İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

BİR EĞİTİM VE AYDINLANMA NEFERİ HAYRİ DOĞAN

Perşembe, Ara.14.2017 - 23:56
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


İnsan hayatının çok azını başkalarıyla paylaşır. Yaşadıkları ile ilgili yazılacak, paylaşılacak, ölümsüzleştirilecek olan ayrıntılarını yayınlayanların sayısı çok azdır. Kendi ekseni etrafında onlarca soru yağmurunda ıslanan yılların kendini emekli ettiğinde yazmak için yeniden hayata başlayış hiç de kolay değildir.

            Kendin olmak. Ömrün ara sokaklarında, yıllara meydan okuyan, aylarla ve günlerle dans eden bir ömrün yeniden toparlanışı, disipline edilip kelime kelime, satır satır  yazmaya başlayış ve okuyuculara ulaşmasının sağlanması ne güzel bir çalışmadır.

            Anlatmanın, anlamanın ve öğretmenin bir den çok yolu vardır.  

            Deneme türü de öğretme ve öğrenmenin önemli türlerindendir. Yazmaya başladığım andan itibaren deneme benimde olmazsa olmazlarımdan olmuştur. Deneme türü ile deneyerek öğrenme elbette farklı farklı şeylerdir.

            Çok önemsediğim alışkanlıklarımdan olan kitaplar, neyi vermez ki okuyucusuna. Okumak hayattır.

            Okuyucularımla yaptığım programlarımda hangi kitapları okuduğum, okuyucularıma önereceğim kitaplar. Ben her kitabı okuyabiliyorum. Okumaya hazır olduğum an, istediğimi okumam önemlidir. Şiir, deneme, hikâye, roman gibi. Gerisi kendiliğinde gelmektedir. Ulaştığım doyum ve duygu anından sonra yazmaya başlıyorum.

Zamana, ruh halime ve bulunduğum ana göre istediğimi okumayı sürdürüyorum.

Okunan kitabın paylaşılması, başkalarının o kitapta senin göremediğin neleri gördüğünü öğrenmek ve yeniden dönüp bakmak ya da aynı şeyi okuyup farklı dünyalara daldığın kişilerle farkları tartışmak hem kitaptan alınan tadı, hem de öğrenmeyi artırıyor, olarak değerlendirilebilir.

Yazmak da bunları tamamlayan önemli bir ayrıntıdır. Umarım emekliliğe başladığım bu günlerde elli sekiz yıllık hayatın derinliğinde benimde okuyucularımla paylaşacağım bir kitap da bende çıkabilir.

***

            1933 yılında Tokat İli, Erbaa ilçesi, Çatılı (Zilhor) köyünde doğan halen doğduğu ilçede 84 (seksen dört) yaşında hayatını sürdüren aksakal bir eğitimcinin; “Değerli meslektaşım, şair arkadaşım Osman Baş’a en içten sevgilerimle, hatıralarım, hatıra olsun. 09.04.2017/ Erbaa/ Hayri Doğan / imza”

            Bir eğitim ve aydınlanma neferinin 311 sayfa anlattığı hayatını okuyorum.  

            Sade, anlaşılır ve doğal.  Bir sunum gibi akıyor cümleler. Bazen gülümsüyorum, bazen duygu alıyor, kendi çocukluğuma, köyüme, köylere, ilçeme gidiyorum. Hepsi tanıdık. Bize ait, bizden.

            Okuma devam ederken, alıntılar yapacak bir paragrafta da kendi duygu ve düşüncelerimi yazacağım. Alıntıların sonuna sayfayı belirteceğim.

“Hayatım büyük tarihi olaylar içinde geçmedi.  Devlet yönetiminde yüksek makamlarda bulunamadım” (sayfa:7) diyen hoca, kendisinin de okuduğu Köy Enstitüleri hakkında detaylı bilgi veriyor. Hayatım bölümü bizim bildiğim “özgeçmiş” içeriğinde değil. Kendi hayatını ve ülkede yaşanılan birçok olayı da kendi yaşadıkları ve bilgileri olarak aktarıyor.

“Doğduğum köy şimdi bulunduğu yerin bir kilometre kadar kuzeyindeydi. Eski yerleşim alanlarımız 1939 depreminde yıkıldı ve köy şimdiki yerine taşındı. Köylüler köyün eski yerine “ Eski köy yeri” adını koydular. Ben eski köyde doğmuşum.

Evimiz bahçeli ve iki katlı idi. Altında ahır ve samanlık, üstünde de dört oda vardı.”(Sayfa: 25)

Benim doğduğum Tepekışla köyü ile hocanın doğduğu köy Kelkit vadisinde sınır olan ve aynı kültür dokulu birbirine çok benzeyen iki komşu köydür. Anlatılan, ev yapısı, ailelerin ekonomik yapışı, çiftçilik ve üretilen meyve, sebze, tahıl hemen hemen aynıdır.

Erbaa ovasında özellikle Kelkit ırmağının iki yanındaki yerleşim ilçe ve köyler tamamen yıkılmış, yerleri değişmiştir. Her evin depremle ilgili acıları, anılarını dinlediğim çocukluğum hep hüzünlendirmiştir. Babası Çanakkale savaşında şehit olan ve annesini 1939 depreminde ahırda inek sağarken kaybeden Mehmet Babam (dedem) küçük bir sallantı da hemen bahçeye yatak serdirir, eve girmemize dahi müsaade etmezdi.

            Evimizin önünde geniş bir bahçede,  erik, ayva, dut ve incir ağaçları vardı. Dut ağacımız çok büyüktü. O dutun tadını başka bir ağaçta bulamadım. Altında yaz boyunca tütün dizerdik.

            Bahar mevsiminde yağışlardan dolayı suyu çoğalan ve aralıklarla odunlarla dolanıp taşan Kelkit ırmağında zanca dediğimiz çatallardan yapılı aracı ipe bağlar odun tutardık. En güzel çatallar dut ağacımızda vardı. Mehmet babam kesmemize müsaade etmezdi.

            Köyde çocukluk yılları, okul anıları, babasıyla anıları, yönetimle ilgili gördükleri, yaşadıkları, okuduklarını da anlatıyor.

            311 sayfa kitabın anlatımını biz en fazla iki yazı ile köşemizde duyurmaya çalışacağız. Umarım ilçe yöneticileri hem kitap tanıtımı, hem de bir dönem tarihi aydın olarak, eğitimci edebiyatçı olarak dinleme lütfunda bulunurlar.

            “1942 yılında ilkokula başlıyor. 1947 yılında Lâdik Akpınar Köy Enstitüsünde köylüsü, akrabası ve uzun yıllar birlikte görev yaptıkları Abdurrahaman Özkan’la birlikte okuyor. 1952 yılında Erbaa ilçesi, Emeri köyünde öğretmen olarak ilk görevine başlıyor. 1954 yılında evleniyor.

            Hayatını yavaş yavaş okuyorum. Aralıklarla teneffüs yapıyor, kendi hayatımdan hatırladıklarımı ilerde değerlendirmek üzere kendim için yazıyorum. 113. Sayfa geldiğimde “Kitap sevdası” başlığıyla yazdığı ve 31 kitap adıyla da süslediği satırları okuduğumda burada ilk bölümün tamamlanması gerektiği kararını alıyorum.

            Sadece bu bölümü yazıp okuyucularımla özel paylaşmalıyım. Dünden bugüne ulaşan duygu ve sevdaların yarına ulaşması gerek.

            Biliyorum ki, "Kitap okumayı sevmiyorum" ya da "sıkılıyorum" diyenler var. Kitap okumanın önemini ve farz olduğunu kabul etmeyen sayısız aydın geçinenler var. Peki, ne yapıyorsun. Okumayanlara soruyorum. Günlük bir saat zamanım yok diyenlerin geçirdikleri zamanı yazmak dahi üzülmeme yeterli olacaktır.

            . Oysa kitap okumak insanın kendisi için yapabileceği en güzel, en hayırlı ve bereketli iştir. Oturduğunuz hatta yattığınız yerden size dünyayı ve tüm insanları sunar. Ne okuduğunuzdan çok ne anladığınız, ne alabildiğiniz önemlidir.

Okumak büyümektir. Siz okuduğunuz zaman aileniz, etki alanınızdakiler ve çevrenizdekiler de okur. Çocuklarınız kitap okumayı sizden öğrenir. Böylece hem çevrenizdekilerle, hem arkadaşlarınızla hem de çocuklarınızla konuşacak, tartışacak, aktaracak ve paylaşacaklarınız olur. Onlar sizi, siz onları daha iyi anlarsınız.

Kitap okumanın yeri ve zamanı yoktur. Toplu taşımada, evde, tatilde farklı kitaplar her zaman size eşlik edebilir. Okuduğum kitapların çoğunun yazarı ile hiç tanışmadım ve tanışamayacağım. Ama her birini arkadaşım, öğretmenim, ailem gibi hissediyorum. Çünkü her birinden bir şeyler aldım.

Şimdi yaşadığım şehirde kış mevsiminin tüm özellikleri, soğuk günler, uzun geceler, kısa günlerdeyiz. Başkanı olduğum derneğin güzel ve her gün zenginleşen kütüphanesinde okuyacağım kitaplar. Onlarca eğitim, kültür, sanat ve edebiyat dergileri.

İyi okumalar…

Devam edecek

Osman BAŞ

 


Bu haber 406 defa okundu.

Benzer Haberler

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:48

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:31

Erbaa Gençlik Merkezi Ve Esnaf Kefalet Kooperatifinden Çölyak Hastaları İçin Anlamlı Kampanya

Erbaa gençlik merkezi ve Erbaa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi bölgemize ve ülkemize örnek olacak bir kampanya gerçekleştirdiler.

Cuma, Ağu.03.2018 - 16:19

Bu Yazarın Diğer Yazıları

HER ŞEY İNSAN İÇİN…

Hayatı yaşamak, tanımlı tanımsız kendi seyrine bırakıp, suyuna, akışına yol almak diyebilir miyiz? Neyi ne kadar paylaşmak gerek. Sınırı, yüksekliği


Perşembe, Ağu.09.2018 - 16:33

MUTLULUK DİLEKLERİMLE…

Tokat, Erbaa, Karayaka ve Tepekışla’da ziyaretler gerçekleştirdik.  Ramazan Bayramı öncesi iftar ve sahur programlarında milli ve manevi duygular yüklendik. Milli


Cuma, Haz.29.2018 - 23:56

TEPEKIŞLA KÖYÜNDE BAYRAM SABAHI

Bu yılda Ramazan orucumuzu tamamladık. Bizler bir ay boyunca yaptığımız ibadetin manasını, amacını ve hikmetlerini biliyoruz. İnsan, oruçlu günlerinde olumlu


Cumartesi, Haz.16.2018 - 20:36

ORUÇLU GÜNLER…

Günler akşamlara ulaşıyor, akşamlar iftar sofralarıyla süsleniyor. Hemen her gün iftar davetleri alıyoruz. Tokatlılar Platformu, Erbalılar Kültür ve Dayanışma Derneği,


Perşembe, Haz.07.2018 - 17:56

ERBAA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİ

             Ankara'da yaşayan Erbaalılar geleneksel iftar yemeğinde 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü bir araya geldiler.


Pazar, May.27.2018 - 23:54

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği DÜNYADER ve Dünya Söz Akademisi DÜSA’nın Birlikteliğinde, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara


Pazartesi, May.14.2018 - 17:05

GAZİANTEP 1.ULUSAL ŞAİRLER BULUŞMASI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığının düzenlediği “ Vatan, Millet, Bayrak” konulu 1. Ulusal Şairler Buluşması,  “ Şiir Dinletisi” programına katılmak üzere


Pazar, Nis.15.2018 - 13:49

ANTALYA’DA BİR KAÇ GÜN…

Ankara’dan, Antalya’ya gidiyoruz. Bulutların üzerindeyim.  Yeryüzünü görebiliyorum. Aralıklarla yağmur yağıyor. Gökyüzü alabildiğince hareketli, görüntü oldukça ilgimi çekiyor. Güneş her zaman


Çarşamba, Mar.21.2018 - 20:05

DİLEĞİ YÜREĞİN İÇİNDE…

Dileği yüreğin içine koymak, gerçekleşmesi için çaba sarf etmek, mutluluğa katkı sağlayacak ne varsa adım adım tanış olmak için planlı


Cumartesi, Mar.17.2018 - 21:59

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:17

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.