İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

SELEHATTİN EYYUBİ KADAR KÜRT, FATİH KADAR TÜRK'ÜZ...

Pazartesi, Kas.23.2015 - 15:18
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Tekin ÖZGÜL
Tekin ÖZGÜL

SELEHATTİN EYYUBİ KADAR KÜRT, FATİH KADAR TÜRK'ÜZ....

Türk tarihine baktığımızda millet olarak da bin yıldır böyle bir mücadelenin içindeyiz. Bu mücadelenin temelinde her ne kadar hak – batıl, hilal – haç mücadelesi olsa da en önemli sebeplerin başında Türk milletinin bölgede lider olması refah düzeyi yüksek güçlü bir millet olması istenmeme arzusudur. Yüzyıllardır Müslüman milletlerle gayri Müslüm milletlerin kavgası bölgede lider olma, yeryüzü kaynaklarını paylaşma kavgasıdır. Yer altı zenginlikleri özellikle bu kavgada en önemli sebeptir.

Özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin son yıllarında milletin başına bela edilmek istenen ve bu bela ile bu milleti parçalama sebeplerine bakacak olursak görüyoruz ki halkın en hassas noktalarıdır. Bunlar ya inanç mezhep çatışması ya da etnik çatışmadır. Bu bağlamda geçmişimize baktığımızda alevi – sünni çatışmasını ya da sağ ve sol siyasi çatışmaları görürüz. Allaha şükür ki millet olarak bu sıkıntıları yaşasak da bu sebepler bizi bölememiş ve bu millet bu oyuna gelmemiştir. Ama son otuz yıldır bu milletin başına bela olan etnik ayrışmayı körükleyen PKK terörü hala çözülememiş ve devletin başına bela olan en büyük oyunlardan birisidir. Bu oyunun temelinde Kürt ve Türk çatışması oluşturmak yoluyla zayıf, parçalı, iç savaşa sürüklenmiş, çaresiz her şeyi ile dışa bağımlı bir millet ve bu milletin oluşturduğu hasta bir devlet oluşturmak yatmaktadır. Hele de 2023 yılında yapılacak olan küresel anlaşmalara doğru giderken de hasta bir Türkiye, çaresiz bir millet emperyalist güçlerin iştahını kabartmaktadır. Son günlerdeki PKK terör örgütünün güvenlik güçlerine yönelik saldırıları da aslında hepsi bu bağlamda düşünülebilir.

Öyle iddia edildiği gibi hak mücadelesi ya da asimilasyona başkaldırı falan da değildir. Tamamen devletin varlığına milletin bölünmez bütünlüğüne karşı dış destekli bir saldırıdır. Saldırıların tek gayesi vardır o da terör yolu ile kardeşi kardeşe vurdurup iç savaş çıkarmak ve kargaşa ortamı oluşturarak, ülkeyi bölgesinde güçsüz düşürmektir. İşte tam bu noktadan yola çıkarak teröre karşı gösterilen tepkilere değinmek istiyorum.

Hepimizin de şahit olduğu gibi son bir aydır ülkemizin bir bölümünde PKK bölücü terör örgütü eylemlerini artırmış ülkeyi adeta kan gölüne çevirme faaliyetlerini artırmıştır. Bu süreçte de bir ay içerisinde onlarca güvenlik görevlimiz terörle mücadelede şehit olmuştur. Bu durum acı ve tarifi imkânsız zor bir durumdur. Gelen her şehit toplumu derinden yaralamakta ocaklara düşen her ateş ülkenin her köşesine yayılmaktadır. Allah şehitlerimize rahmet etsin, ailelerine de sabırlar versin. Hepimiz acıları ortak yaşıyoruz. Terör olaylarında kaybettiğimiz Diyarbakırlı, Mardinli, Adanalı, Tokatlı her nereli olursa olsun şehit düşen her güvenlik görevlimizin acısı aynıdır. Hiçbirisinin acısı diğerinden az ya da daha fazla değildir. Çünkü bu Anadolu coğrafyasında yaşayan her vatan evladı birbirinin kardeşidir. Kürt, Türk Laz, Çerkez, Gürcü Abaza hiç fark etmez. Dolayısıyla kardeş kavgasını önlemek için terörü yapanla terör kurbanı olmuş halkı ayırt etmek gerekir. Aksi takdirde terör yüzünden bir halkı potansiyel suçlu görmek ya da göstermek en büyük yanlış hatta ateşle oynamak gibi bir şeydir.

Özellikle son günlerde PKK terör örgütünün saldırılarına karşı gösterilen tepkiler amacının dışına çıkmış adeta Kürt – Türk çatışmasına dönüşür hale gelmiştir.  Ekmek parası için batı illerine gelmiş gariban işçilerin hırpalanması, kamu hizmeti yapan otobüs firmalarının, sivil toplum kuruluşlarının, gazete ya da parti binalarının taşlanması aklıselim insanların yapacağı bir iş ya da demokratik bir tepki değildir.

Unutmamak gerekir ki bu toplumun temelinde bin yıldır Kürt kardeşimizin de Türk kardeşimizin de Laz’ın da Çerkez’in de herkesin harcı çimentosu vardır. Kaldı ki milli mücadele ortak verildi bu Cumhuriyet de birlikte kuruldu. Kısacası mayamız ortaktır.

Herkese sormak istiyorum.

1-   Hangimizin gelini ya da damadından birisi Kürt ya da Türk değil? Çünkü bin yıldır aynı coğrafyayı paylaşıyoruz kız alıp kız vermişiz.

2-  Hangimizin ev ya da apartman komşusu Türk ya da Kürt değil? Çünkü bu vatan doğudan batıya kuzeyden güneye bir bütündür bin yıldır bu topraklarda beraber yaşıyoruz.

3-      Hangimizin lise ya da üniversite eğitimimizde arkadaşlarımızdan en az birisi Kürt ya da Türk değil? Çünkü bu ülkenin okullarının kapısı herkese açık aynı çatı altında herkes aynı eğitimi alıyor.

4-  Hangimizin asker arkadaşlarından birisi Kürt ya da Türk değil? Hangi etnik yapıya sahip olursa olsun herkes bu kahraman orduda vatani görevini yapıyor ve herkes aynı karavanadan yemek yiyor.

5-   İş ortamınızda çalıştığınız arkadaşlarınızdan birisi ya da patronunuz ya da amiriniz Kürt ya da Türk değil mi?

6- Aynı ortamı paylaştığınız ev arkadaşlarınızdan birisi Kürt ya da tam tersi Türk değil mi?

7-   Askerde komutanlarınızdan birisi okuldaki çocuğunuzun öğretmenlerinden birisi Kürt ya da Türk değil mi?

Kısacası Kürt de Türk de etle tırnak gibi olmuş ayrılmaz bir parçadır. Her ikisi de vücudun parçası gibi olmuştur. Herkesin bin yıldır devam eden bu akrabalığı bu kardeşliği göz ardı etmemesi gerekir.

Lakin bu demek değildir ki güvenlik güçlerimize karşı kahpece hazırlanmış tuzaklarla yapılan saldırıları ve bu hain planları görmezden gelelim. Bunu asla katiyen yapamayız bu da en az terör kadar vatan hainliği olur. Çünkü asker ve polisimizin vatan uğruna terör yüzünden şehit olması tarifi imkânsız bir acıdır.

Burada herkesin bilmesi gereken husus PKK’nın ya da diğer terör örgütlerinin bu ve buna benzer saldırılarının tamamı devletin bölünmez bütünlüğüne yönelik bir tuzak ve oyundur. Karanlık güçlerin ülkemizi bölüp parçalama projelerinin bir parçasıdır. İstenilen ülkemizi bir Mısır, bir Suriye ya da bir Irak gibi iç savaşa sürükleyip bölgesinde zayıf çaresiz bir ülke yapmaktır. Hal böyle olunca da bizlere düşen millet olarak bu oyuna düşmemek ülkemiz üzerinde oynanan oyunları Kürt Türk el ele verip hep birlikte bozmaktır. Bizler bu coğrafyanın çocukları en az “Selahattin Eyyubi kadar Kürt, Fatih kadar Türk’üz.”

Unutmayalım ki Anadolu son kaledir. Anadolu Suriyelinin de Iraklının da Mısırlının da baba ocağıdır. Eğer bu kale de giderse Müslüman coğrafyada yaşayan ümmet yok olur. Din, ezan bayrak vatan namus kavramları artık hiçbir anlam taşımaz. Dolayısıyla bu son kaleyi ebediyen korumak onu yüceltmek herkesin en büyük ve en kutsal vazifesidir. Bu vazife Kürt ve Türkün kısacası bu coğrafyada hayatlarını sürdüren her etnik grupların ortak görevidir.

Ziya Gökalp’ın bir sözüyle yazıma son vermek istiyorum. “ Kürdü sevmeyen Türk, Türk değildir. Türkü sevmeyen Kürt de Kürt değildir.”


Bu haber 1151 defa okundu.

Benzer Haberler

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:48

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:31

Erbaa Gençlik Merkezi Ve Esnaf Kefalet Kooperatifinden Çölyak Hastaları İçin Anlamlı Kampanya

Erbaa gençlik merkezi ve Erbaa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi bölgemize ve ülkemize örnek olacak bir kampanya gerçekleştirdiler.

Cuma, Ağu.03.2018 - 16:19

Bu Yazarın Diğer Yazıları

21. YÜZYILDA YAŞAYAN ÇANAKKALE RUHU

  Merhum Akif o ruhu, o vatan mücadelesini, vatanı için, bayrağı için ölmeye koşan o nesli şöyle anlatıyor şiirinde ……………………


Pazar, Ağu.14.2016 - 23:03

ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA DARBE YAŞATMASIN

Benim okuyarak öğrendiğim ve büyüklerimden defalarca dinleyerek acılarını hissettiğim darbe serisi 1960 tan itibaren başlar. Bu ülkede zamanın başbakanının idamı


Salı, Tem.19.2016 - 15:04

SEKSENLERDEN SONRA BİR NESİL YETİŞTİ.

Seksenlerden sonra dünya düzeni hayal edilemeyecek kadar değişikliğe uğradı. İki kutuplu dünya yerini tek eksenli dünyaya bıraktı. Tabi ki bu


Perşembe, May.05.2016 - 12:51

ANADOLU’DA KADIN OLMAK

  Kadın her toplumda, her kültürde farklı algılanmakta, farklı değerler verilmektedir. Bazı toplumlarda kadın bir utanç vesilesi sayılırken bazı toplumlarda


Pazartesi, Mar.07.2016 - 20:07

“BAYIR BUCAK” TÜRKLERE ANADOLU

Bu tarife uygun vatan anlayışını şair dizelerinde en veciz bir şekilde şöyle tarif etmektedir.   “Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır.


Pazartesi, Şub.15.2016 - 15:02

OKUMAK BİR DİRENİŞTİR.

Daha da önemlisi de bu zor ve kutsal vazifeyi verdiği ve okuma yazma bilmeyen peygambere gönderdiği ilk vahiy, ilk emir


Cuma, Oca.22.2016 - 15:35

“HAYATIMIZ” KANSER

Hayat canlılık güç hâkimiyet manalarına geldiğini belirtmiştik. Ebedi hayatın öncesi bu dünyadaki hayattan ya da fani hayattan bahsetmek istiyorum. Bu


Pazar, Oca.10.2016 - 15:26

KARAYAKA HALKI BAYIRBUCAK TÜRKLERİNİ YALNIZ BIRAKMADI

Her zaman mazlum ve mağdur insanların yanında olan halkımız bunu bir kez daha ispat etti. İHH nın yardım kampanyasına katılan


Cumartesi, Oca.09.2016 - 15:10

FATİH PROJESİ VE “EĞİTİM”

 “Bugünkü eğitim modelinin, okul binalarının özelliklerinden sınıfta oturma düzenlerine kadar 19. yüzyılda şekillenmiş bir anlayışın ürünü olduğuna işaret ederek, "Sanayi


Çarşamba, Ara.23.2015 - 14:45

21. YÜZYILDA ÖĞRETMEN OLMAK


Salı, Kas.24.2015 - 10:27

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.