İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

Çarşamba, 21 Mart, 2018

İletişim - Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum !! - Sitene Ekle


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

CİĞERSİZ CİĞERCİLER

Pazartesi, Şub.19.2018 - 10:32
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


FATİH KAPLAN
FATİH KAPLAN

CİĞERSİZ CİĞERCİLER

  Üstat rahmetli Neyzen ciğeri çok severmiş, haftada bir kere olsun ciğer yemeden duramaz bazen rakısına meze bazen de ekmeğini katık eder aldığı ciğeri yer şiirlerine öyle devam eder. Kimseye eyvallah etmeden bir yaşam sürmeye çalışırmış. Herkes onu gördüğünde bir tiksintiyle bakar ama onu tanıyan herkes onun gibi olmak istermiş. Neyse sözü fazla uzatmayalım, günlerden bir gün;

  Neyzen ciğerciye girer ve asılı olan ciğeri, ciğerciden ister. Ciğerci önce hesabı kapatmasını borcu olduğu için bunu veremeyeceğini söyler ve Neyzen’ide iyice fırçalar. Neyzen ne kadar zorlasa da ciğerci ikna olmaz ve Neyzen boynu bükük gözünden yaşlar dökülerek ciğerciden çıkarken onu can dostu istiklal şairimiz Mehmet Akif görür ve onun yanına koşar ve durumu sorar. Neyzen kendine has bir üslupla ona cevap verir,

  Şu ciğerci yok mu ciğerparem,

  İşte şu ciğerci ne ciğersiz adam be ciğerparem,

  Dükkanında ciğerleri sergilediğine bakma,

  Bu ciğerci tam bir ciğersiz ciğerparem,

  Ooo ciğerparem, ciğerci ciğerime el koydu,

  Ciğerimi ciğerciden alsana, ciğerparem…

  Merhum Akif içeri girer durumu ciğerciye sorar. Ciğerci, borcundan dolayı vermediğini ve ciğeri hak etmediğini söyler. Akif, Neyzen’in olan borcunu öder, istediği ciğeri alır ona verir ve ciğerciye de bundan sonra ne isterse vermesini tembihleyip yüklüce bir de fırça attıktan sonra dışarı çıkarlar.

   Şimdi durum farklı mı dersiniz?

  Ciğerlerimiz ciğercilerin elinde kalmış, ciğersiz ciğerciler, ciğerlerimizi bize gösterip, kendilerini ciğerli göstermeye çalışıyor. Ciğerlerimiz ve biz ciğercinin ciğersiz olduğunu bilsek de ciğerlerimiz onda olduğu sürece biz ciğerciye, ciğerliymiş gibi davranıyoruz. Ciğersiz ciğerci ise her gün başka bir ciğersizlik yapıp kendini ciğerli göstermenin telaşında ama biz biliyoruz ki ciğersiz ciğerci, sergilediği ciğerlerin sayesinde ciğercilik yapıyor ve ciğerlerimiz ciğercinin eline olmasa ciğercinin, ciğeri beş para etmiyor.

  Şimdi ne yapmamız gerekiyor? Ciğerlerimiz, ciğersiz ciğercinin elinde diye ciğerlerimizden vaz mı geçeceğiz? Ya da ciğeri sevmekten mi vaz geçeceğiz! En iyisi bunun da bir imtihan olduğunu bilip ciğersiz ciğercinin ciğerinin beş para etmediği güne kadar bekleyip ciğersizliğinin cezasını ciğeri ve ciğerciyi yaratan onun belasını verene kadar bekleyeceğiz. O hesabına acele etmediği gibi şimdiye kadar ciğersizlik yapan ciğercileri de yeri ve günü geldiğinde cezalandırmasını da çok iyi bilir. Ciğersiz ciğerci de ciğersizliğini gizlemek için başka bir ciğersizlik yapmasına gerek yok.

  Ve bir gün, biri kalabalığa doğru; “ hey ciğersiz ciğerci!” diye bağırdığında herkes ardına veya yanına bakıp ciğersiz ciğerci ararken, o ciğersiz ciğerci başını öne eğecek ve yutkuna yutkuna “  aramayın, o benim.” Diyecek.

  Ciğersiz ciğerciler, ciğerlerimize ne kadar sahip olduğunu zannetse de ciğersiz ciğercinin ciğerlerimiz de farkında ama ne yapsınlar ciğersiz ciğerci, ciğerci dükkanını bekliyor ve günü saati gelene kadar da kendini ciğerli ciğerci gösterecek ama ciğersizliğin bedelini ciğerlerine çok uzaklardan bakıp da el süremeyenince anlayacak.

  Allah, ciğerlerimizi ciğersiz ciğercilerden muhafaza eylesin.

  Fatih KAPLAN   19.02.2018


Bu haber 106 defa okundu.

Benzer Haberler

T.C. ERBAA BELEDİYE BAŞKANLIĞI ARAÇ KİRALAMA HİZMET ALIMI İHALE İLANI

Araç Kiralama Hizmet Alımı İhalesi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:


Salı, Mar.20.2018 - 13:38

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

  Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri : 1 NO'LU TAŞINMAZIN Özellikleri : Tokat İl, Erbaa

Salı, Mar.20.2018 - 13:37

Erbaa Yeni Statyumuna Kavuşuyor

Erbaa Yeni Statyumuna Kavuşuyor

Erbaa'da 17,5 Milyon TL’ye ihalesi gerçekleştirilen yeni ilçe stadyumunun ruhsat işlemleri gerçekleştirildi. Stadyumun inşasına önümüzdeki hafta Pazartesi günü başlanacağı belirtildi.


Cuma, Mar.16.2018 - 12:16

YAZARIMIZ OSMAN BAŞ 12. ANKARA KİTAP FUARINDA OKUYUCULARI İLE BULUŞTU)

YAZARIMIZ OSMAN BAŞ 12. ANKARA KİTAP FUARINDA OKUYUCULARI İLE BULUŞTU) Osman Baş (Eğitimci-şair-yazar) 12.Ankara Kitap fuarında Akçağ standında okuyucularıyla buluştu.

Salı, Şub.20.2018 - 22:03

Kitap Şuuru Erbaa'da

Kitap Şuuru Erbaa'da Türkiye'de ilk olarak Gaziantep'te,  Türkav Gaziantep şubesi ve Eğitimci-yazar, Oğuzhan Saygılı'nın başlattığı ve kısa zamanda ülke genelinde yaygınlaşan Kitap okuma ve okuduğunu anlatma etkinliği artık ilçemizde de faaliyete geçti. 

Perşembe, Şub.15.2018 - 14:56

Bu Yazarın Diğer Yazıları

BİR MİSYONERE GÖRE ÇANAKKALE NEDİR?


Pazar, Mar.18.2018 - 18:05

KEMALİSTLER VE ANTİ KEMALİSTLER


Perşembe, Mar.15.2018 - 11:15

"KORKMA" DİYEN AKİF BUGÜN ERBAA'DA SAHNEDEYDİ


Pazartesi, Mar.12.2018 - 12:58

HER HANGİ BİR VELİ TOPLANTISI


Perşembe, Mar.08.2018 - 11:19

ERBAA'NIN YILDIZLARI SAHNEDE


Pazartesi, Mar.05.2018 - 10:26

VAHŞİ AVRUPA'DA BAĞIMSIZ BOSNA


Perşembe, Mar.01.2018 - 00:39

ERBAA'DA: OKUYAN KALEMLER GRUBU


Perşembe, Şub.22.2018 - 02:30

SAVAŞTA, NATO ORANTISI VE ÖLÇÜ NASIL OLMALI?


Perşembe, Şub.15.2018 - 12:40

GÜNÜMÜZÜN TAŞNAK VE HINÇAK'LARI


Pazartesi, Şub.12.2018 - 12:02

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.