İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

ERBAA'YA SAKALI ŞERİF HEDİYESİ

Perşembe, May.17.2018 - 03:48
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


FATİH KAPLAN
FATİH KAPLAN

ERBAA’YA SAKALI ŞERİF HEDİYESİ

  Onbir ayın sultanı Ramazanı şerif ayındayız. Yüzyıllardır İslam’ın sancaktarlığını yapan yüce milletimiz bu hizmetin bir bedeli ve ödülü olarak İslam alemi tarafından binlerce kez takdir ve taltif edilmiştir. İşte öyle bir hediye de yaklaşık bir asırdan beri Erbaa’mızda bulunmaktadır.

  Hemen hemen bir asır önce Erbaa’dan çıkıp kutsal topraklara giden bir hacı kafilesi kendi el emeği göz nuru olan hediyeleri oradaki dindaşlarına armağan olarak gönderirler. Orada hediyeleri teslim alan kumandan ise hediye getiren hacı adaylarıyla ayaküstü sohbet eder. Bu sohbet sonunda kendisinin de Erbaa’da bulunan insanlarla akraba olduğunu öğrenir. Yıllar önce göç eden ailenin bir kolu Erbaa’ya diğer bir kolu ise kutsal topraklara yerleşmiştir. Bunu öğrendikten sonra onları bağrına basan kumandan bey, onlara Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sakalı şerifini hediye eder. İnsanlar aldıkları hediye karşısında heyecana kapılırlar ve ne cevap vereceklerini bilemezler. Hediye eden güzel, hediye mükemmeldir. Hac vazifesi biter, kumandan beyle helalleşen köylüler yola revan olurlar.

  Yol boyunca kendileri en ufak bir sıkıntı çekmeden Erbaa’ya ulaşırlar ve köylerine varırlar. Köye vardıklarında ise olan biteni akrabalarına anlatırlar fakat olanlara inanan olduğu gibi hediyenin mükemmelliği karşısında inanmayanlarda çıkar. Hemen köyde bir heyet kurulur ve gerekli incelemeler yapılır. Netice, köyde herkesin gözlerinin yaşarmasına sebep olur. Evet, sakalı şerifin gölgesi yoktur ve ateşte yanmamıştır. Alemlerin efendisinden bir parça artık köylerindedir. Herkes sevinmiş ve köyde ayrı bir heyecan yaşanmasına sebep olmuştur. Akrabalarından alınan bu hediye yıllarca hediye alanın evinde saklanır, muhafaza edilir ve her bayram öncesinde ziyarete açılır. Gel zaman git zaman Erbaa’dan da gelen giden çoğalmaya başlayıp bir de ev sahibi yaşlanınca, amcamız bir karar vermek zorunda kalır ve yıllarca muhafaza ettiği hediyeyi. Köyün camisine bağışlamak zorunda kalır.

  Camiye bağışlanan hediye için gelen giden çoğalmaya başlayınca köyde bir karar alınır ve sakalı şerifin her bayram öncesi sergilenmesine ama bunun dışında saklanmasına karar verilir. İşte o günden bugüne kadar bu gelenek devam eder ve her bayram öncesi bu şirin köyümüzde bu gelenek devam eder.

  Erbaa’da yaşayan çoğu insanımızın belki de bu hediyeden ve olaydan haberi yoktur. Zira müftü efendimiz de ilçemize yeni atanmıştır. Şimdi bizlerin o köyden ve yetkililerden bir beklentisi vardır. Yıllarca topraklarımızda bulunan bu güzle hediyeyi sadece köyde değil bayram öncesinde belirli günlerde Erbaa’mızda görmek ve ziyaret etmek istiyoruz. İlçemizin en büyük camisi olan camimizde sergilenmek üzere belirli günlerde görmek ziyaret etmek sadece bizim değil tüm Erbaa’lının hakkı olduğunu düşündüğümüz için böyle bir talepte bulunuyor ve bunu da köşemiz vasıtasıyla yetkililere bildirmek istiyoruz. İnşallah bu temenni ve isteğimiz geri çevrilmez ve Erbaa’mız yıllardır sahip olduğu bu mükemmel hediyeyi bağrında barındırdığını bilir.

  Son dönemler geçirdiğimiz şu günlerde hayırlı haberler almak ve yüzümüzün gülmesi temennisiyle hayırlı, huzurlu ve mutlu Ramazanlar diliyoruz. Sadece bizim için değil tüm dünya İslam alemi ve insanlığı için bu dileğimiz geçerlidir.

  Allah hakim olan adının hürmetine bizlere hakim olur inşallah…

 Fatih KAPLAN 17.05.2018


Bu haber 176 defa okundu.

Benzer Haberler

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2012/557 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cumartesi, Tem.21.2018 - 14:55

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anmak, 15 Temmuz'un çocuklar ve gençler nezdinde bir bilinç, şuur ve ruha dönüşmesi için Erbaa ilçe müftülüğüne bağlı tüm yaz Kur'an kurslarında çeşitli programlar düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:32

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ''Şehitlerimiz için Kur'an okuyoruz'' kampanyası kapsamında camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda okunan hatmi şeriflerin duası için program düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taşımalı Ortaöğretim Kapsamında 810 Öğrenciye Sıcak Sulu Öğlen Yemeği hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

Taşımalı İlköğretim Kapsamında 899 Öğrenciye 180 İş Günü Sıcak Sulu Öğlen Yemeği Alımı ve Servis hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:28

Bu Yazarın Diğer Yazıları

ERBAA'DA ÇOCUKLARIN BEDİR DEDESİ VARDI


Pazartesi, Tem.23.2018 - 11:53

TEKNEDE KAYBOLAN UMUTLAR VE ARTAN EKMEĞİMİZ...


Perşembe, Tem.19.2018 - 01:19

GAYRİ MEŞRULARIN DARBESİNE, KARŞI DARBE


Pazartesi, Tem.16.2018 - 12:10

YENİ DÜZENİN İLK İCRAATI: TEMİZLİK


Perşembe, Tem.12.2018 - 10:48

RAKI MI? ZEMZEM Mİ?


Pazartesi, Tem.09.2018 - 11:59

KAHRAMAN TÜRK ORDUSU


Perşembe, Haz.28.2018 - 11:45

MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN


Pazartesi, Haz.25.2018 - 12:11

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.