İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇ

Pazartesi, Nis.09.2018 - 08:31
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


FATİH KAPLAN
FATİH KAPLAN

KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇ

  Türk milletinin en büyük özelliklerinden biri de toplum içerisinde yardımlaşma ve dayanışmayı sevmesiyle beraber hiç tanımasa bile komşuluk yaptığı insanlara hoşgörülü davranıp elinde avcunda ne varsa paylaşmayı bilmesi değil midir? Bu komşuluk ilişkimiz o kadar mükemmeldir ki, sadece ev değil ülkeler arasındaki ilişkilerimiz de buna dahildir. Peygamber Efendimizde (s.a.v.) bazı hadisi şeriflerde komşuluk ilişkilerinin gelişmesini ve komşular arası dayanışmanın yaygınlaşmasını emretmemiş midir? Hatta, “ komşusu açken tok yatan bizden değildir!” derken, neyi kastettiğini artık anlamaz mı olduk.

  Son dönemde ilçemizde dahil ülke genelinde yaygınlaşan apartman kültürü ve site hayatı ilk darbeyi komşuluk ilişkilerine vurmakta. Türk milletinin yabancılara ders niteliğindeki komşuluk ilişkileri ise son dönemecine girmektedir. Artık komşular bir birine tahammül edemez, dedikodu ve gıybetle birbirini çekiştirir ve komşusunu özel hayatında rahatsız edecek seviyede davranışlarda bulunmaya başlamadılar mı? Fazla uzağa gitmeye gerek yok, bundan birkaç yıl öncesine gidelim. Mahallede bir cenaze olsa veya herhangi bir komşumuzun başına bir iş gelse, tüm komşular o eve akın eder elinden ne geliyorsa yapmaya çalışmaz mıydı? Şimdi geldiğimiz noktada altlı üstlü oturan komşular bırakın bir birlerini tanımayı ve yardımlaşmayı nerdeyse birbirlerine sıkıntı vermek için yarış içindeler. Ölmeye yüz tutan ,“komşuluk” son dönemlerini yaşıyor gibi.

  Peki, bizler komşuluk ilişkilerini bu seviyeye getirirken hiç düşünmüyor muyuz ki, bir gün ölüp gidecek ve komşuyu komşuya mirasçı kılacak kadar ileri derecede yakınlaşmayı emredecek olan. Ümmeti olmakla övündüğümüz rahmet peygamberinin huzuruna gitmeyecek miyiz? O bizlere hadi komşularınızla helalleşin ve el ele gelin dediği zaman bizler kimin elini nasıl tutup geleceğiz! İki günlük dünyada insanlara sıkıntı vermek, insanların arasına nifak tohumları ekmek bu yüce milletin evlatlarına yakışır mı? Bizler sadece site veya mahalle değil komşu ülkelerle aynı derecede ilişkilerimizi zora soktuğumuzda dünyaya nasıl yön ve nizam vereceğiz. Sırtımızı dayayacak bir komşumuz kalmadığında yarın bir gün yine topluca savaşmamız gerektiğinde çocuklarımızı kime teslim edip, kime güvenip vatanı kurtarmaya gideceğiz. Komşusunun kapısını aylarca açmayan, yıllarca ondan bi haber olmuş bir toplum iç huzur ve barış ortamını nasıl sağlayacak. Komşusunun çocuğunun sesine dayanamayan, terlik tıkırtısından dolayı psikolojik tedavi gören insanlar neyin derdinde neyin peşindedir? Evet, o insanların tedavi görmesi normaldir, zira anormal olan o seslerden rahatsız olmaktır.

 Bu komşuluk ilişkisi sadece ev için değil işyerleri içinde geçerlidir ve unutmayalım ki bizler bir birimize karşı ne kadar duyarlı ve hoşgörülü olur isek hayatta o kadar çok mutlu ve düzenli oluruz. İç huzurumuz ve barışımızın, başarımızın ilk aşaması komşuların bir birleriyle huzur ve dayanışma içinde yaşamasıdır. Hem atalarımız ne güzel özetlemiş olayı; “ ev alma komşu al.” Derken, herkes kendini iyi komşu olarak vasıflandırırken şimdi herkesin bu atasözündeki komşu gibi olması için gayret göstermesi gerekmez mi?

 Allah hepimize Beyazıd-ı Bestami hazretlerinin Yahudi komşusuna davrandığı gibi sabrı cemil versin.

  Allah, hepimize iyi komşu ve kötü komşusunu idare edecek sabır versin

  Fatih KAPLAN 9.04.2018

 


Bu haber 181 defa okundu.

Benzer Haberler

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2012/557 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cumartesi, Tem.21.2018 - 14:55

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anmak, 15 Temmuz'un çocuklar ve gençler nezdinde bir bilinç, şuur ve ruha dönüşmesi için Erbaa ilçe müftülüğüne bağlı tüm yaz Kur'an kurslarında çeşitli programlar düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:32

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ''Şehitlerimiz için Kur'an okuyoruz'' kampanyası kapsamında camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda okunan hatmi şeriflerin duası için program düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taşımalı Ortaöğretim Kapsamında 810 Öğrenciye Sıcak Sulu Öğlen Yemeği hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

Taşımalı İlköğretim Kapsamında 899 Öğrenciye 180 İş Günü Sıcak Sulu Öğlen Yemeği Alımı ve Servis hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:28

Bu Yazarın Diğer Yazıları

TEKNEDE KAYBOLAN UMUTLAR VE ARTAN EKMEĞİMİZ...


Perşembe, Tem.19.2018 - 01:19

GAYRİ MEŞRULARIN DARBESİNE, KARŞI DARBE


Pazartesi, Tem.16.2018 - 12:10

YENİ DÜZENİN İLK İCRAATI: TEMİZLİK


Perşembe, Tem.12.2018 - 10:48

RAKI MI? ZEMZEM Mİ?


Pazartesi, Tem.09.2018 - 11:59

KAHRAMAN TÜRK ORDUSU


Perşembe, Haz.28.2018 - 11:45

MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN


Pazartesi, Haz.25.2018 - 12:11

HİÇ KİMSE KENARA ÇEKİLMESİN


Pazartesi, Haz.18.2018 - 11:24

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.