İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Ailede Çocuk Eğitimi.

Pazartesi, Eki.23.2017 - 11:20
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


NURİ YILDIRIM
NURİ YILDIRIM

Ailede Çocuk Eğitimi.

            

 Dünya hayatının süsü ve göz aydınlığı olan çocuklar hem paha biçilmez değerde bir nimet, hem bu fani dünyaya bırakacağımız en değerli manevi miras  hem de büyük bir sınav  vesilesidir.Yüce  Allah tarafından bir lütuf ve armağan olarak emanet  edilen her çocuğu  yaratanı ile tanıştırmak , yaratılış gayesine uygun bir anlayışla yetiştirmek anne ve babanın sorumluluğu olduğu kadar , çocuğun ebeveyn üzerindeki hakkıdır.Şurası bir gerçek ki; her çocuk dini benimseyecek kıvamda yaratılmaktadır.Ebeveyne düşen  görev, çocukta var olan bu cevheri  doğru bir şekilde işlemek ve geliştirmektir.

 Çocuk yetiştirmek için ter akıtmak gerekir. Bunun için iyi eğitim görmüş aklın ve bilimin ışığında sağduyulu  düşünebilen ailelere ihtiyaç olduğu yadsınamaz bir gerçektir.Aile içinde sevgi ve saygıyı egemen kılmak suretiyle, çocuklarımızı eğitimli birer birey olarak topluma kazandırmak ve  yararlı insanlar yetiştirmek hepimize düşen temel bir vazifedir.Unutulmamalıdır ki ; ülkemizin çağdaş uygarlık yolunda emin adımlarla ilerleyebilmesi;  modern, dürüst, iyi ahlak sahibi ,dini inancı sağlam,ülkesine ve milletine aşık, çalışkan , adaletli ve hoşgörülü , hukukun üstünlüğüne inanan bireylerle mümkün olacaktır.Aile bu konuda ilk hareketi veren  en küçük sosyal müessesedir.

                Ailede iyilik kavramı da bu çerçevede gelişir. Anne ve baba olarak iyi davranmayı öğütler ve bunu günlük hayatta uygulamalarla gösterirse çocuk da aynısını yapacaktır.Çocuğun gelişiminde Çocuğun psikolojik yapısı, biyolojik yapısı ve çevre önemli bir etkendir.Ebeveyn bu konuda iyi bir rol model olursa, çocuklarda bu davranışları zamanla içselleştirecek ve hayatın olağan akışı içinde sergileyecektir.

           Çocuklar serbestçe konuşmaya, düşündüklerini, duyduklarını olduğu gibi ifade etmeye teşvik edilmelidir; böylece hem hatalarını düzeltmeye imkân bulunur, hem de ileride yalancı ve ikiyüzlü olmalarının önüne geçilmiş olur. Kısacası çocuklarımızı artık, düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı duymaya alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve vatandaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzele karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır.Çocuk terbiyesi ana kucağından en yüksek eğitim kurumlarına  kadar,  her zaman üzerinde durulması gereken  önemli bir süreçtir.

           Her ne yapılırsa yapılsın Allah rızasına uygun çocuk eğitimi  aileyi mutluluğa ve huzura kavuşturacaktır.Peki ailelerin eğitim ihtiyacı nasıl giderilecek?  Aile eğitimin  kurumsallaşması ve devlet eliyle verilmesi büyük önem arz etmektedir.Bu kapsamda;  Aile ve Sosyal Politikalarla ilgilenen  birimler, bu eğitimlerin verilmesi  için gerekli  alt yapıya sahip temel kurumlardır.

           Yukarıda ifade edilen temel nitelikleri bünyesinde barındıran bireyler yetiştirmek ve  sosyal yaşama hazırlamak için çaba göstermek ve emek vermek gerekir.Aile, çocuğuna tavsiyelerde bulunarak  değil  bizzat yaparak örnek olmalıdır.Örneğin;  aile çocuğunun ders çalışmasını istiyorsa  çocuk ders çalışırken aile de kitap okumalı ya da yararlı başka bir iş yapmalıdır.Çocuk ders çalışırken aile televizyon seyrederse çocuğun dersine odaklanamayacağı  muhakkaktır.Anne ve baba  evde namaz  kılarsa çocukta kılar.Yani  çocuğa iyi ya da kötü  örnek olunursa , kesinlikle çocuklarda buna  olumlu ya da olumsuz davranışlarla tepki  gösterecektir.  Zira çocuklar ailede gördükleri iyi ya da kötü her şeyi  hafızaya kaydeder ve asla unutmazlar. Çocuklarda 0- 3 yaş arasında öğrenilen bilgi sorgulanmadan kabul edilen bilgilerdir.

 Bir alim ve halk şairi olan Yunus Emre " Çocuk kulağından değil, gözünden terbiye edilir.Duyduğunu değil gördüğünü uygular." demek suretiyle çocuk eğitiminin önemini  vurgulamıştır.  Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.

 

            Mevlana hazretleri de çocuk eğitimi üzerinde durmuş ve çocuğun eğitimi boyunca nasıl eğitilmesi gerektiğini, hangi kademelerinden geçtiğini ve ahlak boyutunu ele alarak açıklamıştır. Çocuğun ilk öğretmeni annedir.

Mevlâna, çocukların henüz bebek olduğu dönemlerde annelerinin sözleriyle kulaklarının dolduğu ve büyüyünce de bu söz ve üslupla konuştuğunu belirterek  annelerin çocukları üzerindeki etkisini önemle vurgulamıştır.Mevlâna yine burada çocuklarına kızdıklarında “geber” diye bağıran anneleri eleştirir; ama yine de onları kayırarak “Annen sana geber, dese bu sözüyle sendeki kötü huyun gebermesini ister” demiştir..

İlk eğitimini annesinden alan çocuğun ikinci eğitmeni okuldaki öğretmenidir. Mevlâna’ya göre; çocuk okula giderken eğitiminden sorumlu olan öğretmen kadar babası da sorumluluk sahibidir.

 Bu nedenle çocuğa zaman ayırmak , daha iyi bir eğitim alabilmesi için   çaba harcamak , sevgi, hoşgörü ve anlayışla yetiştirmek her ebeveynin en önemli sorumluluğudur.Toplum olarak merhametli, yumuşak başlı ve cömert bireyler yetiştirmek ülkemize yapılabilecek en güzel hizmettir.İyi yetişmiş bir çocuk, dünya ve ahiret hayatı için önemli bir kazanımdır.Unutulmamalıdır ki;  her yönüyle "Bu dünya öbür dünyanın bir tarlasıdır.Bu dünyada ne ekilirse öbür dünyada o biçilecektir".

                Çocuğu yetiştirirken yapılacak hata ve ihmaller onun geleceği adına telafisi imkansız zararlara yol açacaktır.  Bu kapsamda; Halkımızın  huzur ve mutluluğu,  insana yatırım yapmak ve  sağlıklı nesiller yetiştirmekle mümkün olacaktır.

 

 

                                                                                                         Sevgi ve Saygılarımla…


Bu haber 174 defa okundu.

Benzer Haberler

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Türkiye genelinde gençlik merkezleri arasında düzenlenen etkinlikler kapsamında ilçemizde de branşlara göre seçme ve yarışmalar düzenlendi. Bu kategoriler arasında yer alan tiyatroda ilçemizde düzenlenen bir yarışma ve yarışmaya katılan ekipler arasında düzenlenen bir yarışma yapıldı.

Pazartesi, Oca.22.2018 - 11:18

İHALE İLANI T.C. TOKAT İL ÖZEL İDARESİ Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Tokat İli Erbaa İlçesi Çevresu Köyü Revakbaba Camii Restorasyon ile Revakbaba Türbesi Onarımı ve Revize Restorasyon İşiuygulama işi Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinin  23. Maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:17

T.C. ERBAA BELEDİYE BAŞKANLIĞI ALTYAPI MALZEMELERİ ALIMI İHALE İLANI

Altyapı Malzemeleri Alımı İhalesi alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:15

İlan Vergi Dairesi Müdürlüğünden

6183 SAYILI A.A.T.U.H.K GÖRE İLANEN TEBLİĞ YAPILAN ÖDEME EMRİ LİSTESİDİR

Cuma, Oca.19.2018 - 10:13

TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2016/9540 ESAS.
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cuma, Oca.19.2018 - 10:08

Bu Yazarın Diğer Yazıları

EY HAYAT

Nasıl da geçip gidiyorsun bağlasan durmaz misali...Geriye doğru bakıldığında bir çığlık  sesiyle başlayan kimi sağlıklı kimi sağlıksız uzun ya da


Pazartesi, Ara.04.2017 - 10:27

AİLEDE ÇOCUK EĞİTİMİ.

               Dünya hayatının süsü ve göz aydınlığı olan çocuklar hem paha biçilmez değerde bir


Salı, Eki.24.2017 - 11:23

Taksici Anıları.

Sizlerle; yaşadığım somut bir olguyu paylaşmak istiyorum. Bir gün memleket özlemini gidermek için sılay-ı rahim yapmaya karar verdim.Hemen otobüs biletimi


Pazartesi, Eki.23.2017 - 11:21

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.