Buket Çiçekçilik Erbaa

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

MERHABA BAŞARI…

Perşembe, Ara.31.2015 - 13:16
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Okullarda hangi yaş gurubunda olursa olsun,  güle oynaya koşarak sınıflara giren çocukları gördükçe başarıya kilitlendiğim ve öğretmen okulu imtihanlarına hazırlandığım günleri hatırlıyorum. Çocuklardan beklenen en önemli sonuç başarıdır.

Okullarda hangi yaş gurubunda olursa olsun,  güle oynaya koşarak sınıflara giren çocukları gördükçe başarıya kilitlendiğim ve öğretmen okulu imtihanlarına hazırlandığım günleri hatırlıyorum. Çocuklardan beklenen en önemli sonuç başarıdır.

            Elbette eğitim alan öğrencilerden beklentiler bellidir. Devamında başarı dolu bir karne, teşekkür ve takdir belgeleridir.

            Yarıyıl tatili yaklaşıyor. Öğrenciler yoğun günler yaşıyor.

            Ailelere, okula ve öğretmenlere elbette önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Her yaş gurubundaki çocukların anlaşılması, hoş görülmesi ve başarı için katkıları gerekmektedir.

            Zihinsel, duygusal ve fiziksel mevcudiyeti en üst seviye de sevk ve idare etmek,  başarıyı kolaylaştıracaktır.

            Eğitim çağındaki çocuklar kendilerinin bir değer olduğunu, önem taşıdıklarını bilmelidirler. Bu alanla ilgili araştırmalar yapmak, düşünmek, ne yapmak istediğini, nasıl huzura ve mutluluğa sahip olunabileceğinin bilinmesi önemli bir ayrıntıdır.

Akademik başarı, kelimesini son yıllarda çok duyuyoruz.

Küçük bir tarama yaptığımızda detaylı bilgilere de ulaşıyoruz.

Akademik başarıyı öne çıkaran birçok yaklaşımla karşılaşıyoruz. Akademik başarı anlam ve söylemin içinde ne varsa, dışarıda nereye ulaşıyorsak başarı göstergemizi olumlu yönlendirecek bulguları bir araya getirebilirsek iyi bir çalışmanın temelini atmış oluruz.

Anne ve babaların okul başarısı için çocuklarda güven, merak ve öğrenme zevki oluşmasının önemli olduğunu bilmeleri gerekir.

Bu noktada görevi olanlara akademik öneriler de getirmek gerekir. Birden çok alan içinde sosyal başarı için birkaç söz ifade edersek.

Sosyal başarı, kendini ifade edebilme, sosyal faaliyetlerde etkin olarak rol alabilme spordaki başarıyı, müzikteki finali, hayatın her hangi bir alanında ipi göğüsleme ile ifade edilebilir.

Başarı sadece notlarla anlamlandırılmış olarak değil, sosyal görüntü ile de kendini bulmalıdır.

Akademik başarı üzerinde durduğumuzda her alanda kendisinin değerlendirildiğini görebilmesi, sosyal başarıya doğru yol almaktadır. Sosyal başarı, iletişim becerileri, yaşadığı ve bulunduğu yerlerde kendini tam ifade edebilme, ilişkilerde dengeyi koruyabilme, kendini anlatma başarısını yakalamak diyebiliriz. Bulunduğu ortamın sağlıklı, mutlu, kendine güveni tam ve doğal birey olmayı başarmasıdır.

Kendi olmak. Gurup için de kendine güvenli, paylaşma ve birlikte iş yapabilmeye hazır olmak.

İşte bu nokta hem okulda hem ailede hem de toplumda başarıya ulaşmanın anahtarını elde etmiş oluruz.

Eğitim öğretimdeki başarı ne kadar önemliyse, hayata hazırlanmak da önemlidir.

Sosyal başarı, hayatta başarılı olmanın kapılarını aralayacak, herkesi memnun ve mutlu kılacak sonuca ulaştıracaktır.

Gelişen teknoloji ve beraberinde gelen yenilikler ve kolaylıklar, problemleri de beraberinde getirir. İnsanlar teknolojiye ulaşınca tüm problemler yok olmamaktadır.

İnsan teknolojiye ulaşınca, zorluklarıyla da mücadele etmek zorunda olduğunu bilmelidir.

Her insanın hazır olduğu, bulunduğu nokta bilinirse birçok problemde kendiliğinden hal olacaktır. Birileriyle, akranlarıyla kıyaslamak gerekmez. Öğrenmenin insana özgü yolları vardır. Duyarak, görerek, yapıp bozarak ve dahi daha birçok yolla öğrenmeyi tamamlayabilir.

Her alanda olduğu gibi çocukların eğitiminde rol oynayan aile, okul ve çevre üçgeninde de her şeyin başı aile, anne ve baba çocuğun ilk öğretmenleridir. Sevginin kaynağı, kendine güvenmeyi, çevresiyle iletişim kurmayı başarı veya başarısızlığı ilk tattığı yer ailedir. Başarı aile içindeki yaşantılarla orantılıdır.

İnsan beyni üzerinde yapılan tüm çalışmalar sevgiye ulaşmıştır. Sevgi merkezli bir hayatın ilerleyen basamakları, başarıya, sağlığa ve mutluluğa ulaştıracaktır.

Mutlu bir aileye sahip olmak bütün başarıların merkezidir diyebilir miyiz?

Merhaba mutluluk…

Merhaba başarı…

Merhaba güzel dünya…

 

Osman BAŞ

 

 


Bu haber 841 defa okundu.

Benzer Haberler

Erbaa Cumhuriyet Meydanına yer altı çöp konteyneri

Erbaa Cumhuriyet Meydanına yer altı çöp konteyneri

Erbaa Belediyesi Cumhuriyet Meydanına yer altı çöp konteyneri yerleştirme çalışmalarına başladı.


Cuma, Ağu.18.2017 - 17:20

TESKOMB'dan Esnafı Rahatlatan Yapılandırma

TESKOMB'dan Esnafı  Rahatlatan Yapılandırma Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Narman yaptığı açıklamada, hali hazırda idari takipte ve icrada olan kooperatif ortaklarımızın temerrüt faizlerinin silineceğini duyurdu "

Perşembe, Ağu.10.2017 - 17:43

Erbaa’ya oto galericiler sitesi

Erbaa’ya oto galericiler sitesi Erbaa Belediyesi tarafından yapılması planlanan oto galericiler sitesinin proje hazırlıkları tamamlandı.

Çarşamba, Ağu.02.2017 - 15:00

Erbaa’ya oto galericiler sitesi

Erbaa’ya oto galericiler sitesi Erbaa Belediyesi tarafından yapılması planlanan oto galericiler sitesinin proje hazırlıkları tamamlandı.

Çarşamba, Ağu.02.2017 - 14:59

Bu Yazarın Diğer Yazıları

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR

KELKİT GÖZYAŞI DÖKÜYOR Düz arazinin tam ortasında akıyor, rahat ve yatağına uyumlu, huzurlu yılları deviriyordu. Deniz seviyesi ile iki yüz


Pazartesi, Ağu.14.2017 - 16:04

TOKAT’TA GÜZEL GÜNLER…


Cumartesi, Haz.24.2017 - 11:19

MÜBAREK GÜNLERDE DUYGUSAL ANLAR

Gecenin sessizliği beni kendisine alıp istediği yöne götürdüğü anlardayım. Vakit gecenin bütün yükünü ve sorumluluğunu üzerime salmış, yoluna devam ediyor.


Pazartesi, Haz.12.2017 - 23:30

TÜRKİYE - GÜRCİSTAN BEKTAŞÎ KÜLTÜRÜ VE OZANLAR SEMPOZYUMU

Yolculuğa başlamadan önce evde yapılan hazırlıklar vardır. Birkaç gün önceden en ince ayrıntıya kadar planlanır. Eksiksiz bir çalışma yol boyunca


Perşembe, Tem.14.2016 - 13:53

HAYATI BAYRAMLAŞTIRMAK…

HAYATI BAYRAMLAŞTIRMAK…                                                                                                           Osman Baş             Kadir gecesinde Tokat’ta olmak niyetiyle yoldayız. Ankara-Tokat arasında her bayram öncesindeki trafik


Perşembe, Tem.14.2016 - 13:51

RÜYALARIM ÇİÇEK AÇTI

RÜYALARIM ÇİÇEK AÇTI    Osman BAŞ Gün ağarmaya başlamış, yıldızlar gökyüzünden kaybolmadan önce son görüntüleriyle güneşe gülümsüyorlar.             Birkaç dakika


Perşembe, Nis.14.2016 - 11:41

ZAMANIN RUHUYLA SÖYLEŞİ

Kazakistan El Farabi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galımkayır Mutanov'un TÜRKSOY ziyareti ve şiir kitabının tanıtım toplantısına Dünya Yazarlar ve Aydınlar


Perşembe, Nis.14.2016 - 11:18

VAKİT VUSLAT DİYOR…

VAKİT VUSLAT DİYOR… Yazmanın bütün artılarını ve eksilerini bilen bozkırın yalnız adamı kendi sessizliğinde gece ve gündüzü bütünleştirip yoluna devam


Pazartesi, Şub.29.2016 - 13:56

VAKİT VUSLAT DİYOR…

VAKİT VUSLAT DİYOR… Yazmanın bütün artılarını ve eksilerini bilen bozkırın yalnız adamı kendi sessizliğinde gece ve gündüzü bütünleştirip yoluna devam


Pazartesi, Şub.29.2016 - 13:56

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://erbaagazetesi.com/