarar vermesine de müsaade etmezdim.

“Sakın dokunmayın.” Hacer annemin hiç boşluk bırakmayan sözleri. “Kesin”

Etrafında öksüz, yetim, gariban, evsiz barksız birini görmeye, hikâyesini dinlemeye tahammülü yoktu. Evin önünden, bahçeden karnı aç birini salmaz sofra kurar karnını doyururdu. Yayık yaydığı (ayran yaptığı- yoğurdun kalın ağaçla el ile dövülerek ayran yapıldığı tahtadan yapılı) günlerde evin önünden bağa, bahçeye, tarlaya gidenlere taze ayran ikram eder, “ ferahlanın” derdi. Küçük çocuklar varsa kocaman bir dilim somun ekmeğin üzerine taze tereyağı sürer, çocukları sevindirirdi.

 

 

 

 

 

 


Bu haber 621 defa okundu.

Benzer Haberler

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2012/557 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cumartesi, Tem.21.2018 - 14:55

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anmak, 15 Temmuz'un çocuklar ve gençler nezdinde bir bilinç, şuur ve ruha dönüşmesi için Erbaa ilçe müftülüğüne bağlı tüm yaz Kur'an kurslarında çeşitli programlar düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:32

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ''Şehitlerimiz için Kur'an okuyoruz'' kampanyası kapsamında camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda okunan hatmi şeriflerin duası için program düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taşımalı Ortaöğretim Kapsamında 810 Öğrenciye Sıcak Sulu Öğlen Yemeği hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

Taşımalı İlköğretim Kapsamında 899 Öğrenciye 180 İş Günü Sıcak Sulu Öğlen Yemeği Alımı ve Servis hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:28

Bu Yazarın Diğer Yazıları

MUTLULUK DİLEKLERİMLE…

Tokat, Erbaa, Karayaka ve Tepekışla’da ziyaretler gerçekleştirdik.  Ramazan Bayramı öncesi iftar ve sahur programlarında milli ve manevi duygular yüklendik. Milli


Cuma, Haz.29.2018 - 23:56

TEPEKIŞLA KÖYÜNDE BAYRAM SABAHI

Bu yılda Ramazan orucumuzu tamamladık. Bizler bir ay boyunca yaptığımız ibadetin manasını, amacını ve hikmetlerini biliyoruz. İnsan, oruçlu günlerinde olumlu


Cumartesi, Haz.16.2018 - 20:36

ORUÇLU GÜNLER…

Günler akşamlara ulaşıyor, akşamlar iftar sofralarıyla süsleniyor. Hemen her gün iftar davetleri alıyoruz. Tokatlılar Platformu, Erbalılar Kültür ve Dayanışma Derneği,


Perşembe, Haz.07.2018 - 17:56

ERBAA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİ

             Ankara'da yaşayan Erbaalılar geleneksel iftar yemeğinde 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü bir araya geldiler.


Pazar, May.27.2018 - 23:54

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği DÜNYADER ve Dünya Söz Akademisi DÜSA’nın Birlikteliğinde, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara


Pazartesi, May.14.2018 - 17:05

GAZİANTEP 1.ULUSAL ŞAİRLER BULUŞMASI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığının düzenlediği “ Vatan, Millet, Bayrak” konulu 1. Ulusal Şairler Buluşması,  “ Şiir Dinletisi” programına katılmak üzere


Pazar, Nis.15.2018 - 13:49

ANTALYA’DA BİR KAÇ GÜN…

Ankara’dan, Antalya’ya gidiyoruz. Bulutların üzerindeyim.  Yeryüzünü görebiliyorum. Aralıklarla yağmur yağıyor. Gökyüzü alabildiğince hareketli, görüntü oldukça ilgimi çekiyor. Güneş her zaman


Çarşamba, Mar.21.2018 - 20:05

DİLEĞİ YÜREĞİN İÇİNDE…

Dileği yüreğin içine koymak, gerçekleşmesi için çaba sarf etmek, mutluluğa katkı sağlayacak ne varsa adım adım tanış olmak için planlı


Cumartesi, Mar.17.2018 - 21:59

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:17

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:16

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
 • yorum

  Mehmet Erekli

  Hocamın yazdıklarını harfiyen katılıyorum. Çünkü ilkokulu aynı sınıf ve sıralarda birlikte geçirdim. Başarılarının devamını diliyorum.
  Pazartesi, Eyl.25.2017


Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.