İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

CAHAR DUDAYEV VE "BİZİM DAĞLILAR"

Çarşamba, Nis.25.2018 - 23:42
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


FATİH KAPLAN
FATİH KAPLAN

CAHAR DUDAYEV VE BİZİM DAĞLILAR

  Cahar Dudayev’i hepimiz tanırız. Hatta dünya tanır onun gözlerinde bağımsızlık ateşinin kızıllığı ve başında Karakalpak’ı vardır. Tabi kalpağın hikâyesini anlatmadan olmaz. Çeçenler Peygamber Efendimiz(s.a.v.) zamanında onu görmeden İslam’la tanışır ve müşerref olurlar. Fakat yokluk içindedirler ve içlerinden bir heyet çıkarıp Peygamber efendimize(s.a.v.) gönderirler. Heyet aylar boyu yol gittikten sonra huzura çıkar durumu anlatırlar. Rahmet peygamberi, durumlarına çok üzülür ve o sırada gözü ayaklarına takılır. Heyetin ayakları yalınayak yürümekten paramparça olmuştur ve onlara ayaklarına çarık yapmaları için keçe verir ve bir kısımda erzak vererek, dualarla yolcu ederler. Heyet, uzun süren bir yolculuğun ardından memleketlerine döndüklerinde durumu ve yaşadıklarını anlatıp erzakı ve yanlarında getirdikleri keçeyi devlet başkanlarına sunarlar. Başkanları da gelen keçeyi alıp öper ve başının üzerine koyup ona gereken değeri verir. O kalpak ki, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hediyesi olduğu için ayaklarına geçirip çarık yapmamışlar ve onun hediyesi olduğu için, “ ondan gelen başımıza tac olur.” Diyerek. Tüm yokluklarına rağmen başlarına kalpak olarak yerleştirmişler ve o günden bugüne kadar tüm Karakalpaklar baş tacı olarak dünyada şerefle nam salmışlardır. İşte size Karkalpaklı Cahar Dudayev!

  Çeçenistan bağımsızlık savaşı verdiği günlerde Erbaa’mızda bir yardım kampanyası düzenlenir. O gün Çeçenistan’a yardım göndermek Rusya’nın iç işlerine müdahale olacağı için de bu kampanyanın adı, Bosna-Çeçen yardım kampanyası olarak konulur. Tabi ki kurtuluş savaşında varını yokunu ortaya koyan ve o gün ki şartlarda devletine uçaklar hediye eden, bu güzide millet yine sahneye çıkar. Evlisi bekarı, yaşlısı, genci herkes seferber olur. Çeçenistan ve Bosna için yardımlar yağmaya başlar. Yardım kampanyasında söz verip sözünü tutmayan olsa da milletimiz gereken önemi göstermiş ve devlet millet el ele vererek üzerine düşeni layıkıyla yapmıştır. Fakat yardım kampanyasında çoğu kişinin bilmediği bir detay daha vardır ki Cahar Dudayev’in ölüm yıldönümünde onları anmamak olmaz.

  İsimleri belli olmayan ama evleneli daha birkaç gün olmuş bir çift gelip, yardım kampanyasını düzenleyen insanın karşısına dikilirler. Yer gösterilip oturduktan sonra. Yeni gelin kolundan bir bilezik çıkarır ve “ biz yeni evlendik ve bizde kardeşlerimize bunu hediye etmek istiyoruz. Bizler …… köyündeniz. Biz çok yokluk çektik ve çekiyoruz ama bu yokluğumuz kardeşlerimize yardım etmemize engel değildir.” Derler. Kolundan çıkardığı bileziği masaya bırakır. Yardım kampanyasını düzenleyen adam gözyaşlarına boğulur ve o gün memlekette dışlanan o iki yürekli insanın karşısında oturduğu yerde kalır. Bu durum dakikalarca devam eder fakat yeni evli çift izin isteyip yola düşerler. Yapılan tek hata onların isimlerini almamak olur. O gün bugün isimleri bilinmeyen bu yeni evli çift, o günlerde dışlanan insanlar yani; “BİZİM DAĞLILAR.”dır.

  Her türlü yokluğu hiçe sayan, tüm dışlanmışlıkları bir kenara bırakan yüreği alev alev yardım ateşiyle yanan, yardımı boynuna bir borç bilen “ bizim dağlılar.” Koca yürekli insanlardır. O gün milyarların içinde yüzenlerden tık yokken yüreğini ortaya koyan bu koca yürekli insanlara selam olsun. Eğer yaşıyor ve bu satırları okuyorlarsa haklarını helal etsinler.

  Ve o günden bugüne kadar her türlü yokluğa göğüs gererek bağımsızlık mücadelesi veren Karakalpaklı mücahitlere selam olsun. Başta, geçen hafta şehit oluşunun yıldönümü olan,  Cahar Dudayev ve şehit olan tüm silah arkadaşlarına Allah rahmet eylesin. Allah geride kalanlarına bağımsızlık mücadelelerinde kolaylıklar nasip eylesin.

  Yaşasın bağımsız ÇEÇENİSTAN, yaşasın bağımsız KARAKALPAKİSTAN…

  Fatih KAPLAN 25.04.2018

   


Bu haber 185 defa okundu.

Benzer Haberler

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2012/557 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cumartesi, Tem.21.2018 - 14:55

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anmak, 15 Temmuz'un çocuklar ve gençler nezdinde bir bilinç, şuur ve ruha dönüşmesi için Erbaa ilçe müftülüğüne bağlı tüm yaz Kur'an kurslarında çeşitli programlar düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:32

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ''Şehitlerimiz için Kur'an okuyoruz'' kampanyası kapsamında camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda okunan hatmi şeriflerin duası için program düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taşımalı Ortaöğretim Kapsamında 810 Öğrenciye Sıcak Sulu Öğlen Yemeği hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

Taşımalı İlköğretim Kapsamında 899 Öğrenciye 180 İş Günü Sıcak Sulu Öğlen Yemeği Alımı ve Servis hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:28

Bu Yazarın Diğer Yazıları

ERBAA'DA ÇOCUKLARIN BEDİR DEDESİ VARDI


Pazartesi, Tem.23.2018 - 11:53

TEKNEDE KAYBOLAN UMUTLAR VE ARTAN EKMEĞİMİZ...


Perşembe, Tem.19.2018 - 01:19

GAYRİ MEŞRULARIN DARBESİNE, KARŞI DARBE


Pazartesi, Tem.16.2018 - 12:10

YENİ DÜZENİN İLK İCRAATI: TEMİZLİK


Perşembe, Tem.12.2018 - 10:48

RAKI MI? ZEMZEM Mİ?


Pazartesi, Tem.09.2018 - 11:59

KAHRAMAN TÜRK ORDUSU


Perşembe, Haz.28.2018 - 11:45

MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN


Pazartesi, Haz.25.2018 - 12:11

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.