İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI

Pazartesi, May.14.2018 - 17:05
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği

DÜNYADER ve Dünya Söz Akademisi DÜSA’nın Birlikteliğinde, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin katkı ve katılımıyla düzenlenen  “3. TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI”  Doğumunun 125. yılında Mağcan CUMABAY anısına gerçekleşti.

            Programa: Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal SAPARBEKULI  TÜRKSOY Genel Sekreter yardımcısı Prof.Dr. Fırat Purtaş, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Merkez valisi Amir ÇİÇEK, Kazakistan Büyükelçiliği, TÜRKSOY, Dünyader, Düsa, Boltürk derneği Ankara temsilcisi İsmail Cingöz, Azerbaycan Kültür Sanat Dünyası Derneği Başkanı Aida Zeyanlova, Ankara Kazak Gençleri Konsey Başkanı Ercan Argınbayev yönetici ve üyeleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, bürokratlar, şair ve yazarlar çok sayıda katılımla gerçekleşti.

            Açılış konuşmalarında sırasıyla;  Osman BAŞ (Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı), Hayrettin İVGİN (Dünya Söz Akademisi Derneği Başkanı), Prof. Dr. Fırat PURTAŞ,  (TÜRKSOY Genel Sekreter yardımcısı), Prof. Dr. Musa YILDIZ, (Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı), Abzal SAPARBEKULI ( Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi) yaptılar.

            Kardeş Kazakistan’ın 20. Yüzyılın başlarında yetiştirdiği en önemli ve milli şairi olan Mağcan CUMABAY anlatıldı, hayatından kesitler aktarıldı. Onun Türk dünyası sevdası, Anadolu’da yaşanılan İstiklal mücadelesine kadar uzanan milli duyguları, Turan sevdası, tutuklanışı ve şehit edilişi anlatıldı. Yıllardır batı klasikleri okuyan ve onlarla büyüyen bizler artık Türk dünyasının klasiklerini, edebiyatı, kültürü ve yaşadıklarını, enlerini bilmeliyiz. Yeni nesillere de aktarmalıyız. Türk oldukları için geçmişte yaşanılan acıları, ihanetleri, saldırıları ve şehit edilenleri asla unutmamalıyız.

            Mağcan CUMABAY ile ilgili bilmemiz gerekenlerin tamamını öğrenmemiz gerek. Türkiye ve Türk dünyası yazdıklarını, duygularını, yaşadıklarını neden şehit edildiğini bilmesi gerek.

            Konuşmaların ardından, Mağcan CUMABAY ile ilgili sunumla dinleyiciler hayatı hakkında detaylı bilgi aldılar.  

            Mağcan CUMABAY’ın “Türkistan” Şiiri üç bölüm halinde, üç kardeş ülkeden üniversite öğrencileri okudu. Marina Sagidatbek (Kazakistan), Gülten Ezgi Akıncan (Türkiye), Şems Alekberova (Azerbaycan).

            Sunumu yapan Murat Can Çetinkaya “Uzaktaki Kardeşime” şiirini seslendi.. Kümisay Sansızbay (Moğolistan) dan “Feyzullah Budak’ın 85 yıl sonra yazdığı “Mağcan’a Cevap) şiiri okudu.

“Uzaktaki Kardeşim” "Bu şiir, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşına atfen, büyük şair Mağcan Cumabay tarafından  Kazakistan'da 1918-1919 kışında yazılmıştır."

Uzakta ağır azap çeken kardeşim 
Solmuş laleler gibi kuruyan kardeşim 
Etrafını sarmış düşman ortasında 
Göl gibi gözyaşı döken kardeşim 

Önünü ağır kaygı örtmüş kardeşim 
Ömrünce yâddan cefa görmüş kardeşim 
Hor bakan, yüreği taş, kötü düşman 
Diri diri derini soymuş kardeşim.

            İlk iki kıtasını buraya aldım. Umarım okuyucularım şiirin tamamını mutlaka okuyacaklardır.

            Şimdi Feyzullah Budak’ın cevabından iki kıta;

"Bu şiir, Büyük şair Mağcan Cumabay'a Türkiye'den    80 yıl gecikmiş bir cevap ve vefa borcunun ifasıdır"   2002 Şubat  

Uzaktan azabımı bilen kardeşim 
Sevgisiyle gözyaşımı silen kardeşim 
Özü amansız düşman ortasında 
Gönlünü derdime bölen kardeşim 

Ağır kaygılarla doldum kardeşim. 
Kuruyup Lale gibi soldum kardeşim. 
Taş yürekli düşmanı sen hep bilirdin. 
Ben şimdi haberdar oldum kardeşim 

            Yine Mağcan Cumabay’ın Türkistan şiirini de hatırlatmakta fayda var.

            Türkistan iki dünya eşiğidir

            Türkistan Türklerin ilk beşiğidir.

            Ulu Türkistan gibi yerde doğan

            Türkoğlu’an Tanrı’nın ışığıdır.

 

            Bir adı Türkistan bir adı Turan

            Bu topraklar Türkoğlu’nu doğuran

            Turan’ın takdiri hep fırtınalı

            Yarısı tufandır, yarısı bayram.

           

           

            Gençlerimizin okudukları şiirler dinleyiciler tarafında büyük beğeni aldıkları alkışlarla orantılıydı. Mükemmel okudular. 

           

Programa katılan şairler; Kojogeldi Kuluyev (Kırgızistan- TÜRKSOY Ülke temsilcisi),-İvanna Köksal (Gagauz yeri-Moldova-Milletvekili), Ayhan Nasuhbeyoğlu (Türkiye), İsmet Bora Binatlı (Türkiye), Ülker Piriyeva (Azerbaycan), Vedat Fidanboy (Türkiye),Sevil Piriyeva Karaman (Kazakistan), Şemsettin Küzeci (Kerkük-Irak),Nursen Özdoğan Kurban (Türkiye), Berdi Sarıyev (Türkmenistan), Havva Tekin (KKTC).

Özcan Aydın (Türkiye), Akdeniz Erbaş (Türkiye- Nogay Türk’ü), Bekarıs Jandaulet (Kazakistan), Türk dünyası müziklerinden örnekler sundular.

            Yönetim kurulu başkanlığını yaptığım, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği olarak yapacağımız, sosyal ve kültürel faaliyetler var. Türkiye ve Türk dünyası başta olmak üzere, dünya coğrafyasındaki dil, kültür, sanat, edebiyat, fikir faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek ve bu konuda her tür bilimsel çalışma yapmayı amaçlamaktayız.

            İlkelerimiz; Maddi ve manevi mirasımızın en temel unsurlarından Türk kültürü, Türk dili, Türk edebiyatı ve Türk sanatını korumak, yaşatmak; ulusal ve uluslararası düzeyde Türkiye’nin ve Türk milletine has değerlerin tanınmasını sağlamak.

         Türk ve dünya yazar ve aydınlarının eserlerini karşılıklı olarak tanıtmak; yayımlarını ilgili ülkelerde neşretmek; yazar ve aydınlar arasında görüş alışverişi için seminer, sempozyum, konferans, panel ve çalıştaylar düzenlemek.

         Türkiye ve Türk Dünyasının yazar ve aydınları ile diğer devletlerin yazar ve aydınları arasında insanlığın huzuru ve dünya barışı için ortak çalışmalar yapmak. Türkçenin bütün dünyada yaygın bir iletişim dili olmasına yönelik çalışmalar yürütmektir.

         Tüm şehitlerimizi saygı, sevgi, minnet ve şükranla anıyorum.

          Allah rahmet eylesin.

         Mekânları Cennet olsun.

         Yeni etkinliklerde bir ve beraber olmak için, Allah yar ve yardımcımız olsun.

Osman BAŞ

12.05.2018 /Ankara

 

 

           

 

 

 


Bu haber 207 defa okundu.

Benzer Haberler

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2012/557 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cumartesi, Tem.21.2018 - 14:55

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anmak, 15 Temmuz'un çocuklar ve gençler nezdinde bir bilinç, şuur ve ruha dönüşmesi için Erbaa ilçe müftülüğüne bağlı tüm yaz Kur'an kurslarında çeşitli programlar düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:32

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ''Şehitlerimiz için Kur'an okuyoruz'' kampanyası kapsamında camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda okunan hatmi şeriflerin duası için program düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taşımalı Ortaöğretim Kapsamında 810 Öğrenciye Sıcak Sulu Öğlen Yemeği hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

Taşımalı İlköğretim Kapsamında 899 Öğrenciye 180 İş Günü Sıcak Sulu Öğlen Yemeği Alımı ve Servis hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:28

Bu Yazarın Diğer Yazıları

MUTLULUK DİLEKLERİMLE…

Tokat, Erbaa, Karayaka ve Tepekışla’da ziyaretler gerçekleştirdik.  Ramazan Bayramı öncesi iftar ve sahur programlarında milli ve manevi duygular yüklendik. Milli


Cuma, Haz.29.2018 - 23:56

TEPEKIŞLA KÖYÜNDE BAYRAM SABAHI

Bu yılda Ramazan orucumuzu tamamladık. Bizler bir ay boyunca yaptığımız ibadetin manasını, amacını ve hikmetlerini biliyoruz. İnsan, oruçlu günlerinde olumlu


Cumartesi, Haz.16.2018 - 20:36

ORUÇLU GÜNLER…

Günler akşamlara ulaşıyor, akşamlar iftar sofralarıyla süsleniyor. Hemen her gün iftar davetleri alıyoruz. Tokatlılar Platformu, Erbalılar Kültür ve Dayanışma Derneği,


Perşembe, Haz.07.2018 - 17:56

ERBAA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİ

             Ankara'da yaşayan Erbaalılar geleneksel iftar yemeğinde 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü bir araya geldiler.


Pazar, May.27.2018 - 23:54

GAZİANTEP 1.ULUSAL ŞAİRLER BULUŞMASI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığının düzenlediği “ Vatan, Millet, Bayrak” konulu 1. Ulusal Şairler Buluşması,  “ Şiir Dinletisi” programına katılmak üzere


Pazar, Nis.15.2018 - 13:49

ANTALYA’DA BİR KAÇ GÜN…

Ankara’dan, Antalya’ya gidiyoruz. Bulutların üzerindeyim.  Yeryüzünü görebiliyorum. Aralıklarla yağmur yağıyor. Gökyüzü alabildiğince hareketli, görüntü oldukça ilgimi çekiyor. Güneş her zaman


Çarşamba, Mar.21.2018 - 20:05

DİLEĞİ YÜREĞİN İÇİNDE…

Dileği yüreğin içine koymak, gerçekleşmesi için çaba sarf etmek, mutluluğa katkı sağlayacak ne varsa adım adım tanış olmak için planlı


Cumartesi, Mar.17.2018 - 21:59

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:17

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:16

KİM BİLİR...

Dertlerin derde eklendiği dakikaları zaman zaman, istesek de istemesek de aralıkla yaşıyoruz. Hayatımızı yönlendiriyor. Boğulur, yutkunuyor, ağlamaya hazır halen gelen


Cuma, Şub.02.2018 - 12:22

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.