İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

Çarşamba, 21 Şubat, 2018

İletişim - Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum !! - Sitene Ekle


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

BİR EĞİTİM VE AYDINLANMA NEFERİ HAYRİ DOĞAN

Perşembe, Ara.14.2017 - 23:56
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


İnsan hayatının çok azını başkalarıyla paylaşır. Yaşadıkları ile ilgili yazılacak, paylaşılacak, ölümsüzleştirilecek olan ayrıntılarını yayınlayanların sayısı çok azdır. Kendi ekseni etrafında onlarca soru yağmurunda ıslanan yılların kendini emekli ettiğinde yazmak için yeniden hayata başlayış hiç de kolay değildir.

            Kendin olmak. Ömrün ara sokaklarında, yıllara meydan okuyan, aylarla ve günlerle dans eden bir ömrün yeniden toparlanışı, disipline edilip kelime kelime, satır satır  yazmaya başlayış ve okuyuculara ulaşmasının sağlanması ne güzel bir çalışmadır.

            Anlatmanın, anlamanın ve öğretmenin bir den çok yolu vardır.  

            Deneme türü de öğretme ve öğrenmenin önemli türlerindendir. Yazmaya başladığım andan itibaren deneme benimde olmazsa olmazlarımdan olmuştur. Deneme türü ile deneyerek öğrenme elbette farklı farklı şeylerdir.

            Çok önemsediğim alışkanlıklarımdan olan kitaplar, neyi vermez ki okuyucusuna. Okumak hayattır.

            Okuyucularımla yaptığım programlarımda hangi kitapları okuduğum, okuyucularıma önereceğim kitaplar. Ben her kitabı okuyabiliyorum. Okumaya hazır olduğum an, istediğimi okumam önemlidir. Şiir, deneme, hikâye, roman gibi. Gerisi kendiliğinde gelmektedir. Ulaştığım doyum ve duygu anından sonra yazmaya başlıyorum.

Zamana, ruh halime ve bulunduğum ana göre istediğimi okumayı sürdürüyorum.

Okunan kitabın paylaşılması, başkalarının o kitapta senin göremediğin neleri gördüğünü öğrenmek ve yeniden dönüp bakmak ya da aynı şeyi okuyup farklı dünyalara daldığın kişilerle farkları tartışmak hem kitaptan alınan tadı, hem de öğrenmeyi artırıyor, olarak değerlendirilebilir.

Yazmak da bunları tamamlayan önemli bir ayrıntıdır. Umarım emekliliğe başladığım bu günlerde elli sekiz yıllık hayatın derinliğinde benimde okuyucularımla paylaşacağım bir kitap da bende çıkabilir.

***

            1933 yılında Tokat İli, Erbaa ilçesi, Çatılı (Zilhor) köyünde doğan halen doğduğu ilçede 84 (seksen dört) yaşında hayatını sürdüren aksakal bir eğitimcinin; “Değerli meslektaşım, şair arkadaşım Osman Baş’a en içten sevgilerimle, hatıralarım, hatıra olsun. 09.04.2017/ Erbaa/ Hayri Doğan / imza”

            Bir eğitim ve aydınlanma neferinin 311 sayfa anlattığı hayatını okuyorum.  

            Sade, anlaşılır ve doğal.  Bir sunum gibi akıyor cümleler. Bazen gülümsüyorum, bazen duygu alıyor, kendi çocukluğuma, köyüme, köylere, ilçeme gidiyorum. Hepsi tanıdık. Bize ait, bizden.

            Okuma devam ederken, alıntılar yapacak bir paragrafta da kendi duygu ve düşüncelerimi yazacağım. Alıntıların sonuna sayfayı belirteceğim.

“Hayatım büyük tarihi olaylar içinde geçmedi.  Devlet yönetiminde yüksek makamlarda bulunamadım” (sayfa:7) diyen hoca, kendisinin de okuduğu Köy Enstitüleri hakkında detaylı bilgi veriyor. Hayatım bölümü bizim bildiğim “özgeçmiş” içeriğinde değil. Kendi hayatını ve ülkede yaşanılan birçok olayı da kendi yaşadıkları ve bilgileri olarak aktarıyor.

“Doğduğum köy şimdi bulunduğu yerin bir kilometre kadar kuzeyindeydi. Eski yerleşim alanlarımız 1939 depreminde yıkıldı ve köy şimdiki yerine taşındı. Köylüler köyün eski yerine “ Eski köy yeri” adını koydular. Ben eski köyde doğmuşum.

Evimiz bahçeli ve iki katlı idi. Altında ahır ve samanlık, üstünde de dört oda vardı.”(Sayfa: 25)

Benim doğduğum Tepekışla köyü ile hocanın doğduğu köy Kelkit vadisinde sınır olan ve aynı kültür dokulu birbirine çok benzeyen iki komşu köydür. Anlatılan, ev yapısı, ailelerin ekonomik yapışı, çiftçilik ve üretilen meyve, sebze, tahıl hemen hemen aynıdır.

Erbaa ovasında özellikle Kelkit ırmağının iki yanındaki yerleşim ilçe ve köyler tamamen yıkılmış, yerleri değişmiştir. Her evin depremle ilgili acıları, anılarını dinlediğim çocukluğum hep hüzünlendirmiştir. Babası Çanakkale savaşında şehit olan ve annesini 1939 depreminde ahırda inek sağarken kaybeden Mehmet Babam (dedem) küçük bir sallantı da hemen bahçeye yatak serdirir, eve girmemize dahi müsaade etmezdi.

            Evimizin önünde geniş bir bahçede,  erik, ayva, dut ve incir ağaçları vardı. Dut ağacımız çok büyüktü. O dutun tadını başka bir ağaçta bulamadım. Altında yaz boyunca tütün dizerdik.

            Bahar mevsiminde yağışlardan dolayı suyu çoğalan ve aralıklarla odunlarla dolanıp taşan Kelkit ırmağında zanca dediğimiz çatallardan yapılı aracı ipe bağlar odun tutardık. En güzel çatallar dut ağacımızda vardı. Mehmet babam kesmemize müsaade etmezdi.

            Köyde çocukluk yılları, okul anıları, babasıyla anıları, yönetimle ilgili gördükleri, yaşadıkları, okuduklarını da anlatıyor.

            311 sayfa kitabın anlatımını biz en fazla iki yazı ile köşemizde duyurmaya çalışacağız. Umarım ilçe yöneticileri hem kitap tanıtımı, hem de bir dönem tarihi aydın olarak, eğitimci edebiyatçı olarak dinleme lütfunda bulunurlar.

            “1942 yılında ilkokula başlıyor. 1947 yılında Lâdik Akpınar Köy Enstitüsünde köylüsü, akrabası ve uzun yıllar birlikte görev yaptıkları Abdurrahaman Özkan’la birlikte okuyor. 1952 yılında Erbaa ilçesi, Emeri köyünde öğretmen olarak ilk görevine başlıyor. 1954 yılında evleniyor.

            Hayatını yavaş yavaş okuyorum. Aralıklarla teneffüs yapıyor, kendi hayatımdan hatırladıklarımı ilerde değerlendirmek üzere kendim için yazıyorum. 113. Sayfa geldiğimde “Kitap sevdası” başlığıyla yazdığı ve 31 kitap adıyla da süslediği satırları okuduğumda burada ilk bölümün tamamlanması gerektiği kararını alıyorum.

            Sadece bu bölümü yazıp okuyucularımla özel paylaşmalıyım. Dünden bugüne ulaşan duygu ve sevdaların yarına ulaşması gerek.

            Biliyorum ki, "Kitap okumayı sevmiyorum" ya da "sıkılıyorum" diyenler var. Kitap okumanın önemini ve farz olduğunu kabul etmeyen sayısız aydın geçinenler var. Peki, ne yapıyorsun. Okumayanlara soruyorum. Günlük bir saat zamanım yok diyenlerin geçirdikleri zamanı yazmak dahi üzülmeme yeterli olacaktır.

            . Oysa kitap okumak insanın kendisi için yapabileceği en güzel, en hayırlı ve bereketli iştir. Oturduğunuz hatta yattığınız yerden size dünyayı ve tüm insanları sunar. Ne okuduğunuzdan çok ne anladığınız, ne alabildiğiniz önemlidir.

Okumak büyümektir. Siz okuduğunuz zaman aileniz, etki alanınızdakiler ve çevrenizdekiler de okur. Çocuklarınız kitap okumayı sizden öğrenir. Böylece hem çevrenizdekilerle, hem arkadaşlarınızla hem de çocuklarınızla konuşacak, tartışacak, aktaracak ve paylaşacaklarınız olur. Onlar sizi, siz onları daha iyi anlarsınız.

Kitap okumanın yeri ve zamanı yoktur. Toplu taşımada, evde, tatilde farklı kitaplar her zaman size eşlik edebilir. Okuduğum kitapların çoğunun yazarı ile hiç tanışmadım ve tanışamayacağım. Ama her birini arkadaşım, öğretmenim, ailem gibi hissediyorum. Çünkü her birinden bir şeyler aldım.

Şimdi yaşadığım şehirde kış mevsiminin tüm özellikleri, soğuk günler, uzun geceler, kısa günlerdeyiz. Başkanı olduğum derneğin güzel ve her gün zenginleşen kütüphanesinde okuyacağım kitaplar. Onlarca eğitim, kültür, sanat ve edebiyat dergileri.

İyi okumalar…

Devam edecek

Osman BAŞ

 


Bu haber 222 defa okundu.

Benzer Haberler

YAZARIMIZ OSMAN BAŞ 12. ANKARA KİTAP FUARINDA OKUYUCULARI İLE BULUŞTU)

YAZARIMIZ OSMAN BAŞ 12. ANKARA KİTAP FUARINDA OKUYUCULARI İLE BULUŞTU) Osman Baş (Eğitimci-şair-yazar) 12.Ankara Kitap fuarında Akçağ standında okuyucularıyla buluştu.

Salı, Şub.20.2018 - 22:03

Kitap Şuuru Erbaa'da

Kitap Şuuru Erbaa'da Türkiye'de ilk olarak Gaziantep'te,  Türkav Gaziantep şubesi ve Eğitimci-yazar, Oğuzhan Saygılı'nın başlattığı ve kısa zamanda ülke genelinde yaygınlaşan Kitap okuma ve okuduğunu anlatma etkinliği artık ilçemizde de faaliyete geçti. 

Perşembe, Şub.15.2018 - 14:56

GIDA ÜRÜNLERİ SATIN ALINACAKTIR DEVLET HASTANESİ -ERBAA SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018 YILI SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ,YAŞ SEBZE VE MEYVE ALIMI İHALESİ alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır: 

Perşembe, Şub.15.2018 - 14:50

Chp'li Durmaz: “Tokat'ta Son Kale'de Tehlikede”

Chp'li Durmaz: “Tokat'ta Son Kale'de Tehlikede”

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan 1/914 sayılı torba yasanın özelleştirmeyle ilgili 38. Maddesi hakkında yazılı bir açıklama yaptı. 


Perşembe, Şub.15.2018 - 14:48

CHP'Lİ DURMAZ; TORBA YASADA HALK YOK!

CHP'Lİ DURMAZ; TORBA YASADA HALK YOK! CHP'Lİ Durmaz, Plan ve Bütçe Komisyonunda binlerce yurttaşı ilgilendiren torba yasayı değerlendirdi.

Cuma, Şub.09.2018 - 11:42

Bu Yazarın Diğer Yazıları

KİM BİLİR...

Dertlerin derde eklendiği dakikaları zaman zaman, istesek de istemesek de aralıkla yaşıyoruz. Hayatımızı yönlendiriyor. Boğulur, yutkunuyor, ağlamaya hazır halen gelen


Cuma, Şub.02.2018 - 12:22

OKURYAZAR BULUŞMALARI İÇİN TOKAT’TAYIZ...

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Okullu Okulsuz Okuyoruz, Yazıyoruz” projesi okuryazar buluşmaları kapsamında öğrencilerle, şair ve yazarlar


Cumartesi, Ara.30.2017 - 22:58

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Ben bir öğretmenim. Mesleğe sınıf öğretmeni olarak başladım. Daha on yaşında ilkokul öğrencisi iken mesleğime karar vermiş, öğretmen olacaktım. Öğretmen


Cuma, Kas.24.2017 - 12:36

TOKAT BELEDİYESİ KİTAP GÜNLERİ

31 Ekim- 08 Kasım 2017 tarihlerinde Tokat Belediyesi Kitap günleri yapılıyor. Kasım 1994 yılından Eylül 2011 yılları arasında görev yaptığım


Pazartesi, Kas.06.2017 - 23:44

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:23

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLERİ TÜRKİSTAN’DA BULUŞTU 25-26 Ağustos 2017 tarihlerinde Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkistan’da (Kazakistan) Molla Penah Vagif’in doğumunun 300.


Perşembe, Eyl.07.2017 - 22:22

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR (2)

Altı yaşındayım. Köyde oyun oynadığım ve günün büyük bir bölümünü birlikte geçirdiğim arkadaşlarım okula başlayınca yalnız kaldım. Birkaç gün sonra


Pazar, Ağu.20.2017 - 14:25

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR Düz arazinin tam ortasında akıyor, rahat ve yatağına uyumlu, huzurlu yılları deviriyordu. Deniz seviyesi ile iki yüz


Pazartesi, Ağu.14.2017 - 16:04

TOKAT’TA GÜZEL GÜNLER…


Cumartesi, Haz.24.2017 - 11:19

MÜBAREK GÜNLERDE DUYGUSAL ANLAR

Gecenin sessizliği beni kendisine alıp istediği yöne götürdüğü anlardayım. Vakit gecenin bütün yükünü ve sorumluluğunu üzerime salmış, yoluna devam ediyor.


Pazartesi, Haz.12.2017 - 23:30

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.