Bugun...


Nuri YILDIRIM

facebook-paylas
SİZ HİÇ….. YEDİNİZ Mİ?
Tarih: 16-12-2019 13:34:00 Güncelleme: 16-12-2019 13:34:00


Okuyucularımın bu başlığı görünce acaba ne anlatılmak isteniyor diye merak ettiğini hisseder gibiyim. Asıl anlatmak istediğim konuyu yazıyı okudukça anlayacağınızı umuyorum. Şöyle ki; insanoğlunun yaşam boyu gezdiği ve gördüğü farklı yörelerde ve kültürlere ait lezzetleri tatma imkanı bulması hayatın olağan akışına uygun olsa gerek. Popüler olarak bilinenlerden birkaçını hatırlatmak gerekirse örneğin: Tokat’ın kebabı, Erbaa’nın yaprak sarması ve üzüm pekmezi, Erzurum’un cağ kebabı, Eskişehir’in çiğ böreği ,Bursa’nın kestane şekeri gibi daha birçok yiyecek türlerini sayabiliriz. Adeta şehirlerin isimleriyle özdeş hale gelmiş mükemmel lezzetlerin insanlara sunulması ,aynı zamanda yöresel kültürlerin sesinin duyulmasına da büyük katkı sağladığını biliyoruz.

Değişik yörelere ait yemek kültürünü keşfetmek ve öğrenmek istiyorsanız, imkanlarınız ölçüsünde gidip yerinde tatmanız ve araştırmanız gerekir. Son yıllarda şehirlerimiz, yeni lezzetler ortaya çıkarmak ve geçim kaynağı haline getirmek için adeta birbirleriyle yarışmaktadır. Bununla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının da bu girişimciliği desteklediğini görmek son derece mutluluk verici bir hadisedir.

Sonuç olarak bu anlamda her şeyi tadabiliriz, yiyebiliriz. Ancak bir istisnası var o da KUL HAKKIDIR. Maalesef okumuşu da cahili de bilerek ya da bilmeyerek kul hakkı yemektedir.

Kul hakkı yemenin her şeyden önce sosyal ve etik( ahlaki) bir sorun olduğunu anlamak zorundayız. Çevremizde dini inançlarının güçlü olduğunu ve dini vecibelerini eksiksiz ifa ettiğini düşündüğümüz onca insanların bile kul hakkını görmezden geldiğine şahit olmak gerçekten büyük bir paradoks oluşturmaktadır. Hem namaz kılıp hem de kul hakkı yemeyi nasıl izah edeceğiz size bırakıyorum.

İşte bu noktada Yüce Allah kul hakkı konusunda günahları kendisiyle kulları arasındaki günahlar ve kulların birbiri arasındaki günahlar olmak üzere ikiye ayırmıştır. Kullar arasındaki günahlarda mutlaka adalet ve hakkaniyet ilkesine uyulacağı konusunda şüphe olmamalıdır. Kul hakkı yemek haramdır. Ahrette kul hakkı yiyerek günah işleyen herkes hesaba çekileceğini bilmelidir. Nitekim Hz. Peygamberimizin ( s. a. v) bile masum olduğu halde kul hakkından korktuğu ifade edilmektedir.

İşte kul hakkının önemini bilip bundan sakınan kimse , adalet ve hakkaniyeti gözetir, kalp kırmaz( düşman dahi olsa), kesinlikle hak yemez, kavga etmez, yolsuzluk yapmaz, hakkından fazlasını istemez ve kimseyi dolandırmaz. Biliniz ki gerçek huzur ve mutluluk ancak kul hakkına saygı göstermek ve hayatın her alanında uygulamakla mümkün olacaktır.

Kul hakkından onca ‘nimet’ varken sakınmanız dileğiyle.

Av.Nuri YILDIRIM . 15 Aralık 2019Bu yazı 2603 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI