Bugun...


Gülay Uzun

facebook-paylas
SİNEMAYA GİTMEK VEYA GİTMEMEK
Tarih: 16-12-2018 00:08:00 Güncelleme: 16-12-2018 11:06:00


Sanat insana hizmet eder, bize bir şeyler ekler. İnsan ruhunun, zihninin gelişmesi; görgü ve duyarlılığının artması gibi pek çok faydası olduğu muhakkaktır.

Erbaa’ya son zamanlarda özellikle yerli sinema filmlerinin çokça gelmesi ve uzun süre gösterimde kalması ilçemizin kültür –sanat yaşantısı için güzel bir gelişmedir. Biz de zaman zaman fırsat buldukça ilgimizi çeken filmleri yalnız veya yakınlarımızla izlemeye çalışıyoruz.

Medeniyet, sanat ve bilimle ilgilidir. Medeniyet bazı davranış kalıplarını geliştirmemizi sağlar. Dünyanın neresinde olursanız olun toplumca uyulması gereken bazı kurallar vardır. Mesela hastanede, trafikte, kütüphanede, tiyatro ve sinemada. Herhangi bir kütüphanede sessiz olmak olabildiğince sessizce hareket etmek, çalışan- kitap okuyan insanları rahatsız etmemeye çalışmak her ulusta kabul görmüş bir davranış şeklidir. Dolayısıyla kütüphane adabıdır. Kütüphanede değil sohbet etmek, çıt çıkarmak bile kabalıktır. Hastanelerde yatakhane bölümünde hastaları rahatsız edici hiçbir davranış yapılmaz. Sinemada da yine bir takım nezaketten uzak, başkalarını rahatsız edici davranışlar sergilenmemelidir.

Yakınlarda gösterimde olan “ Müslüm”, rahmetli Müslüm GÜRSES’in acı yaşamöyküsünün beyaz perdeye ustaca aktarıldığı bir yapıttı. Gerek dönemleri yansıtmasındaki beceri gerek baştan sona etkileyici müzikleriyle insanı kuşatan bir çalışma. Müslüm Gürses’in ünü, kitlelerce tanınıp sevilmesi sinema salonlarına da izleyici sayısı bakımından olumlu yansımış görünüyor. Her yaş, eğitim seviyesi ve farklı meslek gruplarından insanı ilçemizde de “ Müslüm” filminin seyircilerinde görmek hoş bir görüntüydü. Hoş diyoruz, ancak bu hoşlukla birlikte sinema filminin başından sonuna “nahoş”  olan farklı davranışlara da şahit olduk. İnsanın tadını kaçıran davranışlar: birkaç defa aynı kişinin telefonunun çalması- ilkinde sesi açık unutmuştur diyorsunuz, ancak filmin ikinci yarısında da aynı manzara devam ediyor-telefonda yüksek sesle konuşmak, yanımızdaki bayanın filmi telefona kaydederkenki o ışık, bir başkasının “ Bak burada Müslüm ölmeyecek, morgda dirilecek” diyerek filmin heyecanını kaçırması, defalarca telefonların flaşlarının yanıp sönmesi…

Filmden bazı sahneler akılda kalıyor. Onlardan biri Müslüm GÜRSES’in onu çok sevdiğini iddia eden hayranı tarafından yaralanması. Bu nasıl büyük çelişki ise, bir sanat etkinliğine katılmak inceliğini gösterirken başkalarını rahatsız eden bir “sanat sever ( !)” olmak da öyle.

Sinema salonlarının dolması; yeni, güzel, iddialı yapımların çoğalması Türk sanatı adına hoş şeyler. Umalım ki günbegün gerçekleşen bu güzel gelişmelere sinema, tiyatro adabının gelişmesi de eklensin.Bu yazı 2155 defa okunmuştur.

celalettin / 16-12-2018 08:34

sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. ATATURKFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI