İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

Çarşamba, 21 Mart, 2018

İletişim - Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum !! - Sitene Ekle


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Chp'li Durmaz: “Tokat'ta Son Kale'de Tehlikede”

Perşembe, Şub.15.2018 - 14:48
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Chp'li Durmaz: “Tokat'ta Son Kale'de Tehlikede”

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan 1/914 sayılı torba yasanın özelleştirmeyle ilgili 38. Maddesi hakkında yazılı bir açıklama yaptı. 

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan 1/914 sayılı torba yasanın özelleştirmeyle ilgili 38. Maddesi hakkında yazılı bir açıklama yaptı. 
ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞIYIZ!
Kadim Durmaz, yaptığı basın açıklamasında torba yasadaki özelleştirme maddesine karşı olduklarını belirtti.
38. Maddenin kabul edilmesi halinde devlete ait Cumhuriyetimizin ilk kazanımları, milli varlıklarımız olan 31 Şeker fabrikasının AK Parti eliyle yok edileceğini vurgulayan Durmaz, “Tokat'ın son kalesi Turhal Şeker Fabrikası da tehlikede” dedi.
CHP'Lİ Durmaz, “geçmişte Tekel sigara fabrikasının kapanmasıyla Tokat'ın sosyal ve ekonomik hayatı büyük yaralar aldı. Tokat işsizlikten göç şampiyonu oldu. Türkiye'de 31 tane şeker fabrikası var. Bu ülkenin millî, stratejik bir ürünü, hepimizin yaşamına da doğrudan dokunan şeker pancarı şekeri gibi doğal bir ürün var. Oraları da özelleştirdiğimiz zaman bundan sonra çoluğumuz çocuğumuzun, gelecek neslimizin tamamı yapay tatlandırıcılara ve insan sağlığını tehlikeye atacak bir boyuta doğru gidiyoruz” dedi.
TORBA YASANIN 38. MADDESİ ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİNİ HAYATA GEÇİRECEK!
Durmaz, “Yasanın 38. maddesinin ülkemizdeki Milli değerleri yok edeceğini, Şeker Fabrikalarında çalışan binlerce aileyi, fabrikaların bulunduğu bölgelerin göreceği tahribat çok büyüktür. Özelleştirme politikası bugüne kadar hep yurttaşa kaybettirdi. Bundan sonrada kaybettirecek” dedi.
ŞEKER PANCARI ÖNEMLİ BİR GEÇİM KAYNAĞIDIR
Turhal Şeker Fabrikası'nın sadece çalıştırdığı işçi sayısı kadar istihdam yaratmadığını da ifade eden Durmaz: “Şeker pancarının tarladan kantara kantardan fabrikaya taşınması, üretimde kullanılan malzemelerle üretim sonucunda elde edilen şeker, melas ve küspenin arzı da bu zincirde yer alan herkese iş imkânı sağlamaktadır. Bugün şeker fabrikasında pancar posasından elde edilen yaş küspe hayvancılık için önemli bir geçim kaynağıdır” Binlerce aile buradan ekmek yiyor. Bu maddenin geçmemesi için komisyonda da, TBMM genel kurulunda da direneceğiz” dedi.
İŞÇİ SAYISI DÖRT BİR ORANINDA BİLİNÇLİ OLARAK DÜŞÜRÜLDÜ
Milletvekili Durmaz Turhal şeker Fabrikası'nda kalifiye işçi sorunu bulunduğunu, 2000 yılı Aralık ayında çalışan sayısı 1610 kişi iken 2018 Şubat ayında 9 bölgede bu sayının 437'ye düştüğünü kaydetti, “ Eğer Şeker Fabrikamız da özelleştirme kapsamında ve blok olarak satışa sunulursa büyük bir göç dalgası kaçınılmaz olacaktır. Tokat'ta 78 bin çiftçi mağdur olacak, Türkiye genelinde 35 bin işçi işsiz kalacak. Eğer Tokatlılar olarak yeni bir göç dalgası yaşamak istemiyorsak fabrikamıza sahip çıkmalıyız ve her ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağız” dedi.
CARGİLL ŞİRKETİ ŞEKER FABRİKALARININ ZARAR ETTİĞİ GEREKÇESİYLE ÖZELLEŞTİRİLEMESİNİ İSTEDİ
Amerikan firması olan Cargill şirketinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bir tespit raporu sunduğunu ifade eden Durmaz: “Cagrill şirketi yaptığı tespitlerle 'Türkiye'nin şeker pancarından zarar ettiğini' söylüyor. Ve daha vahimi ise nişasta bazlı şeker kotasının ilk planda 400 bin tona çıkarılmasını, şeker fabrikalarının
özelleştirilmesini ve şeker kotalarının da biran önce kaldırılmasını talep ediyor. Ülkemizde insan sağlığını, birçok diyet üründe ve işlenmiş gıdalarda bulunan mısır şurupları karaciğer yağlanması, diyabet, obezite ve kanser riskini yükselttiği, kalp krizine bağlı ölümleri artırdığını bilmeyen yok. “Öyleyse şeker fabrikalarını kapatalım, bol bol hastane açalım.” gibi bir mantık burada devreye giriyor. Türkiye'de yapay tatlandırıcının kotası artırılıyor ama bu bir Amerikan Cargill şirketi ülkemizde hızla ülkemizde büyüyor” dedi.
DURMAZ ŞEKER FABRİKALARI KONUSUNDA HÜKÜMETE SESLENDİ
Durmaz: “Ben buradan tekrar Hükûmete sesleniyorum: Gelin, birazcık daha muhalefetin yol gösterici, uzlaştırıcı ve sizin önünüzü açıcı, bu ülkeye de katkı sunacak önerilerine kıymet verin, önem verin. Biz bu gemide beraber yolculuk yapıyoruz, niyetimiz ve muradımız, bu ülkenin yeniden içeride barışçı, huzurlu birbirine seven, kucaklayan, yeniden gerek Avrupa'da gerekse Orta Doğu'da saygınlığı olan bir ülke hâline gelmesini istiyoruz. Bu anlamda, ben, Hükûmete birçok yasadaki bu ülkenin hayrına olmayan maddelerden geri adım atıp bir dönüş sağlamasını, bu ülkenin yurttaşlarının lehine olan birçok düzenlemede muhalefetin sesine kulak vermesini diliyorum” dedi.

Bu haber 111 defa okundu.

Benzer Haberler

T.C. ERBAA BELEDİYE BAŞKANLIĞI ARAÇ KİRALAMA HİZMET ALIMI İHALE İLANI

Araç Kiralama Hizmet Alımı İhalesi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:


Salı, Mar.20.2018 - 13:38

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

  Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri : 1 NO'LU TAŞINMAZIN Özellikleri : Tokat İl, Erbaa

Salı, Mar.20.2018 - 13:37

Erbaa Yeni Statyumuna Kavuşuyor

Erbaa Yeni Statyumuna Kavuşuyor

Erbaa'da 17,5 Milyon TL’ye ihalesi gerçekleştirilen yeni ilçe stadyumunun ruhsat işlemleri gerçekleştirildi. Stadyumun inşasına önümüzdeki hafta Pazartesi günü başlanacağı belirtildi.


Cuma, Mar.16.2018 - 12:16

YAZARIMIZ OSMAN BAŞ 12. ANKARA KİTAP FUARINDA OKUYUCULARI İLE BULUŞTU)

YAZARIMIZ OSMAN BAŞ 12. ANKARA KİTAP FUARINDA OKUYUCULARI İLE BULUŞTU) Osman Baş (Eğitimci-şair-yazar) 12.Ankara Kitap fuarında Akçağ standında okuyucularıyla buluştu.

Salı, Şub.20.2018 - 22:03

Kitap Şuuru Erbaa'da

Kitap Şuuru Erbaa'da Türkiye'de ilk olarak Gaziantep'te,  Türkav Gaziantep şubesi ve Eğitimci-yazar, Oğuzhan Saygılı'nın başlattığı ve kısa zamanda ülke genelinde yaygınlaşan Kitap okuma ve okuduğunu anlatma etkinliği artık ilçemizde de faaliyete geçti. 

Perşembe, Şub.15.2018 - 14:56
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.