İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Taksici Anıları.

Pazartesi, Eki.23.2017 - 11:21
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


NURİ YILDIRIM
NURİ YILDIRIM

Taksici Anıları.

Sizlerle; yaşadığım somut bir olguyu paylaşmak istiyorum.

Bir gün memleket özlemini gidermek için sılay-ı rahim yapmaya karar verdim.Hemen otobüs biletimi aldım. Akşam yatmadan önce telefonun alarmını sabah namazı vaktine kurdum. Tam'da bu saatte sılay-ı rahim heyecanı ile uyanır uyanmaz abdestimi alıp namazımı kıldım ve bedenim adeta huzurla doldu.Mütakiben tekrar yatağa yattım birkaç saat uyuduktan sonra kalktım ve şahsi hazırlıklarımı yaptım.Pencerenin perdelerini araladığımda havanın ne kadar sıcak olduğunu,havanın sabahın bu saatlerinde bile bu kadar sıcak olmasının temmuz ayının klasik özekliği olduğunu düşündüm.Gerçekten de bu günlerde güzel ülkemizde en yüksek sıcaklık değerlerinden biri yaşanıyordu.Zaten memlekete götürmek üzere hazırladığım üç parça eşyamı akşamdan kapımın önüne koymuştum.Sonra bir kahvaltı hazırladım ve belki de birçoğumuzun severek yediği menemen eşliğinde kahvaltımı yaptım.Arayan soran var mı? Diye telefonumu istemeden de olsa kontrol ettim.Cep telefonu teknolojisi harika,adeta kendisiyle vakit geçirmemiz için bize göz kırpıyor.Biz de tabii insan oğluyuz meraklıyız ya…! Mutlaka telefonla oyalanmak ve haber ihtiyacımızı bir nebze olsa gidermek isteriz.Unutmamak lazım ki teknolojik imkanlardan  uzak kalınmaz,aşırı müptelası da olunmaz.Her ikisi de zararlıdır.Değerli okuyucular ,telefonu  ihtiyaç oldukça kullanmak en doğru yöntemdir.Kontrolü kaybedersek neredeyse hayatımızın tamamına hükmedecek ve kendisine bağımlı hale getirecektir.Yani bir nevi sigara gibi, bir sevgili gibi belki de çoğu insan cep telefonu aşırı kullanma  yüzünden verimli çalışamıyor.Telefonla çokça vakit geçirmek artık günümüzde işten atılma sebeplerinden biri haline gelmiştir.

      Daha sonra eşyalarımı kontrol ettim ve evden ayrıldım.Otobüs terminaline dolmuşla gitmeye karar vermişken birden kararımı değiştirip taksiyle gitmeye karar verdim.Hızlı adımlarla yürüyerek taksi durağına gittim.Taksi durağında bulunan taksi şoförlerinden birine dedim ki:

   -"Beni terminale kaç paraya götürürsünüz?" diye sordum.

   -"Abi taksimetre 48-50 TL yazar." dedi.

   -"Benden sana 30 TL çalışır" dedim.

   -"Olmaz" dedi.

Ücreti fazla bulunca bende hemen oradan ayrıldım.Giderken arkamdan bir ses duydum.Baktım ki taksici "Tamam otuz TL'ye olur" dedi.Bende "Tabii kardeş hemen gidelim" dedim.Pazarlığın gücüne o gün bir kez daha inandım.Siz siz olun bütün alışverişlerinizde mutlaka pazarlık gücünüzü kullanın.Unutmayın pazarlık gücünüzü güçlü bir iletişim becerisi ile süslerseniz lehinize daha yararlı bir sonuçla karşılaşmanız her zaman mümkündür.Taksiye eşyalarımı yerleştirip araca bindikten sonra taksiciyle sohbete koyulduk.

-"Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?" diye sordum.

-"On beş yıldır taksicilik yapıyorum abi" dedi.

Dış görünüşüne ve konuşmalarına baktığımda efendi ve terbiyeli biri olduğu anlaşılıyordu.

-"Sende çok anı vardır" dedim.

-"Abi bende çok…,biz adeta insan sarrafı olduk" dedi.Başladı anlatmaya:

-"Bir gün gecenin geç bir saatinde taksiye birini aldım.Zil-zurna  sarhoş ve oldukçada kilolu,neredeyse taksinin arka kısmını yere yapıştıracak o derece yani…! Beni istediğim yere söylediğim adrese götür dedi. Seyir halinde iken bana 3-4 tane bira al içeceğim dedi.Bende olur abi dedim aldım.Kafası artık iyice kıyak hale geldi.Bana abi deme diye bir taraftan kızdı.Tamam dedim.Adrese geldik.Hesap yirmi üç TL dedim.Beni eve bırak dedi.Bu denli kilolu bir insanı nasıl evine bırakabilirim ki? mümkün değil.Paramı verin gideceğim dedim.Evde vereceğim beni eve çıkar diye yüksek sesle konuşuyor,bir taraftan tehdit ediyordu.Baktım olacak gibi değil,tamam siz inin ben arabayı park edince sizi evinize çıkaracağım deyince ikna oldu ve indi.İner inmez kapıları kilitledim,paramı almadan hızla uzaklaştım.Yani anlayacağınız canımı zor kurtardım" dedi.

    Abi istersen bir tane daha anlatayım dedi.Anlat dedim…:

"Yine bir gün yolda müşteri bulmak için tur atarken iyi giyimli ortalama yetmiş beş yaşlarında karı-koca  işaret edince onları taksiye aldım.İkisi de gayet kibar ve düzgün insanlar gibi görünüyorlardı.Adam ön tarafa kadın ise arka tarafa bindi.Bir süre sonra biz Çinçin mahallesinde önceden oturmuştuk,orayı görmek istiyoruz bizi oraya götürür müsün? dediler.Bende hay hay efendim tabii olur dedim.Çinçin'e geldiğimizde sessiz ve ıssız bir yer olduğunu görünce burası efendim dedim.Tam o esnada önde oturan yaşlı adam paraları avuçlamaya başladı.Ne yapıyorsunuz! Derken arkadaki kadın bıçak çekti.Bu sırada eli bıçaklı 3-4 kişi taksiye yanaştı.Bütün paramı aldılar ve ilerde bekleyen araçla hızla uzaklaştılar.Her şey bir anda oldu ve bitti.Ne olduğunu hiç anlayamadım bile.Polise haber verdim ama iş işten çoktan geçmişti".

       Taksici kardeşim böylece iki güzel anısını paylaştı.Bu anılardan hepimizin alacağı birçok ders olduğunu anlamak çokta güç olmasa gerek.Sonuç olarak insana en büyük zararı yine insan veriyor.

   Taksici kardeşlerimin hep iyi insanlarla karşılaşmaları temennisiyle…


Bu haber 464 defa okundu.

Benzer Haberler

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Erbaa Gençlik Merkezinde Tiyatro Heyecanı

Türkiye genelinde gençlik merkezleri arasında düzenlenen etkinlikler kapsamında ilçemizde de branşlara göre seçme ve yarışmalar düzenlendi. Bu kategoriler arasında yer alan tiyatroda ilçemizde düzenlenen bir yarışma ve yarışmaya katılan ekipler arasında düzenlenen bir yarışma yapıldı.

Pazartesi, Oca.22.2018 - 11:18

İHALE İLANI T.C. TOKAT İL ÖZEL İDARESİ Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Tokat İli Erbaa İlçesi Çevresu Köyü Revakbaba Camii Restorasyon ile Revakbaba Türbesi Onarımı ve Revize Restorasyon İşiuygulama işi Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinin  23. Maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:17

T.C. ERBAA BELEDİYE BAŞKANLIĞI ALTYAPI MALZEMELERİ ALIMI İHALE İLANI

Altyapı Malzemeleri Alımı İhalesi alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cuma, Oca.19.2018 - 10:15

İlan Vergi Dairesi Müdürlüğünden

6183 SAYILI A.A.T.U.H.K GÖRE İLANEN TEBLİĞ YAPILAN ÖDEME EMRİ LİSTESİDİR

Cuma, Oca.19.2018 - 10:13

TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2016/9540 ESAS.
TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cuma, Oca.19.2018 - 10:08

Bu Yazarın Diğer Yazıları

EY HAYAT

Nasıl da geçip gidiyorsun bağlasan durmaz misali...Geriye doğru bakıldığında bir çığlık  sesiyle başlayan kimi sağlıklı kimi sağlıksız uzun ya da


Pazartesi, Ara.04.2017 - 10:27

AİLEDE ÇOCUK EĞİTİMİ.

               Dünya hayatının süsü ve göz aydınlığı olan çocuklar hem paha biçilmez değerde bir


Salı, Eki.24.2017 - 11:23

Ailede Çocuk Eğitimi.

              Dünya hayatının süsü ve göz aydınlığı olan çocuklar hem paha biçilmez değerde bir nimet,


Pazartesi, Eki.23.2017 - 11:20

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.