İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

KÜRESEL SERMAYENİN ULUSAL BARONLARI

Pazartesi, Eki.16.2017 - 10:41
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


FATİH KAPLAN
FATİH KAPLAN

KÜRESEL SERMAYENİN ULUSAL BARONLARI

 Bugün ki yazımızda, ülkemizde son yıllarda artış gösteren marketler zincirlerinden bahsedeceğiz. Ülkemizde son zamanlarda zarar etmeyen kârına kâr, gücüne güç katan iki sektör var. Bunlardan biri, bankacılık diğeri ise mahalle aralarına kadar giren perakende satış mağazaları. Sakızından, beyaz eşyasına, domatesinden, donuna kadar her şeyi satan büyük tüketim merkezlerine değincek ve aklımıza takılan birkaç soruya cevap bulmaya çalışacağız.

  Ülkemizde son on yılda kayıtlı market sayısı 240 binden 163 bine düşerken bunların karşısına çıkan dev marketler onlardan daha fazla kira verip daha fazla masraf ederken nasıl zarar etmiyor nasıl ayakta durabiliyorlar? Ülke genelinde 80 bine yakın marketçi işyerini kapatınca onların alışveriş yaptığı tedarikçilerde otomatikman iş ve ekmeklerinden olmuşlardır. Bu 80 bin rakamı karşılığında ülke genelinde açılan market sayısı 28 bindir. Peki bu 28 bin şubesi olan marketler ürünlerini nasıl tedarik etmektedirler? Aldıkları ürünleri ürettikleri kaç tane fabrikaları vardır? Ülkemizde kaç fabrika kurup istihdama ne kadar destek sağlamışlardır? Bunu yapmadılarsa ceplerine koydukları sıcak parayla ürün alacakları fabrika veya üreticin kapısına dayanıp istedikleri fiyata mal alıp şube sayılarını ve paralarını koz olarak kullanmışlar mıdır? Her gün ceplerine koydukları ve en küçük ilçelerin kaynaklarını ceplerine doldururken o ilçelerin gençlerini de kendilerine hamal yapma gayretleri nereden gelmektedir? Para kazandıkları yerlere ne kadar yatırım yapımışlardır?

  Kazandıkları paraları dünya ekonomisinin yüzde 42 sine sahip olan 43 bin şirketi kontrol eden 1318 holdingle, bunları yöneten 147 finans kuruluşuna mı aktarıyorlar? Aralarında her hangi bir bağlantı var mıdır? Bu paralar küresel milli gelir olan 85 trilyon dolarda ne kadar etkilidir? Ağır sanayi hamlemize katkı sağlamak yerine mahalle arasında sakız satan bu büyük sermaye sahipleri neden bu kadar desteklenmektedir? Yerli üretimi öldürmeye çalışan, alırken ucuz almaya çalışıp alamaz ise ithalatla bu farkı kapatıp yerli üretimi baltalayan bu anlayışın kime nasıl faydası vardır? Bunun sonucunda ülkemizde, toplu iğne üretmeye fabrikası olmayanın silah üretmeye fabrikası veya üretme isteği olur mu?

  Sadece sıcak para veya kartın geçerli olduğu alışveriş mantığıyla kapitalizmin; ‘paran kadar varsın ve yaşarsın’ mantığı arasında bir bağ var mıdır? Bunun karşılığında ‘komşusu aç iken kendisi tok yatamayacak’ olan ümmet yapımıza neler oluyor? Sadece ucuz almayı tasarlayarak başka hiçbir amacımız yoksa başımıza geçirilmeye çalışılan bu tuzakların sonunda; BAKARA SURESİ 195. ayeti nasıl yorumlamamız gerekir; ( zararı faydasından büyüktür) ayetini okuduktan sonra nasıl karşılaştırma yapacağız?

  Marketlere girdiğimizde gerekli gereksiz, eksik fazla demeden tüm raflardan arabamızı doldururken, çok tüketimle beraber çok israfı da körükleyen raf sistemlerine karşı koymamız lazım iken; ISRA SURESİ 26-27 ayeti nasıl yorumlamamız gerekiyor?( gereksiz yere saçıp savurma- israf etme- zira böylesi saçıp savuranlar şeytanın dostlarıdır.)

 Zincir market sahipleri de eğer Müslüman iseler onlara da sayısız hadis ve ayetlerden örnekler verilebilir ama bir tane yazıp bitirelim Peygamber Efendimiz(s.a.v.); ‘ zarar vermek yoktur, zarara uğratmakta yoktur.’ Diyor siz alır ve satarken zarar veriyorsanız bu hadisi unutmayın.

 Devletimiz son dönemlerde açılan marketlere karşı gerekeni yapmalı ne milletimizi ne de esnafımızı mağdur etmemeli ucuz satılacak ise üretene de gerekli kazanç sağlanmalıdır. Büyük marketlerimizde devletini ve milletini seviyor, başka bir devlete hizmet etmiyor ise ülkemizde kurdukları fabrikalarla binler değil milyonlarca işçi çalıştırıp Türk mallarını dünyanın değişik noktalarında ucuz satıp ülkemize katkı sağlamalıdır. Bugün mahalle bakkalı kapanır yarın, küçük sanayi ondan sonra ağır sanayi…

  Tükenmeden çaresine bakalım…

Fatih KAPLAN  16.10.2017


Bu haber 96 defa okundu.

Benzer Haberler

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Türkiye genelinde gençlik merkezleri arasında düzenlenen etkinlikler kapsamında ilçemizde de branşlara göre seçme ve yarışmalar düzenlendi. Bu kategoriler arasında yer alan tiyatroda ilçemizde düzenlenen bir yarışma ve yarışmaya katılan ekipler arasında düzenlenen bir yarışma yapıldı.

Pazartesi, Oca.22.2018 - 11:18

İHALE İLANI T.C. TOKAT İL ÖZEL İDARESİ Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Tokat İli Erbaa İlçesi Çevresu Köyü Revakbaba Camii Restorasyon ile Revakbaba Türbesi Onarımı ve Revize Restorasyon İşiuygulama işi Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinin  23. Maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:17

T.C. ERBAA BELEDİYE BAŞKANLIĞI ALTYAPI MALZEMELERİ ALIMI İHALE İLANI

Altyapı Malzemeleri Alımı İhalesi alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:15

İlan Vergi Dairesi Müdürlüğünden

6183 SAYILI A.A.T.U.H.K GÖRE İLANEN TEBLİĞ YAPILAN ÖDEME EMRİ LİSTESİDİR

Cuma, Oca.19.2018 - 10:13

TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2016/9540 ESAS.
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cuma, Oca.19.2018 - 10:08

Bu Yazarın Diğer Yazıları

AL KANIYLA DERS VEREN YİĞİT; MUSA ÖZALKAN

ARŞ İNLESİN, ARZ DİNLESİN


Salı, Oca.23.2018 - 22:12

ÇEKİÇ GÜÇTEN KIZILELMAYA GİDEN YOL AYRIMI


Pazartesi, Oca.22.2018 - 10:22

YANVAR KATLİAMI


Cuma, Oca.19.2018 - 10:40

LOZAN'DAN BU ZAMANA


Perşembe, Oca.18.2018 - 18:58

ULAN RAMBO NERDESİN

BÜYÜK ŞEYTANIN SON FİLMLERİ


Pazartesi, Oca.15.2018 - 10:22

BAĞIMSIZ TÜRKİYE BAĞIMSIZ BASIN


Perşembe, Oca.11.2018 - 13:01

TORUNDAN DEDESİNE CEVAP

BUZUN ATEŞ, İNSANIN KAHRAMAN OLDUĞU YER; SARIKAMIŞ


Pazartesi, Oca.08.2018 - 09:54

SARIKAMIŞ'TAN ERBAA'YA MEKTUP VAR


Cuma, Oca.05.2018 - 11:08

SARIKAMIŞ'TA KAHRAMAN BİR ERBAA'LI


Perşembe, Oca.04.2018 - 10:55

ASRIN YESEVİ'Sİ


Pazartesi, Oca.01.2018 - 09:50

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.