İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

Pazartesi, 19 Şubat, 2018

İletişim - Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum !! - Sitene Ekle


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

EY HAYAT

Pazartesi, Ara.04.2017 - 10:27
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


NURİ YILDIRIM
NURİ YILDIRIM

  EY HAYAT

Nasıl da geçip gidiyorsun bağlasan durmaz misali...Geriye doğru bakıldığında bir çığlık  sesiyle başlayan kimi sağlıklı kimi sağlıksız uzun ya da kısa bir yolculuk değil midir hayat. Nerede duracağı bellidir aslında sayılı nefeslerin tükenmesiyle bu sefer sela sesiyle…

        Bu kısacık ama içine çok şey sığdırmaya çalıştığımız hayata bakalım biraz.  Neleri sığdırmıyoruz ki hayatımıza,  dostları ,arkadaşları,akrabaları,sevgileri, sevdaları, evleri eşyaları, başarıları,mutlulukları, hastalıkları, ölümleri, sevinçleri, kırgınlıkları, kavgaları, barışmaları…...

        Hayatımızda yer alanlar içinde  gerçek dost dediklerimiz vardır. Tam  her şey bitti derken imdada yetişen,iyi ve kötü gününde yanında olan ve altın kalpli canlardır onlar.

       Arkadaşlar vardır yine bir telefonla veya bir mesajla yanındayım aklımdasın diyebilen.

       Dost ve arkadaşlar, bir kez sorup kaybolan değil, her daim manevi olarak yanında olmak isteyen ,yokluğu hissedilenlerdir.

       Bir de madalyonun diğer yüzüne  bakıldığında çevremizde,  kendini  hayatta en yüksekte gören , her şeyin kendi etrafında döndüğünü zanneden ve vazgeçilmez olduğunu düşünen  zavallılar vardır onları unutmayalım.

       Zavallılar kim mi? Onlar hayatta kariyeri malı, mülkü ve markayı kısacası dünya zenginliğini her şey zannedip eşini, dostunu, komşusunu ve akrabasını unutanlardır.

      Onların sahte davranış ve  gülüşlerinin ardındaki gerçek yüzlerini görmek için ya varlıktan yokluğa düşüp mağdur ya da hasta olacaksınız!  Öylesine sorup kaybolurlar belki de hiç sormazlar.

        Sonra onların yer aldığı hatıralarınıza bakarsınız…

        Aynı  sofrada yapılan hoş sohbetler,  gülüşmeler aynı  ekmeği  paylaşmışlığınız gelir aklınıza. Daha neler gelmez ki insanın aklına, çocuklarını  kendi evladı gibi sarıp sarmalayan  kötü  günlerinde yanından ayrılmayan maddi ve manevi olarak destekleriniz gelir ve şöyle düşünmüşsünüzdür belki de...

Deriz ki hasta olduğumda koşar gelir,gelemeseler de arada bir arar sorarlar, halimi hatırımı

deriz ki bana bir şey olursa çocuklarıma sahip çıkar kol kanat olurlar.

Bunları sesli düşünürken

-Gelmez miyiz? Allah korusun dediklerini hatırlar gibi olur insan.

         Ey hayat hani kısaydın ya...

        Günler gelir  geçer şunları demeye başlarız artık… Eskiden  gelenler  gelmez oldu. İşi olsa gelirdi,  kısacası menfaati varsa gelirdi demeye başlarız. Arada bir arayıp hep ben mi arayacağım der  ayıplarını yüzlerine vurursunuz yine de  değiştiremezsiniz. Çünkü onlar gerçek  yüzlerini  saklayan menfaatçi   insanlardır. Hatalarından  mükemmel  olduklarını düşündükleri  için  ders almazlar. Bu tarz  insanların hep  zamanları yok;  işleri ve yalanları çoktur.

        Bunlar bahanedir gerçek neden açıktır. Okurken cahilleşmişlerdir. Zenginleşirken yoksullaşmışlardır.Maddiyatta sahip olduklarıyla maneviyatlarını kaybetmişlerdir. Onlar elde ettiklerini hazmetmektedirler.

       Gerçekte sahip olduğumuz maddi ve manevi varlıkları, etik yaşayarak teminat altına almak en akılcı olanı değil mi?

       Saygı,sevgi gibi ahlaki değerlerin yerini onların hayatında başka şeyler almıştır.

       Kibir,önyargı,hile,saygısızlık, adaletsizlik, vefasızlık...

      Vefa mı o da ne ki ?

 Vefa,  ahde vefa asıl olan budur işte!

    Bir gün  telefonunuz çalabilir, bir mesaj ya da sosyal medyanızda bir paylaşım….

    Ahh... dersiniz.

    Gözlerinizden yaşlar akar birazcık, ne iyi adamdı,kadındı, çok çekti çok... diye düşünürsünüz.

   

    Belki son göreviniz için bir araya gelirsiniz maskelerinizle, belki de bir mazeretle gelemeyeceğiz dersiniz kendinizi rahatlatmışçasına.

    Aslında çok yakınınızdır o kişi ve siz belki evladından ileri saydığı belki üzerine titrediği bir dostu yakını, bir o kadar da uzağındasınızdır.

 

    O an düşünmelisiniz bunlardan hangisiyim ben diye .Eğer yakınıysam en son ne zaman ziyaret ettim,en son ne zaman nasılsın diye gönlünü aldım.Küçük bir hediye göndererek kalbimdesin diyebildim.İşte bunları yaptıysan gerçek bir akraba,gerçek bir dost,gerçek bir arkadaştın demek ki ahde vefa da bulunmuşsun.

    Hayattan ayrılanın son zamanlarında unuttular; arayıp sormuyorlar, menfaati varsa gelirdi listesinde yer almışsan o hanede toplulukta o gün ve sonrasında ne işin var ki,vefasızlığın acısını dindirmek için yapılan son görev mi acaba.

    Evet siz görevinizi yaptığınızı zannederken orada bir eşyadan farkınız yoktur aslında.

    Evet hayatımızda her insanın sonu anlayana  geride kalanları için başlangıçtır.

     Kaybedilen sadece bir can değil onun anıları,yaşadıkları,sevdikleri,vefaları beklentileriyken ya geride  kalanları...

     Kendini insan,dost,akraba bilenler; aslında bu dünyadan göçüp gidenlere karşı maddi ve manevi olarak borçlu olan  boş  insanlardır.

    

   Umarım şu kısacık hayata vefalı dostlar,arkadaşlar,akrabalar sığdırırken,hayatımızı da ahde vefayı bilen gerçek dost olarak bilinen kişiler olarak sonlandırırız.

    Değerli okuyucular,günlük hayatta yukarıda anlatılan yaşanmışlığa benzer olaylar hepimizin başından geçmiş olabilir.Şimdi düşünelim…

    

      Siz bu yazının neresindesiniz?

 

 "Dost  ise  düşünme  ver  ömrünü  gitsin, dost  değilse  hiç  bekletme yol ver gitsin."( Mevlana)

 

                                                                                                                                               DOSTÇA KALIN, HOŞÇAKALIN...

 

 

 

 

Nuri YILDIRIM

03 Aralık 2017


Bu haber 437 defa okundu.

Benzer Haberler

Kitap Şuuru Erbaa'da

Kitap Şuuru Erbaa'da Türkiye'de ilk olarak Gaziantep'te,  Türkav Gaziantep şubesi ve Eğitimci-yazar, Oğuzhan Saygılı'nın başlattığı ve kısa zamanda ülke genelinde yaygınlaşan Kitap okuma ve okuduğunu anlatma etkinliği artık ilçemizde de faaliyete geçti. 

Perşembe, Şub.15.2018 - 14:56

GIDA ÜRÜNLERİ SATIN ALINACAKTIR DEVLET HASTANESİ -ERBAA SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018 YILI SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ,YAŞ SEBZE VE MEYVE ALIMI İHALESİ alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır: 

Perşembe, Şub.15.2018 - 14:50

Chp'li Durmaz: “Tokat'ta Son Kale'de Tehlikede”

Chp'li Durmaz: “Tokat'ta Son Kale'de Tehlikede”

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan 1/914 sayılı torba yasanın özelleştirmeyle ilgili 38. Maddesi hakkında yazılı bir açıklama yaptı. 


Perşembe, Şub.15.2018 - 14:48

CHP'Lİ DURMAZ; TORBA YASADA HALK YOK!

CHP'Lİ DURMAZ; TORBA YASADA HALK YOK! CHP'Lİ Durmaz, Plan ve Bütçe Komisyonunda binlerce yurttaşı ilgilendiren torba yasayı değerlendirdi.

Cuma, Şub.09.2018 - 11:42

ERBAA ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ BORAN ŞEFLİĞİ, ÇATALAN ŞEFLİĞİ VE SANCAR ŞEFLİĞİ ORMAN YOLLARINDA 8+000 KM B TİPİ YENİ YOL YAPIM İŞİ ERBAA ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

Erbaa Orman İşletme Müdürlüğü Boran Şefliği, Çatalan Şefliği ve Sancar Şefliği Orman Yollarında 8+000 Km B Tipi Yeni Yol Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.


Cuma, Şub.09.2018 - 11:41

Bu Yazarın Diğer Yazıları

MEHMETÇİĞİN AZRAİL'LE DANSI....

                   Orta Doğu'da suların iyice  ısınmaya başladığı bu günlerde  ülkemiz ciddi anlamda


Salı, Şub.13.2018 - 09:55

GÜVENLİK KORİDORU.

       Ülkemizin güneyinde(Suriye'de) iç ve dış mihrakların silah, malzeme ve mühimmat desteğiyle beslenen terör örgütleri ulusal güvenliğimizi her


Cumartesi, Oca.27.2018 - 10:31

GÜVENLİK KORİDORU

     GÜVENLİK KORİDORU Ülkemizin güneyinde(Suriye'de) iç ve dış mihrakların silah, malzeme ve mühimmat desteğiyle beslenen terör örgütleri ulusal güvenliğimizi


Cumartesi, Oca.27.2018 - 10:30

AİLEDE ÇOCUK EĞİTİMİ.

               Dünya hayatının süsü ve göz aydınlığı olan çocuklar hem paha biçilmez değerde bir


Salı, Eki.24.2017 - 11:23

Taksici Anıları.

Sizlerle; yaşadığım somut bir olguyu paylaşmak istiyorum. Bir gün memleket özlemini gidermek için sılay-ı rahim yapmaya karar verdim.Hemen otobüs biletimi


Pazartesi, Eki.23.2017 - 11:21

Ailede Çocuk Eğitimi.

              Dünya hayatının süsü ve göz aydınlığı olan çocuklar hem paha biçilmez değerde bir nimet,


Pazartesi, Eki.23.2017 - 11:20

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.