İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

buket çiçekcilik

EN ÇOK OKUNANLAR

 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
buket çiçekcilik

ANKET

 • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR (2)

Pazar, Ağu.20.2017 - 14:25
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Altı yaşındayım. Köyde oyun oynadığım ve günün büyük bir bölümünü birlikte geçirdiğim arkadaşlarım okula başlayınca yalnız kaldım. Birkaç gün sonra babama beni okula yazdır dediğimi hatırlıyorum.

Birinci sınıf öğretmenim Ziya Ateş, beni tanıdığı ve küçük yaşta olduğumu bildiği için kayıt yapmamıştı. Babamı kıramadığı için “gelsin gitsin” diyor.  Büyük bir sevinçle ilkokula başlıyorum. Sınıfın en küçüğü benim. Bir de benden birkaç ay büyük öğretmenimin oğlu Ahmet var. İkimizi en öne, aynı sıraya oturtuyor. Düşünün bir kere hem okula başlıyorum hem de öğretmenin oğlu ile oturuyorum.

Birinci dönemin ortalarında başarılı olduğumu tespit eden öğretmenim kesin kayıtımı yapıyor. Karnesindeki bütün notları pekiyi olan öğrencilere bir defter hediye ediliyor. İlk karnemle birlikte ilk ödülümü de alıyorum.

Kelkit ırmağı okulumuzun hemen önünden akıyor. Yeryüzü ve gökyüzünün bir köy sadeliği ve temizliğinde gülümseyişiyle, güneşin dünya hayatımızdaki önemini biliyorum. Toprağın bereketini, yılda istenirse iki, üç ürün alınabildiğini sebze ve meyve deposu olan bu topraklarda tütün, pancar, buğday başta olmak üzere her şeyin yetiştiğini biliyorum. Kelkit’in sularıyla desteklenen bağ, bahçe ve tarlaların bol ürünlü hasat günlerini, vagonlarla taşıdığımız buğday, pancar, karpuz, domates ve elmalardan biliyorum. 

Kendini rüzgâra ve Kelkit akışına bırakan söğüt ağaçlarının sallanışındaki ritmin makamındaki uyumu ve ahengi şimdi daha iyi anlıyorum.

Deniz seviyesi yaklaşık iki yüz yirmi metre olan, karınca dağlarının iç kısmındaki Erbaa ovasındayız. Dağın diğer tarafında Karadeniz var. Ayrıca etrafta irili ufaklı göletler ve barajlar. Karadeniz ve İç Anadolu iklimi arasında bir ovadayız.

Toprak… Ekmek olmak için, gelme (olma) vaktindeki hamur gibi. Sürüldüğünde, ekildiğinde, sulandığında, yağmur yağdığında ıslandığında, yeşerdiğinde, üzerine güneş doğduğundaki mutluluğun “şükür” ile beslendiğini biliyorum. Hayvanların, böceklerin, ağaçların, bitkilerin kendilerine has güzellikleri ve derinlikleri var. Bunlar bizimle birlikte yaşayan bizimle birlikte nefes alıp veren, gördüğümüz, dokunduğumuz, sevdiğimiz güzellikler.

Yazdıklarım ve yazmadıklarım köy hayatını tamamlayan ana damarlar.

Kuşlar ve balıkları yazmadım daha. Gündüz ve gece kuşları ayrı ayrı…  Göçmen kuşlar. Sonra balıklar. Kendi ifademizle; Karabalık, Tal balık, Sazan balığı ilk aklıma gelenler.

Gece ve gündüz köy hayatında çalışmaların ve işlerin yoğunluğu nedeniyle bazen birleşir. Bu birleşme canlı ve cansız varlıklara birlikte yaşamayı öğretir. İbadet saatleriniz dahi bir olur.

Hatırladığımda halen beni üzen bir şey var ki unutamıyorum. Çocukluğumuzda kışın kar yağınca at kılından tahta üzerine kılcan dediğimiz tuzaklar yapar bahçenin bir köşesine bırakılırdı. Üzerine hafif saman, arpa veya buğday konurdu. Aç kalan kuşlar gelir arpa ve buğday yerken kıla takılır ve tutulurlardı. Benim hiç kılcanım olmadı. Hiç istemedim. Tutulan kuşlar pişirilerek yenirdi. Ben yemeğe dahi tahammül edemez, annesinden ve ailesinden ayrılan bu minik kuşlara acırdım.

 İşte bu esnada annesi ya da yavrusunun tutulduğunu görünce feryat eden, çırpınan çok kuş gördüm. Çırpınmaları, bana acı veren seslerini duyunca çok üzülürdüm.

Öksüz veya evlatsız kaldıklarını düşünür, kendimle bir bağ kurar, yardım etmek için yuvalarına yakın yerlere yem atardım. Kuş da olsa hiçbir canlının annesiz, yetim öksüz ve evlatsız kalmalarına tahammül edemezdim.

Bazen bir kuş yuvasında; başka büyük kuşların, yırtıcı, gagalı ve pençeli olanların saldırılarına karşı yuvayı, yavruyu canı pahasına nasıl savunduğunu görür, bilmediğim, görmediğim hayalini dahi kuramadığım annemin ihtiyacını hissederdim. 

Anne olmak. Bütün canlılarda aynı sorumluluğu taşıyor.

Uzun kış gecelerinin birinde evimizin aşkan odasında( mutfak)  Hacer annem bütün torunlarına kelem (Lahana) kökü ikram ettikten sonra; kuşların yuvalarına asla dokunmamamızı tembihlemişti. Yuva, ister boş ister dolu olsun. Dokunmayacaktık. Bu bir emirdi. Nasihatti. Korumaydı. “Yuva yıkanın yuvası olmaz. Yuvası yıkılan kuşlar kış ortasında ailece dışarda kalır. Ölürler.” Kuşlar ve yuvaları kutsaldı. Oyuyorlar, doyuyorlar, büyüyorlar, konuşuyorlar, çoğalıyorlar. Yuvalara asla dokunmazdık.

Bağda, bahçede, tarlada, ağaç dallarında, ev, ahır ve samanlıklarda ırmak kenarında çalılıklarda çöp ve ince dal kırıklarından yapılı yuvaları görür hiç dokunmazdık. Yumurtalarını almaz, yavrularına zarar vermezdik. Zaman zaman ailenin yuva içinde konuşmalarını, yavrularının karınlarını doyurmalarını, yumurta üzerinde otururken diğerlerinin katkılarını izlerdim. Başkalarının zarar vermesine de müsaade etmezdim.

“Sakın dokunmayın.” Hacer annemin hiç boşluk bırakmayan sözleri. “Kesin”

Etrafında öksüz, yetim, gariban, evsiz barksız birini görmeye, hikâyesini dinlemeye tahammülü yoktu. Evin önünden, bahçeden karnı aç birini salmaz sofra kurar karnını doyururdu. Yayık yaydığı (ayran yaptığı- yoğurdun kalın ağaçla el ile dövülerek ayran yapıldığı tahtadan yapılı) günlerde evin önünden bağa, bahçeye, tarlaya gidenlere taze ayran ikram eder, “ ferahlanın” derdi. Küçük çocuklar varsa kocaman bir dilim somun ekmeğin üzerine taze tereyağı sürer, çocukları sevindirirdi.

 

 

 

 

 

 


Bu haber 421 defa okundu.

Benzer Haberler

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2016/141 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

Perşembe, Kas.16.2017 - 17:32

Erbaa'da bilgi evi sayısı 3'e çıktı

Erbaa'da bilgi evi sayısı 3'e çıktı Erbaa belediye tarafından kurulan bilgi evi sayısı 3'e çıktı. 2 tanesinin daha faaliyete başlaması için çalışmalar sürüyor.

Pazartesi, Kas.13.2017 - 16:25

Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım dan 10 Kasım Mesajı

Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım dan 10 Kasım Mesajı Ebediyete intikalinin 79'uncu yıldönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle yad ediyorum.

Cuma, Kas.10.2017 - 14:30

Kaymakam Karacan'ın 10 Kasım Mesajı

Kaymakam Karacan'ın 10 Kasım Mesajı Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ü sonsuzluğa uğurladığımız 79. yıl dönümünde saygı, rahmet ve minnet duygularımızla anıyoruz.

Cuma, Kas.10.2017 - 14:25

Türk Sağlık Sen Tokat İl Başkan Yard. Cüneyt Bozkurt 10 Kasım Mesajı

Türk Sağlık Sen Tokat İl Başkan Yard. Cüneyt Bozkurt 10 Kasım Mesajı

TÜRK MİLLETİ Tarih sahnesinde var olduğu ilk günden itiberen Yüce ALLAH'ın bir lütfu olsa gerek hem hür yaşamış hemde hürriyet sevdalısı mazlum milletlere önder örnek olmuştur


Cuma, Kas.10.2017 - 11:57

Bu Yazarın Diğer Yazıları

TOKAT BELEDİYESİ KİTAP GÜNLERİ

31 Ekim- 08 Kasım 2017 tarihlerinde Tokat Belediyesi Kitap günleri yapılıyor. Kasım 1994 yılından Eylül 2011 yılları arasında görev yaptığım


Pazartesi, Kas.06.2017 - 23:44

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:23

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:22

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR Düz arazinin tam ortasında akıyor, rahat ve yatağına uyumlu, huzurlu yılları deviriyordu. Deniz seviyesi ile iki yüz


Pazartesi, Ağu.14.2017 - 16:04

TOKAT’TA GÜZEL GÜNLER…


Cumartesi, Haz.24.2017 - 11:19

MÜBAREK GÜNLERDE DUYGUSAL ANLAR

Gecenin sessizliği beni kendisine alıp istediği yöne götürdüğü anlardayım. Vakit gecenin bütün yükünü ve sorumluluğunu üzerime salmış, yoluna devam ediyor.


Pazartesi, Haz.12.2017 - 23:30

TÜRKİYE - GÜRCİSTAN BEKTAŞÎ KÜLTÜRÜ VE OZANLAR SEMPOZYUMU

Yolculuğa başlamadan önce evde yapılan hazırlıklar vardır. Birkaç gün önceden en ince ayrıntıya kadar planlanır. Eksiksiz bir çalışma yol boyunca


Perşembe, Tem.14.2016 - 13:53

HAYATI BAYRAMLAŞTIRMAK…

HAYATI BAYRAMLAŞTIRMAK…                                                                                                           Osman Baş             Kadir gecesinde Tokat’ta olmak niyetiyle yoldayız. Ankara-Tokat arasında her bayram öncesindeki trafik


Perşembe, Tem.14.2016 - 13:51

RÜYALARIM ÇİÇEK AÇTI

RÜYALARIM ÇİÇEK AÇTI    Osman BAŞ Gün ağarmaya başlamış, yıldızlar gökyüzünden kaybolmadan önce son görüntüleriyle güneşe gülümsüyorlar.             Birkaç dakika


Perşembe, Nis.14.2016 - 11:41

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
 • yorum

  Mehmet Erekli

  Hocamın yazdıklarını harfiyen katılıyorum. Çünkü ilkokulu aynı sınıf ve sıralarda birlikte geçirdim. Başarılarının devamını diliyorum.
  Pazartesi, Eyl.25.2017


Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.