İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

ERBAA'DA ÇOCUKLARIN BEDİR DEDESİ VARDI

Pazartesi, Tem.23.2018 - 11:53
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


FATİH KAPLAN
FATİH KAPLAN

ERBAA’DA ÇOCUKLARIN BEDİR DEDESİ VARDI

  Yaşı kırkın üzerinde veya yakın olanlar hatırlayacaktır, ‘Bedir Dede’yi’. Merkez çarşı caminin hemen arkasında küçücük bir dükkânı vardı. Kendine göre elinden geldiğince terzilik yapar, bazen de makinasına büyük gelebilecek işleri bile yapmaya çalışırdı. İçeri gireni boş çevirmez sabahları dükkânını besmelesiz açmaz, komşularına selamsız geçmezdi. Beline biriken kamburu bazen sıkıntı yaratsa da onun yüzünden tebessüm eksik olmazdı. Peki, onun özellikleri sadece bunlar mıydı? Değildi tabi ki! Onu komşularından ayıran ve vefat etmesinden yıllar geçmiş olsa bile bugün hatırlanmamamıza sebep olan mükemmel bir özelliği daha vardı.

  O, işyerine giren tüm çocuklara ama istisnasız tüm çocuklara, makinasının yanı başında duran çekmeceyi çeker, çıkardığı şekerleri ikram ederdi. Hani fasulye büyüklüğünde rengârenk şekerleri çocuklara uzatırken onları sever, öperdi. Erbaa’da hangi mahallede kaç çocuk varsa onun şekerlerinden yemeyen kalmaz, onun dükkânını bilmeyen afacan olmazdı. İşi ne kadar yoğun olursa olsun, o gelen her çocuğu gülen yüzüyle karşılardı. O renkli şekerler de senede iki hafta renk değiştirirdi. Ramazan ve Kurban bayramlarında o renkli şekerler gider, yerlerine daha canlı renkleriyle, cam şekerler gelirdi. Ne de olsa özel ve güzel günlerdi o günler.

  Yıllar geçti, çarşı caminin önünden geçerken hatırladım, rahmetli Bedir Dedeyi. Son günlerde ülkemizde kaybolan kız çocuklarının haberlerini duyduğumuz gecelerden bir geceydi onu hatırladığım gece. Son dönemlerde yaşından utanmadan insanlıktan çıkmış yaratıkların çocuklara ve gençlerimize yaptığı çirkinliklerin televizyonları doldurduğu bir geceydi, onu hatırladığım gece.

 Bundan yirmi ya da otuz yıl önce ne onun verdiği şekerler, nede şeker alan çocuklardan şüphe edilmez. Onun yanına uğramadan geçen çocuklara da iyi gözle bakılmazdı. Bize ne yaptılar da şimdi böyle bir hareket olsa hem şeker verenden hem de alandan şüphe eder olduk. Ülke genelinde duyduğumuz haberler, yaşadıklarımız ya da ilçemizde olanlar birer kâbus gibi üzerimize çöktü. O iyi adamlar nereye gitti. Çocuklara karşılık beklemeden şeker dağıtan o fukaranın yerine gelenlerin şeker parası mı kalmadı. Bu kadar hızlı nasıl değiştik? Bu değişim mi? Gelişim mi? Bozulma mı?

  Bugünlerde bırakın bir esnafın çocuklara şeker vermesini herhangi bir öğretmenin çocuklarımıza ilgilenmesine bile yabancı gözle bakar olduk. Maalesef bu noktaya ağır değil, hızlı adımlarla geldik. Etrafımızı saran çirkinliklerden, küfürden, yozlaşmadan hep şikâyet eder olduk. Ama bunu bitirmek için de hiçbir şey yapmaz olduk.

  Ama biliyoruz ki, bizi bozmaya, yozlaştırmaya çalışan ne kadar olumsuzluk varsa, milletimizin de bunları aşacak sağlam bir mayası var. Bugün içimize düştüğümüz veya düşürüldüğümüz durumdan yine elbirliğiyle çıkmalıyız. Çıkmak zorundayız. Ne kaybolan çocuklar bir başka milletin çocuğu nede cinsel istismara kalan çocuklar bir başka milletin çocukları.

  Milletimizin, dini ve manevi eğitimini geliştirecek yapılara destek vererek, devletimizin bu konuda milletimize yardımcı olmasını istiyoruz. Hiçbir dedikoduya mahal vermeden, devletimiz milletini kendinden başka hiçbir yapıya muhtaç etmeden bu eğitimi gerçekleştirmelidir.

  Sözlerimizi toparlarken bu kötü olayların bize hatırlattığı güzel insanların ruhu şad olsun. Milletinin çocuklarına verdiği şekerlerden dolayı güzel anılan güzel insanlar bizlere örnek olsun. Allah iyi insanları içimizden ve başımızdan eksik etmesin. Allah milletimizi kötülüklerden korusun…

 Mekanın cennet olsun: BEDİR DEDE…

Fatih KAPLAN 23/07/2018

 


Bu haber 115 defa okundu.

Benzer Haberler

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:48

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:31

Erbaa Gençlik Merkezi Ve Esnaf Kefalet Kooperatifinden Çölyak Hastaları İçin Anlamlı Kampanya

Erbaa gençlik merkezi ve Erbaa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi bölgemize ve ülkemize örnek olacak bir kampanya gerçekleştirdiler.

Cuma, Ağu.03.2018 - 16:19

Bu Yazarın Diğer Yazıları

AFFET BİZİ MAREŞAL'İM!


Çarşamba, Ağu.15.2018 - 07:39

RUHSUZLAR ORDUSU, TÜRK OLUN TÜRK KALIN


Pazartesi, Ağu.13.2018 - 12:52

KÜRŞAT VE ENVER PAŞA


Pazartesi, Ağu.06.2018 - 10:48

'EZELİ MÜTTEFİKİMİZ' DEMİŞ Kİ!


Perşembe, Ağu.02.2018 - 09:53

KİMİN POLİSİ VE DOKTORU SUNUZ?


Pazartesi, Tem.30.2018 - 11:44

ŞEHİT DR. SADIK AHMET VE MÜCADELE ADAMLIĞI


Perşembe, Tem.26.2018 - 09:52

TEKNEDE KAYBOLAN UMUTLAR VE ARTAN EKMEĞİMİZ...


Perşembe, Tem.19.2018 - 01:19

GAYRİ MEŞRULARIN DARBESİNE, KARŞI DARBE


Pazartesi, Tem.16.2018 - 12:10

YENİ DÜZENİN İLK İCRAATI: TEMİZLİK


Perşembe, Tem.12.2018 - 10:48

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.