İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY

ANKET

 • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR (2)

Pazar, Ağu.20.2017 - 14:25
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Altı yaşındayım. Köyde oyun oynadığım ve günün büyük bir bölümünü birlikte geçirdiğim arkadaşlarım okula başlayınca yalnız kaldım. Birkaç gün sonra babama beni okula yazdır dediğimi hatırlıyorum.

Birinci sınıf öğretmenim Ziya Ateş, beni tanıdığı ve küçük yaşta olduğumu bildiği için kayıt yapmamıştı. Babamı kıramadığı için “gelsin gitsin” diyor.  Büyük bir sevinçle ilkokula başlıyorum. Sınıfın en küçüğü benim. Bir de benden birkaç ay büyük öğretmenimin oğlu Ahmet var. İkimizi en öne, aynı sıraya oturtuyor. Düşünün bir kere hem okula başlıyorum hem de öğretmenin oğlu ile oturuyorum.

Birinci dönemin ortalarında başarılı olduğumu tespit eden öğretmenim kesin kayıtımı yapıyor. Karnesindeki bütün notları pekiyi olan öğrencilere bir defter hediye ediliyor. İlk karnemle birlikte ilk ödülümü de alıyorum.

Kelkit ırmağı okulumuzun hemen önünden akıyor. Yeryüzü ve gökyüzünün bir köy sadeliği ve temizliğinde gülümseyişiyle, güneşin dünya hayatımızdaki önemini biliyorum. Toprağın bereketini, yılda istenirse iki, üç ürün alınabildiğini sebze ve meyve deposu olan bu topraklarda tütün, pancar, buğday başta olmak üzere her şeyin yetiştiğini biliyorum. Kelkit’in sularıyla desteklenen bağ, bahçe ve tarlaların bol ürünlü hasat günlerini, vagonlarla taşıdığımız buğday, pancar, karpuz, domates ve elmalardan biliyorum. 

Kendini rüzgâra ve Kelkit akışına bırakan söğüt ağaçlarının sallanışındaki ritmin makamındaki uyumu ve ahengi şimdi daha iyi anlıyorum.

Deniz seviyesi yaklaşık iki yüz yirmi metre olan, karınca dağlarının iç kısmındaki Erbaa ovasındayız. Dağın diğer tarafında Karadeniz var. Ayrıca etrafta irili ufaklı göletler ve barajlar. Karadeniz ve İç Anadolu iklimi arasında bir ovadayız.

Toprak… Ekmek olmak için, gelme (olma) vaktindeki hamur gibi. Sürüldüğünde, ekildiğinde, sulandığında, yağmur yağdığında ıslandığında, yeşerdiğinde, üzerine güneş doğduğundaki mutluluğun “şükür” ile beslendiğini biliyorum. Hayvanların, böceklerin, ağaçların, bitkilerin kendilerine has güzellikleri ve derinlikleri var. Bunlar bizimle birlikte yaşayan bizimle birlikte nefes alıp veren, gördüğümüz, dokunduğumuz, sevdiğimiz güzellikler.

Yazdıklarım ve yazmadıklarım köy hayatını tamamlayan ana damarlar.

Kuşlar ve balıkları yazmadım daha. Gündüz ve gece kuşları ayrı ayrı…  Göçmen kuşlar. Sonra balıklar. Kendi ifademizle; Karabalık, Tal balık, Sazan balığı ilk aklıma gelenler.

Gece ve gündüz köy hayatında çalışmaların ve işlerin yoğunluğu nedeniyle bazen birleşir. Bu birleşme canlı ve cansız varlıklara birlikte yaşamayı öğretir. İbadet saatleriniz dahi bir olur.

Hatırladığımda halen beni üzen bir şey var ki unutamıyorum. Çocukluğumuzda kışın kar yağınca at kılından tahta üzerine kılcan dediğimiz tuzaklar yapar bahçenin bir köşesine bırakılırdı. Üzerine hafif saman, arpa veya buğday konurdu. Aç kalan kuşlar gelir arpa ve buğday yerken kıla takılır ve tutulurlardı. Benim hiç kılcanım olmadı. Hiç istemedim. Tutulan kuşlar pişirilerek yenirdi. Ben yemeğe dahi tahammül edemez, annesinden ve ailesinden ayrılan bu minik kuşlara acırdım.

 İşte bu esnada annesi ya da yavrusunun tutulduğunu görünce feryat eden, çırpınan çok kuş gördüm. Çırpınmaları, bana acı veren seslerini duyunca çok üzülürdüm.

Öksüz veya evlatsız kaldıklarını düşünür, kendimle bir bağ kurar, yardım etmek için yuvalarına yakın yerlere yem atardım. Kuş da olsa hiçbir canlının annesiz, yetim öksüz ve evlatsız kalmalarına tahammül edemezdim.

Bazen bir kuş yuvasında; başka büyük kuşların, yırtıcı, gagalı ve pençeli olanların saldırılarına karşı yuvayı, yavruyu canı pahasına nasıl savunduğunu görür, bilmediğim, görmediğim hayalini dahi kuramadığım annemin ihtiyacını hissederdim. 

Anne olmak. Bütün canlılarda aynı sorumluluğu taşıyor.

Uzun kış gecelerinin birinde evimizin aşkan odasında( mutfak)  Hacer annem bütün torunlarına kelem (Lahana) kökü ikram ettikten sonra; kuşların yuvalarına asla dokunmamamızı tembihlemişti. Yuva, ister boş ister dolu olsun. Dokunmayacaktık. Bu bir emirdi. Nasihatti. Korumaydı. “Yuva yıkanın yuvası olmaz. Yuvası yıkılan kuşlar kış ortasında ailece dışarda kalır. Ölürler.” Kuşlar ve yuvaları kutsaldı. Oyuyorlar, doyuyorlar, büyüyorlar, konuşuyorlar, çoğalıyorlar. Yuvalara asla dokunmazdık.

Bağda, bahçede, tarlada, ağaç dallarında, ev, ahır ve samanlıklarda ırmak kenarında çalılıklarda çöp ve ince dal kırıklarından yapılı yuvaları görür hiç dokunmazdık. Yumurtalarını almaz, yavrularına zarar vermezdik. Zaman zaman ailenin yuva içinde konuşmalarını, yavrularının karınlarını doyurmalarını, yumurta üzerinde otururken diğerlerinin katkılarını izlerdim. Başkalarının zarar vermesine de müsaade etmezdim.

“Sakın dokunmayın.” Hacer annemin hiç boşluk bırakmayan sözleri. “Kesin”

Etrafında öksüz, yetim, gariban, evsiz barksız birini görmeye, hikâyesini dinlemeye tahammülü yoktu. Evin önünden, bahçeden karnı aç birini salmaz sofra kurar karnını doyururdu. Yayık yaydığı (ayran yaptığı- yoğurdun kalın ağaçla el ile dövülerek ayran yapıldığı tahtadan yapılı) günlerde evin önünden bağa, bahçeye, tarlaya gidenlere taze ayran ikram eder, “ ferahlanın” derdi. Küçük çocuklar varsa kocaman bir dilim somun ekmeğin üzerine taze tereyağı sürer, çocukları sevindirirdi.

 

 

 

 

 

 


Bu haber 447 defa okundu.

Benzer Haberler

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Türkiye genelinde gençlik merkezleri arasında düzenlenen etkinlikler kapsamında ilçemizde de branşlara göre seçme ve yarışmalar düzenlendi. Bu kategoriler arasında yer alan tiyatroda ilçemizde düzenlenen bir yarışma ve yarışmaya katılan ekipler arasında düzenlenen bir yarışma yapıldı.

Pazartesi, Oca.22.2018 - 11:18

İHALE İLANI T.C. TOKAT İL ÖZEL İDARESİ Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Tokat İli Erbaa İlçesi Çevresu Köyü Revakbaba Camii Restorasyon ile Revakbaba Türbesi Onarımı ve Revize Restorasyon İşiuygulama işi Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinin  23. Maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:17

T.C. ERBAA BELEDİYE BAŞKANLIĞI ALTYAPI MALZEMELERİ ALIMI İHALE İLANI

Altyapı Malzemeleri Alımı İhalesi alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:15

İlan Vergi Dairesi Müdürlüğünden

6183 SAYILI A.A.T.U.H.K GÖRE İLANEN TEBLİĞ YAPILAN ÖDEME EMRİ LİSTESİDİR

Cuma, Oca.19.2018 - 10:13

TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2016/9540 ESAS.
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cuma, Oca.19.2018 - 10:08

Bu Yazarın Diğer Yazıları

OKURYAZAR BULUŞMALARI İÇİN TOKAT’TAYIZ...

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Okullu Okulsuz Okuyoruz, Yazıyoruz” projesi okuryazar buluşmaları kapsamında öğrencilerle, şair ve yazarlar


Cumartesi, Ara.30.2017 - 22:58

BİR EĞİTİM VE AYDINLANMA NEFERİ HAYRİ DOĞAN

İnsan hayatının çok azını başkalarıyla paylaşır. Yaşadıkları ile ilgili yazılacak, paylaşılacak, ölümsüzleştirilecek olan ayrıntılarını yayınlayanların sayısı çok azdır. Kendi ekseni


Perşembe, Ara.14.2017 - 23:56

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Ben bir öğretmenim. Mesleğe sınıf öğretmeni olarak başladım. Daha on yaşında ilkokul öğrencisi iken mesleğime karar vermiş, öğretmen olacaktım. Öğretmen


Cuma, Kas.24.2017 - 12:36

TOKAT BELEDİYESİ KİTAP GÜNLERİ

31 Ekim- 08 Kasım 2017 tarihlerinde Tokat Belediyesi Kitap günleri yapılıyor. Kasım 1994 yılından Eylül 2011 yılları arasında görev yaptığım


Pazartesi, Kas.06.2017 - 23:44

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:23

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:22

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR Düz arazinin tam ortasında akıyor, rahat ve yatağına uyumlu, huzurlu yılları deviriyordu. Deniz seviyesi ile iki yüz


Pazartesi, Ağu.14.2017 - 16:04

TOKAT’TA GÜZEL GÜNLER…


Cumartesi, Haz.24.2017 - 11:19

MÜBAREK GÜNLERDE DUYGUSAL ANLAR

Gecenin sessizliği beni kendisine alıp istediği yöne götürdüğü anlardayım. Vakit gecenin bütün yükünü ve sorumluluğunu üzerime salmış, yoluna devam ediyor.


Pazartesi, Haz.12.2017 - 23:30

TÜRKİYE - GÜRCİSTAN BEKTAŞÎ KÜLTÜRÜ VE OZANLAR SEMPOZYUMU

Yolculuğa başlamadan önce evde yapılan hazırlıklar vardır. Birkaç gün önceden en ince ayrıntıya kadar planlanır. Eksiksiz bir çalışma yol boyunca


Perşembe, Tem.14.2016 - 13:53

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
 • yorum

  Mehmet Erekli

  Hocamın yazdıklarını harfiyen katılıyorum. Çünkü ilkokulu aynı sınıf ve sıralarda birlikte geçirdim. Başarılarının devamını diliyorum.
  Pazartesi, Eyl.25.2017


Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.