Bugun...


İdris ÜNAL

facebook-paylas
GÜMÜŞALAN (NAM-I DİĞER MÜRÜS KÖYÜ)
Tarih: 11-10-2018 11:33:00 Güncelleme: 11-10-2018 11:33:00


Görüntünün olası içeriği: dağ, gökyüzü, açık hava ve doğa

ÖNSÖZ

1964-1965 Öğretim yılında Koçak Köyü ilkokulu müdürü iken Gümüşalan köyü ilkokulu müdürlüğüne atandım.

Burada iki yıl görev yaptım. 1966 öğretim yılında Erbaa Hakimiyet-i Milliye ilkokuluna görevlendirildim.

Bu yazı serisi ile 1964 yılında Gümüşalan köyü ile belirli şahsiyetleri kaleme almıştım.

Eski dosyalarımı karıştırırken bu yazı serisi elime geçti. Gecikmeli olsada yayınlamaya karar verdim. Geçmiş yıllara ışık tutması dileğiyle arz olunur.

Yazıda ismi geçen Gümüşalan köyü şahsiyetleri Halis Çavuş, Mehmet YILDIRIM, Salih Çavuş (Özsoy), Hacı Abdullah, Mehmet Onbaşı, hepsi fani alemden ebedi aleme göç etmişlerdir. Ruhları şaad olsun. Bu yazının hazırlanmasında emeği geçen, Gümüşalan köyü öğrencilerimden, emekli Yüzbaşı Mehmet ÖZSOY ile Hakimiyeti Milliye ilkokulu öğrencilerimden, Erbaa gazetesi sahibi Celalettin ÇETİNKAYA teşekkür ederim.

 

 

GÜMÜŞALAN KÖYÜ (NAM-I DİĞER MÜRÜS KÖYÜNÜN) TARİHİ

ESKİ ADI MÜRÜS OLAN KÖYÜMÜZÜN NEREDEN GELDİĞİ VE NE ANLAMA GELDİĞİ BİLİNMEMEKTEDİR.MÜRÜS ADI 1962 YILINDA GÜMÜŞALAN OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.GÜNEYİNDEKİ KAYA MAĞRALARI VE KUZEYİNDEKİ KİLİSE YERİ MEVKİİNDEKİ KİLİSE KALINTILARININ BİZANS DÖNEMİNE AİT OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR.ŞİMDİKİ GÜMÜŞALAN KÖYÜNE 1755 YILINDA SİVAS,YOZGAT,KARS,ARTVİN,ORDU YÖRELERİNDEN GELEN DOKUZ AİLE YERLEŞMİŞLER VE KÖYÜN KURULMASINI SAĞLAMIŞLARDIR.BU AİLELELER;

1.MUSTAFABEYOĞULLARI(ALTUNTAŞ,TEMİZ,ÖZTÜRK,ÜNVER,ENVER,YILDIRIM AİLELERİ)

2.KOCAALİOĞULLARI(GÖKTÜRK AİLESİ)

3.İBOOĞULLARI(DÜNDAR AİLESİ)

4.YIĞMANOĞULLARI(YIĞMAN,ULUSOY AİLELERİ)

5.TORUNOĞULLARI(TORUN AİLESİ), (AFŞAR BOYUNA BAĞLI SARITERKEŞ OYMAĞINDAN TORUN OBASINDAN GELEN BİR GRUP)

6.SÖYLEMEZLEROĞULLARI(ÖZSAYIN,DEMİR,DEMİREZEN AİLELERİ)

7.TURİTOĞULLARI(TANDOĞAN,ŞEN,BALABAN AİLELERİ)

8. İMAMOĞULLARI(ÖZSOY,ÜNLÜ,BATUR AİLELERİ)

9.MADENOĞLU AİLESİDİR.

DAHA SONRA ERDEMİRLER AİLESİ,ARTVİN’DEN GELEREK ÖNCE ENGELLİ KÖYÜNE YERLEŞMİŞLER BURADAN KÖYÜMÜZE GELMİŞLERDİR.KORKMAZLAR AİLESİ AMASYA İLİ TAŞOVA İLÇESİ’NİN KUŞUF KÖYÜNE GELMİŞLER,BURADAN KÖYÜMÜZE GELEREK YERLEŞMİŞLERDİR. KÖYDE OLUCAK MEVKİİNDE BULUNAN OLUCAK EVLİYASI BİLHASSA YAĞMUR DUASI İÇİN İZYARET EDİLEN YERDİR. BURADA YATAN ZATIN SELÇUKLU ASKERLERİNDEN OLDUĞU VE BURADA ŞEHİT DÜŞTÜĞÜ SÖYLENMEKTEDİR.

COĞRAFİ KONUM : ENLEM 40.7,BOYLAM 36.768,RAKIM 950 METRE YÜKSEKLİĞİNDE ERBAA’NIN KUZEYDOĞUSUNDA CANİK DAĞLARI ÜZERİNDE Y HARFİ ŞEKLİNDE KURULMUŞ OLUP İLÇE MERKEZİNE 25 KM. İL MERKEZİNE 107 KM. MESAFEDEDİR.KÖYÜN BATISINDA YAYLALI(ARAY),KUZEYİNDE MADENLİ,AKGÜN(AHRETDAĞI),GÜNEYİNDE ÇAMDİBİ(GELİĞİN) VE PINARBEYLİ(MANASKÖY),DOĞUSUNDA İSE NİKSAR İLÇESİNE BAĞLI GÜNEBAKAN(ALAHTİYAN) KÖYLERİ BULUNMAKTADIR.TARIM ARAZİSİ MİKTARI 4480 HEKTAR OLMASINA RAĞMEN YERİNİN ENGEBELİ RAKIMININ YÜKSEK OLMASI TARIM UYGULAMALARINI YETERSİZ KILMAKTA VE DIŞARIYA GÖÇLERE NEDEN OLMAKTADIR.KÖYÜN ARAZİ SINIRI DOĞUDA ALAHTİYAN TEPESİNDEN KİREÇ TEPESİ MEVKİİNE,BATIDA KARADEREDEN ŞELBEK MEVKİİNE,KUZEYDE BARAK YAYLASINA,GÜNEYDE İSE DEĞİRMENDERESİNDEN ATEŞ KAYASINA KADAR UZANIR.

ALT VE ÜST YAPI : KÖYE ULAŞAN YOLLAR ÇAKIL ASFALT KAPLIDIR.KÖYÜN ANA ARTERLERİ PARKE KİLİT TAŞI İLE 2011 YILINDA YAPILMIŞTIR.KÖYÜN KANALİZASYONU İSE 2010 YILINDA YAPILMIŞTIR.

KÖYDE EĞİTİM ÖĞRETİM FAALİYETLERİNE 1943 YILINDA BAŞALANMIŞ YENİLENEREK 1983 YILINDA OKUL BİNASI İNŞA EDİLEREK DEVAM EDİLMİŞTİR.1986 YILINDA AYNI OKULA EK DERSLİK YAPILMIŞTIR.1990 YILINDA BOZYAZI MAHALLESİNE İKİNCİ OKUL AÇILARAK EĞİTİM ÇALIŞMALARI GENİŞLETİLMİŞTİR. DAHA SONRA KÖYDEN ŞEHİRE GÖÇLERİN ARTMASIYLA İKİ OKULDA KAPATILMIŞTIR. KÖYÜN OKUR YAZAR ORANI %96 DIR.ELEKTRİK 1979 DA TELEFON 1991 DE BAĞLANMIŞTIR.KÖYDE 3 ADET CAMİİ VARDIR.KÖYÜMÜZÜN 3 İÇME SUYU ŞEBEKESİ VARDIR.KÖY KONAĞI İNŞAATI 1999 DA BAŞLAMIŞ 2013 DE TAMAMLANMIŞTIR.KÖYDE SAĞLIK OCAĞI VE PTT ŞUBESİ BULUNMAMAKTADIR.

(YUKARIDA Kİ BİLGİ KATKILARINDAN DOLAYI İSTANBUL İLİ GÜMÜŞALANKÖYÜ (MÜRÜS) DERNEĞİNE TEŞEKKÜR EDERİZ.)

HANE SAYISI : 113

KÖYÜN YERİ: YAMAÇTADIR

KURULUŞU :

DAĞINIK OLUP KUZEY VE KUZEY DOĞUYA UZANMIŞTIR. ALTI MAHALLEDİR. ORTA MAHALLE GÖLYANI , ALAN İÇİ,SIRTYAZI ,BOZYAZI,YUKARI ALAN.ORTA MAHALLE KÖYÜN TEMELİNİ TEŞKİL EDER.NÜFUSUN EN ÇOĞU BURADA YAŞAR.DİĞER MAHALLELER NÜFUS ARTIKÇA BURADAN DIŞARILARA DOĞRU UZANMIŞTIR.

YAYLASI: AT KORUSU, YAZIR, OLUCAK, MÜRÜS ÇUKURU, HATUN ÇUKURU

NÜFUSU: 1960 SAYIMINA GÖRE 345 ERKEK,407 KADIN TOPLAM NÜFUS 752 KİŞİDİR.

2017 SONU İTİBARİYLE TOPLAM NÜFUSU 321 KİŞİDİR.156 ERKEK,165 KADINDIR.ARTIŞ ORANI %5,94 ARTIŞ MİKTARI 18 KİŞİDİR.

MİLLİYETİ: TÜRK DİNİ :İSLAM HALKI:YERLİ HALK

İKLİM: KIŞ UMUMİYETLE 4-5 AY DEVAM EDER. KAR 4 AY KALIR.KAR KALINLIĞI 50 İLE 100 CM KALINLIĞINDADIR.YAZLAR OLDUKÇA SERİN VE ARALIKLI YAĞMURLU.KIŞLAR SOĞUK VE KARLI GEÇER.

İÇME SUYU: 13 ÇEŞMEDİR.BUNLARIN 8 TANESİ YENİ USUL 5 TANESİ DE ESKİ USULE GÖREDİR.SULAR ÖZELLİK BAKIMINDAN UMUMİYETLE İYİDİR.

SULAMA SUYU: DEVAMLIDIR.SULAMADA BİR USUL YOKTUR.

NELER YETİŞİR ?

ARPA,BUĞDAY,MISIR,TÜTÜN,PATATES,

BİLİMUM SEBZELER,ELMA,ARMUT,KİRAZ,CEVİZ,MEHLEP,ERİK ,VİŞNE,KAYISI,ŞEFTALİ,DUT V.S.

BUNLARDAN EN ÇOK CEVİZ, MEHLEP,PATATES,MALATYA ARMUDU,MİSKET ELMASI,TÜTÜN SATIŞA ÇIKARILIR. DİĞER TAHIL,MEYVE VE SEBZELER KÖYÜN KENDİ İHTİYACINDA KULLANILIR.

HAYVANLAR: BÜYÜK BAŞ HAYVANLARDAN AT,EŞEK,MANDA VE SIĞIRDIR.

KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARDAN KOYUN KEÇİ VE EVCİL HAYVANLARI İSE TAVUK.

GİYİNİŞ: ÖZEL BİR GİYİNİŞ YOKTUR.

KONUŞMA:ÖZEL BİR KONUŞMA DA YOKTUR.

YAPI TARZI: AHŞAP ÇİFT KATLI.

OKUL : BİR OKUL VARDIR.

CAMİİ: İKİ CAMİİ VARDIR BİRTANESİ ORTA MAHALLEDE BİR ASIRLIKTIR. DİĞER CAMİ YUKARI ALANDADIR.1963 DE YAPILMŞTIR.HER İKİSİDE AHŞAPTIR MİNARELERİ YOKTUR.İKİ İMAMI VARDIR.TÜRBE YOKTUR.KÖYÜN DIŞTAN DÖRT TARAFINDA DÖRT TEKKE VARDIR.BURALARA KURAK YILLARDA YAĞMUR DUASINA ÇIKILDIĞINDA ZİYARET EDİLİP KURBANLAR KESİLİR FAKİR VE KİMSESİZLERE KURBAN ETİ DAĞITILIR.BELLİ BİR İSİMLERİ YOKTUR.YALNIZ ALAHTİYANLA MÜRÜS YAYLSI ARASINDA KIRAÇ TEPEDEKİ TEKKENİN İSMİ KUYUCAK DEDE OLARAK SÖYLENMEKTEDİR.

DEĞİRMEN: 5 TANE DEĞİRMEN MEVCUT OLUP BİR FEVKALEDELİĞE LAYIK DEĞİLDİR.İPBİDAİ ŞEKİLDEDİR. BİR GÜNLÜK KAPASİTESİ 100-150 KİLO CIVARINDADIR. İHTİYACI KARŞILAYACAK SU MEVCUT İSE SETEN YOKTUR.HER MAHALLEDE TAŞTAN YAPILMIŞ DİBEKLER İHTİYACI KARŞILAR SETEN YAPMA TEŞEBBÜSÜNE GEÇİLDİ.

EV: 110 EV VARDIR.137 HANEDİR.EVLER AHŞAP OLUP ÇİFT KATLIDIR.TAVANLARI UMUMİYETLE ÖTEDEN BERİ KAYIN AĞACINDAN YARMA PEDAVRA OLUP,BU SENELERDE KÖYE YENİ YAPILAN OKUL İNŞAATI VE ORMAN İŞLETMESİNİN KÖY HUDUDNDAKİ ORMANLARDAN YAPMIŞ OLDUĞU NAKLİYAT SIRASINDA BAZI KİMSELER KİREMİT GETİRMEYE MUAFFAK OLMUŞLARDIR.BUNDAN BÖYLE KİREMİTLİ EVLER YOK DENECEK KADARSADA YENİ GELİŞMELER GÖRÜLMEKTEDİR.KİREÇ ODALARIN İÇİNDE MEVCUTSADA DIŞIDA YOKTUR.

AĞIL: KÖY DIŞIDA 5 TANE OLUP İPTİDAİ ŞEKİLDEDİR.

DOKUMACILIK: TEZGAH HALİNDE YOKTUR. YALNIZ ÇIKRIKLA EĞRİLEN YÜNLER EV İHİTİYACI İÇİN KİLİM,ÇUL,ÇUVAL,HEĞBE VE TORBA YAPMAK İÇİN İPTİDAİ BİR ŞEKİLDE YERDE ÇÖZÜLMEK SURETİYLE DOKURLAR.PAMUKLU DOKUMACILLIK YOKTUR.

ZİRAAT ALETLERİ: KARASABAN YAPAN USTALAR MEVCUTTUR. DEMİR ALETLERİNİ YAPACAK VE AYNI ZAMANDA KOMŞU KÖYLERİN İHTİYACINI KARŞILIYACAK KÖYDEN BİR DEMRCİ UASTASI YETİŞMİŞ VE FAALDİR.PULLUK TRAKTÖR MİBZER VE BUNA BENZER ALETLER YOKTUR. 10 TANE TINAZ MAKİNESİ VARDIR. ELLE İŞLETİLİR. KÖY MEZARLIĞI BİR TANEDİR KÖYÜN GÜNEYBATISINDADIR. KÖYDEN BİR KİLOMETRE UZAKLIKTA VE GELİĞİN YOLU ÜSTÜNDE OLUP MEŞE AĞAÇLARIYLA SÜSLENMİŞTİR.

BU KÖYDEN EVLİ OLUP BURADA ÖLEN NİKSARLI AŞIK BEDRİNİNDE MEZARI BURADADIR. MEMHET YILDIRIM ANLATIMYLA AŞIK BEDRİNİN AİLESİ GÜLİZAR HATUN BABAMIN KIZKARDEŞİ İDİ. ASLEN NİKSARLI OLAN BEDRİ KÖYÜMÜZÜ SEVMİŞ VE BURDAN EVLİ OLDUĞUNDAN SIKSIK KÖYÜMÜZE GELİRDİ. KÖYÜMÜZDE ÖLDÜ MEZARIDA KÖYÜMÜZDEDİR.

BEDRİ’NİN HATIRDA KALAN DEYİŞLERİNDEN HATIRLADIKLARINIZ VARMIDIR?

YÜCE DAĞ BAŞINDA ÇALIMLI ÇAKMAK

GÜZELİN HALİNDEN NE BİLİR AHMAK

YALVARIP YAKARIP GÖNLÜNÜ YAPMAK

BUDA HER YİĞİDİN KARI DEĞİLDİR.

YÜCE DAĞ BAŞINDA BİR TOP KAR İDİM

YEL ESTİKÇE ILGIN ILGIN ERİDİM

EVVELİ MUHABBETLİ YARİN BEN İDİM

ŞİMDİ YAD ELDEN BAKAN BEN OLDUM.

KÖYE AİT DESTAN, DERLEMELER VE MASALLAR YOKTUR. KÖYDE CERMİK TAŞOCAĞI VE MADEN OCAĞI YOKTUR.

KÖYÜN TARİHİ GELİŞİMİ

YERLİ HALKTIR. KESİN OLARAK KÖYÜN KURULUŞ TARİHİ BİLİNMEMEKTEDİR. SUYUN VE HAVANIN MÜSAİT OLUŞU TOPRAĞIN VERİMLİLİĞİ, ORMANA YAKINLIĞI KÖYÜN KURULMASINA SEBEP OLMUŞTUR. NÜFUS ARTTIKÇA HALK ORMANA HÜCUM EDEREK TARLALAR YAPILMIŞ, EVVELCE 500 METRE MESAFEDEKİ MUAZZAM ÇAM ORMANLARI Kİ, HALEN O ORMANLARDAN KESİLEN ALTIN KADAR KIYMETLİ OLAN ÇAM AĞAÇLARI ASIRLIK ORTA MAHALLE CAMİSİNDE MEVCUTTUR. BUGÜN ORMANLAR KÖYDEN OLDUKÇA UZAKLAŞMIŞ 5 KM. MESAFEDEN KAYIN AĞACINDAN ODUN VE KERESTE TEMİN EDİLMEKTEDİR. ÇAM YOK DENECEK DURUMDA OLUP SERPİNTİLERİ GÖRÜLMEKTEDİR. EVVELA 35 HANE OLDUĞUNU BİLENLER VAR İSEDE BUGÜN 135 HANEYE YÜKSELMİŞ VE ARAZİDE BU NİSPETTE ORMANLARI AÇMAK SURETİYLE GENİŞLETİLMİŞTİR.

KÖYÜN ADI: EVVELA MÜRÜS OLUP BU KELİME TÜRKÇE ANLAMI TAŞIMADIĞINDAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞINCA 1962 YILINDA GÜMÜŞALAN OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.

CAMİİ: 78 SENE EVVEL KÖY HALKI TARAFINDAN AHŞAP İNŞA EDİLMİŞTİR VE BU GÜNE KADAR İHTİYACIKARŞILAMIŞSADA NÜFUSUN ARTIŞI VE CAMİNİN KÖHNELEŞMESİ BİR CAMİ İHTİYACINI ORTAYA ATTMIŞTIR.

OKUL: 1944 YILINDA ÜÇ SINIFLI EĞİTMENLİ OLARAK TEDRİSATA BAŞLAMIŞTIR. KÖY KİTAPLIĞI YOKTUR. KÖYDEN 1.CİHAN SAVAŞINA 115 KİŞİ İŞTİRAK ETMİŞ BUNLARDAN 25 KİŞİ ANCAK SAĞ OLARAK GERİ DÖNEBİLMİŞLERDİR. DİĞERLERİ GERİ DÖNEMEMİŞLERDİR. BU 25 KİŞİDEN DE ANCAK KÖYDE 5 KİŞİ HAYATTADIR.

SALİH ÇAVUŞ(ÖZSOY)

KÖYÜN YAŞLILARINDAN OLAN ÇAVUŞ DAYI GÜLER YÜZLÜ TATLI SÖZLÜ BİR ADAMDIR. ORTA BOYLU BEYAZ VE KISA SAKALLI BAŞI SARIKLI İTİKADI BÜTÜN MÜSLÜMAN BİR ADAMDIR. ASKERLİKTE YURT SAVUNMASINDA BÜYÜK EMEK SARF ETMİŞ VE 15 YIL ASKERLİK YAPMIŞ OLAN SALİH DAYIDAN HAYAT HİKÂYESİNİ KENDİ AĞZINDAN DİNLİYELİM.

-KAÇ YAŞINDASINIZ KAÇ NÜFUSLUSUNUZ VE GEÇİMİNİZİ NEYLE SAĞLIYORSUNUZ?

1304 DOĞUMLUYUM. TORUNLARIMLA BİRLİKTE YİRMİ KİŞİYİZ. İKİ EVLİYİM BİRİSİ SİZLERE ÖMÜR. GEÇİMİMİZ ZİRAATLA OLUP 30 DÖNÜM ARAZİMİZ 15 KOYUN, BİR ÇİFT ÖKÜZ, İKİ İNEKLE GEÇİMİMİZİ SAĞLARIZ.

-ASKERLİKTEN ÖNCE SİZCE ÖNEMLİ OLAN HAYAT HİKÂYESİNİ KISACA ANLATINIZ?

KÖYÜMÜZ MAHALLE MEKTEBİNDE DİN DERSİNDEN EZBER OKUMAYA ÇOK KÜÇÜKKEN ÖĞRENDİM.18 YAŞINDAYKEN NİKSAR HOCA SULTAN DAİRESİNDE İKİ YIL ARALIKLA OKUDUM.20 YAŞIMDA ASKERE ÇAĞRILDIM.

-ASKERLİK HİKAYENİZİ KISA OLARAK ANLATINIZ?

1324 YILINDA ASKERE ÇAĞRILDIM. KÖYÜMÜZDEN İKİ KİŞİYDİK. ELAZIZ 15 Cİ FIRKA, 45 Cİ ALAY 3. TABUR 10.CU BÖLÜĞÜNE KAYITOLDUM. BİR YIL BURADA KALDIKTAN SONRA TABURUMUZLA BİRLİKTE HOZATA GİTTİK. İKİ YILDA BURADA KALDIK VE BURADANDA TEKRAR TABURLA BİRLİKTE ELAZIZA GERİ GELDİK. İYİ HATIRLIYAMIYORUM ELAZIZDA 6 VEYA BİR YILMI KALDIK BALKAN HARBİ İLAN OLDU. ELAZIZ’DAN YAYA OLARAK BÜTÜN TÜMENİMİZLE (FIRKA) BİRLİKTE GİRESUN’A HAREKET ETTİK. BEN ASKERE İLK ALINDIĞIM BİRİNCİ YILINDA OKURYAZAR OLDUĞUMDAN BİRİNCİ ÇAVUŞ OLMUŞTUM. ELAZIZDAN HAREKETİMİZLE SER ÇAVUŞ OLARAK YOLA ÇIKMIŞTIK VE 22 GÜNDE GİRESUN’A GELDİK. GİRESUN’DAN VAPURLA İSTANBUL’A GELDİK İSTANBUL ÖNLERİNE 72 VAPUR ASKERİMİZ CEM OLMUŞLARDI. DİĞER VAPURLARDAKİ KARDEŞLERİMLE GÖRÜŞTÜK. TABİİ ONLARDA ASKERLERDİ. BİZ VAPURUMUZLA BİRLİKTE TEKİRDAĞ ŞARKÖYDE ENVER PAŞANIN KUMANDASI ALTINDA YUNAN ORDUSUYLA ÜÇ GÜN ÜÇ GEÇE MUHAREBE ETTİK. ZIRHLILARIMIZIN HİMAYESİ ALTINDA ÜÇ GÜN SONRA VAPURLA BİRLİKTE GELİBOLU’YA VE BURADANDA 5 GÜN SONRA BOLAYIR’A GELDİK. BURADA İKİ DENİZ ARASINDA GÜZDEN BAHARA KADAR KALDIK. BEN EN İLERİ ÖN KARAKOLLARDAN BİRİNDEYDİM. EMRİME 100 KİŞİ VERİLDİ. VERİLEN EMİRE GÖRE SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE TAHMİNEN BİZE 200 METRE OLAN YUNAN ASKERLERİNE HÜCUM EDECEKTİK. VERİLEN EMİRİ YERİNE GETİRMEK ÜZERE HAREKETE BAŞLADIK DÜŞMAN ORDUSUNU BOZGUNA UĞRATTIK. ARKADAŞLARIMIZDAN ÖLÜ VE YARALIDA VERDİK. NİHAYET BİZ BOZGUNA UĞRATINCA SÜVARİ ALAYLARIMIZ ARKADAN YETİŞTİLER KAÇANLARI ÖNÜNE KATARAK DÜŞMAN ASKERLERİNİ ORTADAN KALDIRDI. BİZLE BİRLİKTE BU ORDUMUZ ÜÇYÜZBİN KİŞİ OLDUĞUMUZU

SÖYLÜYORLARDI. DÜŞMAN ASKERİNİ TAKİPLE KORUDAĞI KEŞAN MALKARA İSTİKAMETLERİNDEN UZUNKÖPRÜDEN ŞİMDİ YUNANİSTAN ‘DA OLAN DİMETOKAYA KADAR DÜŞMANI TAKİP ETTİK. BURADA BİR AY KADAR KALDIKTAN SONRA BİRLİĞİMİZLE UZUNKÖPRÜ İLERİSİNDEKİ KULELİ İSTASYONUNA GELDİK.1328 SENESİNDE ORADAYDIK KULELİDE BİR YIL KALDIK. BURADAN GELİBOLUYA GELDİK.1329 YILININ ŞUBAT AYINDA TERHİS OLDUM. KÖYDE DÖRT AY KALDIM SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ TEKRAR ASKERE ÇAĞRILDIM TOKAT 91.ALAY 3.TABUR 10.BÖLÜĞE KAYITOLDUM. BURADAKİ YÜZBAŞIMIZ NAZIM BEYDİ İKİ AY KALDIKTAN SONRA YAYA OLARAK ALAYIMIZLA BİRLİKTE NİKSAR’A GELDİK. NİKSAR’DA 20 GÜN KALDIKTAN SONRA ÜNYE’YE HAREKET ETTİK. ÜNYE’DE İKİ AY KALDIK GERİ NİKSAR’A DÖNDÜK. NİKSAR’DA BİRKAÇ GÜN KALDIKTAN SONRA ERZURUM’A HAREKET ETTİK. ERZURUM’A PİYADE OLARAK BİR AYDA VARDIK. ERZURUM’UN GÜNGÖRMEZ KÖYÜNDE KONAKLADIK. TABUR KUIMANDANIMIZ ERZURUM’LU TÜCCARLARIN İAŞE AMBARLARINI MÜHÜRLEDİ. TÜMENİMİZE BU İAŞELERİ GÖTÜRMEK ÜZERE BENİ MEMUR TAYİN ETTİLER MAHİYETİMDEKİ HAYVANLI OTUZBEŞ ASKERLE İAŞELERİ GÜNGÖRMEZ KÖYÜNE GÖTÜRÜKEN YOLDA BİR SÜVARİ BÖLÜĞÜYLE BİRLİKTE DAMAT İSMAİL HAKKI PAŞAYLA KARŞILAŞTIK BİZİM YOLDA MUNTAZAM GİTMEMİZ HOŞUNA GİDECEK OLACAK Kİ BİZLERİ SEVİNDİRMEK VE ÇALIŞMA GÜCÜMÜZÜ KUVVETLENDİRMEK İÇİN BİR MİKTAR PARA BAHŞİŞİNDE BULUNDU VE YOLDA NETHÜ SENARYOMUZU YAPARAK BİRLİĞİMİZE BİZ VARMADAN NAMIMIZI İLETTİ. SÖZÜ UZATMIYALIM ERZAĞI GÜNGÖRMEZ KÖYÜNE ULAŞTIRDIK.YENİ VERİLEN EMİR ÜZERİNE BOŞ OLARAK KIZIL KİLİSE BAR İSTİKAMETLERİ ÜZERİNDEN İT KASABASININ ALTI SAAT BERİSİNDE DÜŞMAN SÜVARİSİ İLE KARŞKILAŞTIK. BEŞ İLE ALTI SAATLİK ÇARPIŞMA SONRASINDA DÜŞMAN ASKERLERİNİ BOZGUNA UĞRATARAK İT KASABASINI ALDIK.DÜŞMANI OLTU BOĞAZINA DOĞRU KOVALADIK.BİZDEN ÖNCE BAR ÜZERİNDEN GELEN TÜMEN OLTU’YU ALMIŞ VE BİZDE OLTU’NUN DÜŞMAN ELİNDE OLDUĞUNU SANARAK OLTU’YA TÜMENİMİZLE HÜCUM ETTİK.İKİ DOST TÜMEN BİRBİRİNİ ANLAYICAYA KADAR 4-5 SAAT MUHAREBE ETTİ.SÜNGÜ HARBİNE GİRİŞİLDİĞİNDE İKİ TÜMEN BİRBİRİNİ TANIDI BORU SESLERİYLE ATEŞKES EMRİ VERİLEREK İKİ TÜMENİN MUHAREBESİ DURDURULDU BÖYLECE OLTUYA GİRDİK ORADAN DÜŞMANI ARKADAN TAKİP EDEREK ALLAHUEKBER DAĞINA VARDIK KIŞ ÇOK ŞİDDETLİ OLDU ÇOK HAYVAN VE İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLDU.BU DAĞI ALTI SAATTE AŞARAK KARS OVASINA İNDİK BAŞKÖYDEN DÜŞMAN TREN HATLARINI YIKARAK ÜÇ BEŞ GÜN SARKIŞAMIŞ’I MUHASARA ETTİK.SONRA….

HALİS (ÇAVUŞ) TANDOĞAN

HERKES ONA KÖYDE HALİS ÇAVUŞ DER. KÖYÜN İLERİ GÖRÜŞLÜ KİMSELERİNDEN OLUP DAİMA YENİLİKLERE ÖNDERLİK YAPMIŞ VE HER BAKIMDAN KÖYÜN GELİŞMESİNDE LİDERLİK GÖSTEREN KİMSELERDENDİR.KENDİSİYLE GÖRÜŞELİM.

-KAÇ YAŞINDASINIZ VE TAHSİL DERCENİZ NEDİR?

1329(1913) DOĞUNLUYUM CUMHURİYETİN NİMETLERİNDEN TAMAMEN FAYDALANDIM .ANCAK 1928 DE YENİ HARFLERİN KABULÜNDE CİVARDA OKUL OLMADIĞI HALDE KENDİ GAYRETİMLE ÇALIŞTIM YENİ YAZIYI ÖĞRENDİM.DIŞARDAN İMTİHANA GİRDİM İLKOKUL MEZUNUYUM.

-KÖY İHTİYAR HEYETİNDE ÇALIŞTINIZMI HANGİ GÖREVLERDE KAÇ YIL ?

BİR YIL MUHTARLIK, 2 YIL KATİPLİ, 1 YIL ÖLÇÜ MEMURLUĞU, 4 YIL İHTİYAR HEYETİ AZALIĞI YAPTIM.

-KÖYDE İLK OKUMA YAZMA KİMLER TARAFINDAN KÖYE GETİRİLDİ VE KÖYDE İLK OKUL YAZAR KİMDİR VE NASIL KARŞILANMIŞTIR.YENİ YAZIYA KARŞI TEPKİ GÖSTERİLMİŞMİYDİ?

EVVELCE SON PADİŞAH DEVRİNDE İSTANBUL’DA MAİYET ASKERLİĞİ YAPMIŞ 1313 DOĞUMLU HALEN KÖYÜMÜZÜN ORTA MAHALLE İMAMI KAZIM ÖZSOY HARF İNKILABINDAN EVVEL YENİ HARFLERİ ÖĞRENMİŞTİ.BUNUN BİLGİSİNDEN İLHAM ALARAK HARF İNKILABI YILINDA OKUL GÖRMEDEN KÖYDE EN AZ 20-30 KİŞİ OKUR YAZAR HALE GELMİŞTİR.YENİ YAZIDAN DAHA ZİYADE O ZAMANIN İHTİYARLARI TARAFINDAN HOŞ KARŞILANMADI İSEDE GENÇLERİN İSTEK VE ARZULARI VE PEKKISA ZAMANDA OKUR YAZAR OLMA HEVESİ BİR BAYRAM SEVİNCİ YAŞATMIŞ VE MUVAFFAK OLUNMUŞTUR.BEN ONBEŞ GÜNDE OKUR YAZAR OLDUM.DOLASIYLE BİR ÇOKLARINI YETİŞTİRDİM.

-MEMURİYET YAPTINIZ MI HANGİ MESLK KAÇ YIL ?

İKİ YIL KÖY KATİPLİĞİ, BİR YIL ÖLÇÜ MEMURLUĞU,14 YIL ORMAN MUHAFAZA MEMURLUĞU YAPTIM VE EN SON YAPTIĞIM MUHAFAZA MEMURLUĞUNDAN İSTİFAEN AYRILDIM.

-ASKERLİĞİNİZ NASIL GEÇTİ?

İKİ DEFA ASKERE GİTTİM 1937 YILININ NİSANINDA ASKER OLDUM. KILIK KIYAFET UYGUN OKUR YAZAR OLDUĞUNDAM DOLAYI BENİ T.C. T.B.M.M MUHAFIZ ALAYINA SEÇTİLER.BÖLÜĞÜMÜZ ESKİ MECLİS BİNASININ HEMEN YANINDA İDİ .İLK VAZİFEMİZ MECLİS NÖBETİNDEN BAŞLADI.45 GÜN SONRA DERSİM HAREKATINA ALAYIMIZLA BERABER İŞTİRAK ETTİK.4,5 AY ELBİSE VE FOTİN ÇIKARMADAN HOZAT VE TUNCELİ DAĞLARINDA BİLHASSA MUNZUR SUYU VADİSİNDE GECE GÜNDÜZ TAKİP TAARUZ ZAMAN ZAMAN ÇARPIŞMA İLE GEÇTİ.EN NİHAYET ÇETELERİN REİS OLAN SEYİT RIZA’NIN ELEKTİRKLİ SANDALYEYE OTURMASIYLA BU İŞTE SON BULDU.ORADAN AYRILIŞ İSTİKAMET EGE MANEVRASI OLDU.RAHMETLİ ATATÜRK VE FEVZİ ÇAKMA’ĞINDA KATILIMIYLA YAPILAN EGE MANEVRASI NİHAYET BULDU.1937 YILININ SON BAHARINDA ORDUGAHIMIZ OLAN ANKARA’YA DÖNDÜK.1938 OCAK AYINDA MUHABERE ÇAVUŞ KURSUNA AYRILDIM.İSTANBUL YILDIZ BİRİNCİ MUHABERE ALAYINDA DÖRT AYLIK KURSU MUAFAKİYETLE BİTİRDİM.6 MAYIS 1938 GÜNÜ ÇAVUŞ OLARAK ANKARA’YA GELDİM BİR KAÇ GÜN TALİM DEN SONRA MUHAFIZ ALAYI DEPO VE SANCAK ÇAVUŞU OLARAK AYRILDIM.BUNDAN SONRASI BİRAZ ACI ŞÖYLEKİ; VAZİFELİ BULUNDUĞUM DEPO ANKARA İSTASYONUNDA İDİ. ATATÜRK’ÜN İSTANBUL’A HAREKETİNİ YAKİNEN GÖRDÜM. TABİKİ GAZETELER BİR KAÇ GÜN SONRA HASTA OLDUĞUNU YAZDILAR.HER GÜN BİR GAZETE ALIRDIM EN SON 10 KASIM GÜNÜ SABAHLEYİN ALDIĞIM GAZETEDE ATAÜTRK’ÜN VAHAMETİNİN BİRDEN ARTTIĞINI BİLDİRDİ VE ÇOK GEÇMEDEN TEK SAHİFE İKİNCİ BİR BASKI ULUS GAZETESİ ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜNÜ BİLDİRDİ VE AYNEN ŞÖYLE YAZILI İDİ ‘’KURTARICINI VE EN BÜYÜK EVLADINI KAYBETTİN TÜRK MİLLETİ SEN SAĞOL’’ BU ANDAN SONRA ANKARA SÜKÜT VE MATEME GARK OLDU BAYRAK YARIYA İNDİ BİR TARAFTANDA SİYASİ KAYNAŞMALAR,MECLİS TOPLANTI HALİNDE ASKERİ BİRLİKLER KUŞATILMIŞ HAZIR OL VAZİYETTE İDİ. O GECE HİÇ KİMSE UYUMADI.MECLİSTE REİSİ CUMHUR SEÇİMİ DEVAM EDİYORDU.SAYIN ALBAY İSMAİL HAKKI TEKÇE TARAFINDAN ÇAĞRILDIM.ŞU EMRİ ALDIM’’DEPOLARA GİDİP REİSİ CUMHUR SEÇİMİNİ İLAN EDECEK 101 ATIM MANEVRA BARUT VE HARTUCUNU ALIP HALEN İSTASYON TEPEDE BULUNAN DÖRT TOPA TAKSİM EDECEKSİN VE AYNEN GELİP BANA TEKMİL VERECEKSİN DEDİ.’’BU VAZİFEYİ MOTOSİKLETLE 20 DK. İFA ETTİM.O GECE UYUMADAN SABAH OLDU T.B.M.M. DE İNÖNÜ REİS-İ CUMHUR SEÇİLDİ VE İLK NUTKUNU ŞÖYLE VERDİ’’TÜRK MİLLETİNİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNE İNANARAK EN AĞIR VAZİFEYİ ÜZERİME ALIYORUM’’.DEDİ VE BUNUN ÜZERİNE 101 PARE TOP ATILDI VE REİS-İ CUMHUR İLAN EDİLDİ.11 KASIM 1938 DE .BU TARİHTEN 21 GÜN SONRA ETİMESGUT SEMALARINDAN HAZİN HAZİN TÜRK UÇAKLARININ ANKARA İSİTKAMETİNDE İLERLEDİĞİNİ GÖRDÜK O ANDA KOÇA BAŞKENTTE BİR SESSİZLİK HÜKÜM SÜRÜYORDU.HERKES YAŞLI GÖZLERLE ÇİFTLİK İSTİKAMETİNDEN GELECEK KEDER YÜKLÜ TRENİ BEKLİYORDU.NİHAYET AZİZ ATANIN NAŞINI GETİREN VE ÇELENKLERLE GARK OLMUŞ TREN ANKARA GARINA GİRDİ.ATANIN NAAŞI BİR TOP ARABASINA ALINARAK MECLİS ÖNÜNDE HAZIRLANAN KATAFALKA KONULDU.ATANIN ÜZERİNDE 6 TANE MEŞALE YANIP SÖNÜYORDU.EN BÜYÜK GENERALLER SIRA İLE İHTİRAM NÖBETİNE GEÇMİŞTİ.O

GECENİN SABAHI SİVL HALK GÖZ YAŞLARIYLA ATANIN ÖNÜNDEN İHİTİRAM GEÇİŞİ YAPTILAR.İKİNCİ GÜNÜ ASKERİ BİRLİKLER YANİ;BAŞTA ATANIN MUHAFIZ ALAYI OLARAK VE EN BAŞTA DA ALAY SANCAĞI ELİMDE ATAYI SANCAKLA SELAMLAMAK SURETİYLE BEN GEÇTİM.BİZİ TAKİBEN BÜTÜN ASKERİ BİRLİKLER İHTİRAM VAZİFESİNİ İFA ETTİLER.BUNU TAKİBEN CENAZE MERASİMİNE GELMİŞ BULUNAN YABANCI DEVLETLER BAŞTA BANDOLARI MATEM MARŞI ÇALARAK VE ALFABE SIRASIYLA BAŞTA ALMANYA BİRLİĞİ OLMAK ÜZERE GEÇTİLER.NİHAYET BİZ ETNOĞRAFYA MÜZESİNİN CADDEYE AÇILAN KAPISI ÖNÜNDEN İTİBAREN CADDENİN SAĞINDA TÜRK ASKERİ SOLUNDA MİSAFİR ASKERLER YERLERİNİ ALMIŞTI.DAHA SONRA CENAZE ALAYI MECLİS ÖNÜNDEN HAREKET ETTİ.GERİDEKİ BİRLİKLERİN SANCAKLARI ATANIN ÜZERİNE DOĞRU SELAMLADIKLARI GÖRÜLÜYORDU.AZİZ ATANIN NAŞI HUSUSİ SURETLE HAZIRLANMIŞ 70 ASKERİN TAŞIDIĞI TOP ARABASI 100 METREYE KADAR YAKLAŞTI.TABUTUN ÖNÜNDE ATANIN İSTİKLAL MADALYASINI GÖĞÜSÜNDE TAŞIYAN BİR SUBAY VE MERHUM HEMŞİRELERİ VE AİLESİ GELİYORDU.TABUT ÖNÜMÜZDEN GEÇERKEN SANCAKLA SELAMLADIM.TABUTUN 15 ADIM GERİSİNDEN SAYIN İNÖNÜ YALNIZ OLARAK GELİYORDU.DAHA SONRA BAKANLAR KURULU, MEBUSLAR VE MİSAFİR HEYETLER ATANIN PEŞİNDEN KORTEJE DAHİLDİ.HÜLASA ATATÜRK MUAKKAT KABRİ OLAN ETNOĞRAFYA MÜZESİNE KONULDU.ÇOK SEVDİĞİ MEHMETÇİKLER ORADA DA NÖBET VAZİFESİNİ ÜZERİNE ALDI.BU SURETLE AKŞAM OLDU.KIŞLAMIZA GELİDK.BU ASKERLİĞİM 27 AY SÜRDÜ KÖYE GELDİM MUHTAR SEÇİLDİM 11 AY SONRA İKİNCİ BİR ASKERLİĞE ÇAĞRILDIM.1941 NİSANINDA KÖYDEN AYRILDIM.TRAKYA 28 NCİ CEPHANE NAKLİYE TABURUNDA İKEN İKİNCİ CİHAN HARBİ BAŞLADI.BURADADA BAŞÇAVUŞ VEKİLİ OLARAK 11 AY VAZİFE GÖRDÜM.1942 ŞUBATINDA TERHİS OLDUM.

-KAÇ NÜFUSLUSUNUZ TAHSİLDE ÇOCUKLARINIZ VARMI GEÇİMİNİZİ NEYLE TEMİN EİDYORSUNUZ ?

11 NÜFUSLUYUM .BUNLARDAN ÜÇ KIZIM EVLİ VE BİR OĞLUM ÖĞRETMEN. İKİ KIZIM VE İKİ OĞLUMDA İLKOKULA DEVAM ETMEKTEDİR.GEÇİMİM ORTA HALLİ REÇBERİM AYNI ZAMANDA KÖYDE MANİFATURA VE BAKKALİYE ÜZERİNE 8-10 BİN LİRA SERMAYE İLE DÜKKANIM VAR ALIŞ VERİŞ YAPIYORUM.

MEHMET YILDIRIM(CORUK MEMET)

KÖYÜN YAŞLILARINDAN OLUP 16 SENE ASKERLİK YAPMIŞ UZUN BOYLU BEYAZ VE KISA SAKALLI BİR İHTİYAR OLAN MEHMET DEDE ŞAKADAN HOŞLANIR ŞAKADAN ANLAR. HERKES ONA KÖYDE MEHMET AĞA DER .KÖYLERDE HERKESİN TAKMA BİR LAKABI VARDIR.MEHMET AĞANINKİDE CORUK MEHMETTİR.KÜÇÜKKEN ZAYIF OLDUĞU İÇİN BU İSMİ TAKI VERMİŞLERDİ ONA. MEHMET AĞANIN HAYAT HİKAYESİNİ KENDİNDEN SORUP ÖĞRENELİM.

-MEHMET DEDE KAÇ YAŞINDASINIZ ? TAHSİL DERECCENİZ NEDİR VE KAÇ NÜFUSNUZ, GEÇİMİNİZİ NEYLE SAĞLIYORSUNUZ?

1308 DOĞUMLUYUM. OKUR YAZAR DEĞİLİM.5 NÜFUSLUYUM. ORTA HALLİ ÇİFTÇİYİM 25 DÖNÜMLÜK ARAZİMİZLE GEÇİMİMİZİ SAĞLIYOR.

-ASKERLİĞİNİZ NASIL GEÇTİ?

İLK ASKERLİĞİMİ ERZİNCAN’DA BİR YIL YAPTIKAN SONRA ORADAN TRABZONA GEÇTİK 5 GÜN BURADA KALDIK. BURADANDA İSTANBUL SİRKECİYE GİTTİK. BİR HAFTA İSTİRAHATTAN SONRA BÜYÜKÇEKMECEDE BULGARLAR’LA HARBE GİRDİK. BİR SENE BURADA ÇARPIŞTIKTAN SONRA EDİRNEYİ TESLİM ALDIK .EDİRNE HARBİ BİTTİKTEN SONRA TERHİS OLDUM. DAHA SONRA SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ.ERZURUM ÇARDAKLI’DA RUSLAR’LA HARBE GİRDİK. BURADA BİR YIL KALDIM VE ORADAN BİZLERİ KÖYLERİMİZE DAĞATTILAR. BENDE KÖYE GELDİM. KÖYDE 6 AY

KALDIKTAN SONRA KUVAYİ MİLLİYE ÇIKTI DİYARBAKIRA TEKRAR ASKER OLARAK GİTTİM. DİYARBAKIR,URFA SURUÇTA ÜÇ YIL FRANSIZLAR’LA HARBE GİRDİM.

AŞIK BEDRİ’NİN KÖYÜNÜZDEN EVLİ VE MEZARININDA KÖYÜNÜZDE OLDUĞU SÖYLENMEKTEDİR DOĞRUMUDUR ?

AŞIK BEDRİ’NİN AİLESİ GÜLİZAR HATUN BABAMIN KIZKARDEŞİ İDİ. ASLEN NİKSARLI OLAN BEDRİ KÖYÜMÜZÜ SEVMİŞ VE BURDAN EVLİ OLDUĞUNDAN SIKSIK KÖYÜMÜZE GELİRDİ. KÖYÜMÜZDE ÖLDÜ MEZARIDA KÖYÜMÜZDEDİR.

BEDRİ’NİN HATIRDA KALAN DEYİŞLERİNDEN HATIRLADIKLARINIZ VARMIDIR?

YÜCE DAĞ BAŞINDA ÇALIMLI ÇAKMAK

GÜZELİN HALİNDEN NE BİLİR AHMAK

YALVARIP YAKARIP GÖNLÜNÜ YAPMAK

BUDA HER YİĞİDİN KARI DEĞİLDİR.

YÜCE DAĞ BAŞINDA BİR TOP KAR İDİM

YEL ESTİKÇE ILGIN ILGIN ERİDİM

EVVELİ MUHABBETLİ YARİN BEN İDİM

ŞİMDİ YAD ELDEN BAKAN BEN OLDUM.

HACI ABDULLAH

KÖYÜN EN ZENGİNLERİNDEN OLUP FAKİRLERİN BABASI OLDUĞU SÖYLENİLMEKTEDİR. KÖYÜN SEVK VE İDARESİ HACI ABDULLAHIN EMRİYLE YAPILIRDI.ONDAN HABERSİZ HİÇ KİMSE İŞ TUTMAZDI(DÜĞÜN,ALACAK VERECEK DAVALARI KÖYÜN UMUMİ İŞLERİ V.S.)

800 KEÇİ,400 KOYUN,5 BİNEK ATI ,2 YÜK ATI ,150 ATDA YILKI(YAYLADA).ALTIN PARASI İSE HARMANA SERİNCE ÜZERİNDEN DÖVENİ YÜRÜTECEĞİNİ SÖYLERMİŞ.UZUN BOYLU VE ŞİŞMANCA OLUP 150 OKKA GELLİRMİŞ.ODA SAHİBİDİR.(MİSAFİR AĞARLAMAK İÇİN )

MEHMET ONBAŞI

İLK ASKERLİĞİM 1308 DE ERZİNCAN 30.FIRKA 91.ALAY 2.TABUR 1 BÖLÜĞE KAYIT OLDUM. BURADA ASKERİ TALİM VE EĞİTİM YAPTIK ACEMİLİĞİMİZ ÇIKTIKTAN BİR YILA YAKIN BİR ZAMAN SONRA KOLORDUMUZLA BİRLİKTE YAYA OLARAK TRABZON’A HAREKET ETTİK. BERABERİMİZDE 400 MERMİ TÜFEK,KASTURA,YAĞMURLUK,İAŞE VESAİRE CEMAN BÜTÜN YÜKÜMÜZ 32 KİLO İDİ.BU YÜKÜDE SIRTIMIZDA TAŞIYORDUK.TRABZONA KAÇ GÜNDE GELDİĞİMİZİ HATIRLAMIYORUM.TRABZON’DA 5 GÜN İSTİRAHAT ETTİK VE BURADAN BEZMİALEM VAPURU İLE İSTANBUL’A HAREKET ETTİK.İKİ GÜN BİR GECE DE SİRKECİYE VARDIK.BİR HAFTADA BURDA İSTİRAHAT YAPTIKTAN SONRA

BÜYÜKÇEKMECE CEPHESİNDE SABAHA KARŞI BULGARLAR’LA HARBE BAŞLADIK.ŞÜKRÜ PAŞANIN KUMANDASI ALTINDA O GÜN ÖĞLE’YE KADAR SİLAH SÜNGÜ VE MEVCUT TOPLARIMIZLA DÜŞMANLA ÇARPIŞTIK.BEN SÜNGÜMLE ÜÇ DÜŞMAN ASKERİ ÖLDÜRDÜM.KAN GÖVDEYİ GÖTÜRDÜ IRMAKLAR GİBİ AKTI.ARKADAŞLARIMIZDAN ÇOK ŞEHİT VERDİK.AYNI GÜNÜN AKŞAMI İKİNCİ BİR HÜCUMLA DÜŞMAN ASKERLERİNİ ÖNÜMÜZE KATARKAK GECELİ GÜNDÜZLÜ 12 GÜN SONRA EDİRNE’Yİ TESLİM ALDIK.BURADA BİR AY İSTİRAHAT ETTİKTEN SONRA İSTANBUL’A GERİ GELDİK.İSTANBUL’DAN TERHİS EDİLDİK.KÖYE GELDİM.KÖYDE 5 AY KALDIKTAN SONRA SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ.TEKRAR İKİNCİ BİR ASKERE ÇAĞRILDIK.ERZURUM’DA ESKİ TUGAYIMIZA YENİDEN KATILDIM.

NOT:BU RÖPORTAJLAR 1964-1965 YILINDA GÜMÜŞALAN KÖYÜNDE ÖĞRETMENLİK YAPAN İDRİS ÜNAL TARAFINDAN YAPILMIŞTIR

KÖYÜMÜZ ŞAİRLERİNDEN BİR ŞİİR

BAYRAMIN BAYRAM OLA GÜMÜŞALAN

Bir rüzgar esmekte köyümde.

Gurbet denilen canavar kanını emmekte.

Yeşil dağların arasın da mahsun bir köy

Geçmişin yaşanmışlığın resmi silinmekte.

Susamış dereler insanların sesine.

Bağlar bahçeler muhtaç bir diri nefese

Kaç beşikte kaç haneyi çınlatan çocuk sesi

Şimdi parcereleri sarsan rüzgara bıraktı yerini

Kara kışlarda bir hüzün çöker bizim köye

Bir sitem yetmez düşmanı olan gurbete Kapıları ne hüzünle derkidiyar

Gümüşalan şimdi öksüz de sensin yetim de Umutlar bir bir dizilince sen için yola

Kitli kapılar hafiften açılıp el uzanınca

Bayramlar yaranı sararmı bimem

Ey Gümüşalan bayramın bayram olaBu yazı 7005 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI