İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

KÜRŞAT VE ENVER PAŞA

Pazartesi, Ağu.06.2018 - 10:48
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


FATİH KAPLAN
FATİH KAPLAN

KÜRŞAT VE ENVER PAŞA

 Türk tarihi sayısız kahraman ve idealist insan örneğiyle doludur. Dünya tarihinde hiçbir milletin bu kadar kahraman ve kahramanlık destanı olmamıştır.  (diye bir cümle kursak eminim ki, bizi ırkçılıkla veya kafatasçılıkla suçlayan insanlar çıkacaktır.)

  Sormak lazımdır, bugün; kim yanına ona güvenen kırk arkadaşını alıp ölümü göze alıp saray basmaya gidebilir? Veya bırakın ölüme gitmeyi çay içmeye giderken kaç kişi yanına kırk kişiyi alabilir? Kim, kendinden katbekat düşmana kafa tutup Malazgirt ovasında düşmanı yerle bir edebilir, düşmanını bir tepeden izlerken yanına düşmanın çok olduğunu söyleyene, “evet, düşman çok ben bu kadar düşmanı nereye gömeceğim.” Deme kararlılığını kim gösterebilir? Aşılamayan surları delecek ‘Şahi’ toplarını bugün kim dökebilir? Geçilemeyen çölleri bugün kim nasıl geçebilir? Elinde silahı olmadan karşısındaki düşmana gözünü kırpmadan kim nasıl atılabilir? Bugün, yanında ordusu olmadan emperyalistlerin paylaşım planları yaptığı topraklara gözünü kırpmadan giren, orada kendine has TURAN ORDUSUNU kim kurabilir?

 Bunlar, Türk milletinin saymakla bitemeyeceğimiz kahramanlıklarından sadece birkaç örnektir! Bugün, Kürşat’ı beğenmeyenler, Enver Paşa’yı hayalperest görenler onlar gibi düşünmeyen ve düşünemeyen küçük beyinli insanlardır! Onların ektiği tohumun gücünü bugün göremeyenler, onların ölüme giderken bile akıllarındaki planı çözemeyecek korkak beyinlerdir!

  Bugün bağımsızlık mı ölüm mü? Dediğimiz an aklımıza Kürşat geliyorsa. ‘BÜYÜK TURAN kurulmalıdır’ cümlesi kurulduğu anda aklımıza Enver Paşa geliyorsa onların yaptığı iş sadece hayalperestlik değil, bir kahramanlık örneğidir! Enver paşayı sadece Turan’la sınırlandırmamak da lazımdır. O Libya çöllerini ecnebiye dar etmiş, onların bağımsızlık mücadelesini bir avuç arkadaşıyla organize etmiştir. Ömer muhtar onun sayesinde güç kuvvet kazanmış, yıllarca İtalyanlara çölü dar etmiştir. Enver paşa deyince aklı kıtların hemen Sarıkamış’ı öne sürmeleri de tarihi okumadan işkembeden atmak olacaktır. Muharebenin ayrıntılarını okumak, hatıraları tek taraflı değil herkesin kaleminden okumak lazımdır. İşte o zaman başkentten çıkan gemilerin Trabzon’a nasıl ulaşamadığını, Hafız Hakkı paşanın suçunun Enver Paşaya nasıl yüklenildiğini, zorluklarla verilen kahramanlık destanı; Sarıkamış muharebesinin neden öyle sonuçlandığını çok iyi anlarsınız!

  Onlar bir mücadele verdiler ve verdikleri mücadele devletlerinin ilelebet yaşaması, milletlerinin hür ve bağımsız olma mücadelesiydi. Bağımsızlığın ve büyük devlet olmanın ne kadar önemli olduğunu sanırım bugünlerde daha iyi anlıyor olmalıyız. Bizi köşeye sıkıştırmaya çalışanların dün kurdukları tuzakların bugün de ortadan kalkmadığını görüyoruz. Bizler artık tarihimizle barışmalı ve tarihimizdeki dahî insanların yolundan gidip onlar gibi destan yazmalıyız. Onların yazdığı destanlarla övünmek kolay! Artık zora talip olmalı ve onlar gibi geceyi gündüze katıp çalışmalı torunlarımıza üzerinde rahat yaşayacakları bir vatan bırakmalıyız. Adına ‘vatan’ dediğimiz toprak parçası işte o gün üzerinde yaşamayı hak ettiğimiz bir kara parçası olur.

  Şahadetinin 96. Yıldönümünde Türk orduları başkomutanı Şehit Enver Paşa ve silah arkadaşlarını anma şerefine nail olduk. Milletimizin yetiştirdiği büyük devlet adamını eleştirenlere birkaç soru yöneltip yazımızı sonlandırmak istiyoruz.

  Sizler, onu eleştirenler. Yattığınız sıcak yataklardan eleştirmek kolay, sizler hiç Türkistan dağlarında taşların üzerinde yatıp Turan hayali kurdunuz mu? Sizler emperyalist İngiltere’yi Türk vatanından atmak için, Türk topraklarını dolaşıp soydaşlarınızı organize ettiniz mi? Sizler, emperyalist sömürgeci İtalyanları çöle gömmek için bir gece yarısı kum fırtınasını göze alıp, çölün acımasız gece soğuklarına ve acımasız gündüz sıcaklarına kafa tuttunuz mu? Sizler, canını her şeyden üstün tutup, kuş tüyü yatakta yatıp, milleti için parmağını kımıldatmayan asalaklar, hiç elinizde kılıç üzerinize yaylım ateşi yapan makinalı tüfeğe karşı tekbir getirerek ölüme koşmanın ne demek olduğunu düşündünüz mü? Gider misiniz? Diye sormuyorum gitmeyeceğinizden emin olduğum için soruyu böyle soruyorum.

  Siz bunların hiçbirini yapamaz ve yapmazsınız! Sizler çok yiyip azmayı, okumadan araştırmadan suçlamayı adet edinmişsiniz!

  Başta Enver paşamız ve tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Onlar bilsinler ki onların ardından okuyan, yazan, araştıran ve onların yarım bıraktığı BÜYÜK TURAN hayalini kuran bir nesil geliyor. Onların bıraktığı bayrağı burçlara dikecek ve tüm Türk milletini bir bayrak altında toplayacak nesil bugün dimdik ayaktadır.

  Var olsun ırkımızın BÜYÜK TURAN hayali.

  Selam olsun Pamir dağlarından yükselen o ruha…

  Fatih KAPLAN  

 


Bu haber 72 defa okundu.

Benzer Haberler

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:48

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:31

Erbaa Gençlik Merkezi Ve Esnaf Kefalet Kooperatifinden Çölyak Hastaları İçin Anlamlı Kampanya

Erbaa gençlik merkezi ve Erbaa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi bölgemize ve ülkemize örnek olacak bir kampanya gerçekleştirdiler.

Cuma, Ağu.03.2018 - 16:19

Bu Yazarın Diğer Yazıları

AFFET BİZİ MAREŞAL'İM!


Çarşamba, Ağu.15.2018 - 07:39

RUHSUZLAR ORDUSU, TÜRK OLUN TÜRK KALIN


Pazartesi, Ağu.13.2018 - 12:52

'EZELİ MÜTTEFİKİMİZ' DEMİŞ Kİ!


Perşembe, Ağu.02.2018 - 09:53

KİMİN POLİSİ VE DOKTORU SUNUZ?


Pazartesi, Tem.30.2018 - 11:44

ŞEHİT DR. SADIK AHMET VE MÜCADELE ADAMLIĞI


Perşembe, Tem.26.2018 - 09:52

ERBAA'DA ÇOCUKLARIN BEDİR DEDESİ VARDI


Pazartesi, Tem.23.2018 - 11:53

TEKNEDE KAYBOLAN UMUTLAR VE ARTAN EKMEĞİMİZ...


Perşembe, Tem.19.2018 - 01:19

GAYRİ MEŞRULARIN DARBESİNE, KARŞI DARBE


Pazartesi, Tem.16.2018 - 12:10

YENİ DÜZENİN İLK İCRAATI: TEMİZLİK


Perşembe, Tem.12.2018 - 10:48

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.