Bugun...


Hayri DOĞAN

facebook-paylas
Ahlakın Temel İlkesi
Tarih: 04-09-2018 14:10:00 Güncelleme: 04-09-2018 14:10:00


Ahlak,anlayışı evrenseldir. Temel ilkesi ise ( Kendine yapılmasını istemediğin şeyi- başkasına yapma) düsturudur.Yani: kendini, başkasının yerine koyma prensibidir.


Ahlak,anlayışı evrenseldir. Temel ilkesi ise ( Kendine yapılmasını istemediğin şeyi- başkasına yapma) düsturudur.Yani: kendini, başkasının yerine koyma prensibidir.
Bu prensibin tarihsel gelişim içinde farklı uygulamaları olmuştur.
Örneğin:Eski Çağda- Isparta Sitesinde Jimnazyumlarda okuyan gençler Atina Sitesine hırsizlık yapmak için gönderilirdi. Yakalanmadan gelen gençler İdareciler tarafından ödüllendirilirdi.eli boş dönen gençler dövülerek cezalandırılırdı.Hırsızlık yaparken yakalanan gençler* Atina sitesinden ya esir değişimi veya para teklif edilerek geri alınırdı.
Antik Çağdaki bu uygulama uzun sürmedi. Her ülkenin insanları Yasalarına hırsızlık yapmanın gayri meşru bir suç olduğunu ve hırsızlık yapanların cezalandırılacakları maddesini koydular.Bu cezaların katagorilerini maddeler halinde belirttiler. Sen, bir hırsızın, gece, evine girerek paranı çalmasını ister misin?--HAYIR -- Öyle ise:
Sen de başkasının evine girip hırsızlık yapma- Yani kendine yapılmasını istemediğin bir fiili sende başkasına yapmayacaksın- iste evrensel ahlakın temel ilkesi budur*
Senin malın senin için ne kadar değerli ise..başkasının malı da onun için o kadar değerlidir. Sen yolda- kaldırımda yürürken, birisinin arabası ile kaldırıma çıkıp seni ezmesini- öldürmesini ister misin? Öyleyse sende aynı eylemi başkası için yapamazsın.Bu kuralın istisnaları yok mudur.Elbette vardır..İstisnasız kural olmaz. Birileri senin vatanına- milletine- namus ve şerefine saldırırsa - çoluk çocuğu- hastayı gençi-kadını erkeği suçsuz yere öldürürse - nefsi müdafaa- vatan ve namusunu müdafaa hakkını kullanarak misilleme hakkın vardır.
Bu hususta dinimizin emrettiği KISASA--KISAS hükmünü uygulama hakkına sahipsin.Vatanın -Milletin-Namusun için CİHAT Hakkındır. Lakin suçsuz yere bir insanı öldürmek-bütün insanlığı öldürmek demektir. deniyor dinimizde.GÜNAH-I KEBAİR-- en büyük günah- sayılıyor. Aç bir insanı doyurmak- paçavralar içinde olan bir insanı giyindirmek--Dinimizdeki şekliyle--AÇ DOYURMAK--AÇIK ÖRTMEK- D
ünyadaki bütün yoksulları doyurmak ve giyindirmekle aynıdır. Ünlü şair ve Türkçü ZİYA GÖKALP in AHLAK isimli şiirini bir kez daha anımsayalım.
AHLAK
Ahlak yolu pek dardır.
Tetik bas önü yardır.
Sakın hakkım var deme.
Hak yok vazife vardır
************************ 
Hak Milletin-şan onun-
Gövde senin can onun.
Sen öl ki o yaşasın.
Dökülecek kan onun
***************************
Sen- ben- yokuz - Biz varız.
Hem oğan hem kullarız
Biz demek bir demektir
Ben -sen O'na taparız-
****************************
Ne derece hizmetin.
Varsa o dur kıymetin.
Kıymetim var deme ki.
Gerçek olsun kıymetinBu yazı 5785 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI