Bugun...


tekinözgül

facebook-paylas
2023’E DOĞRU TÜRKİYE EĞİTİM SİSTEMİ
Tarih: 22-02-2019 12:41:00 Güncelleme: 25-02-2019 09:28:00


İnsan yetiştirme, daha doğrusu nitelikli insan yetiştirme hususu, insanoğlunun var olduğu günden beri toplumları meşgul eden en önemli hususların başında gelmiştir. Çünkü insanoğlu şunu biliyordu ki insan yetiştirmek gelecek inşaa etmektir, yarının toplumlarını oluşturmak demektir. Hz. Ali (ra) “Çocuklarınızı yaşayacakları zamana göre yetiştirin” derken tam da bu konuya yani çocuk yetiştirmenin gelecek yetiştirme hususuna vurgu yapmaktadır.

 

İnsan yetiştirme sürecinde de en önemli husus nasıl bir insan ve istenilen insanı nasıl yetiştirileceği, hangi yol ve yöntemin kullanılacağı yani eğitim sistemi olmuştur. Onun için de insanların ihtiyaçları, beklentileri değiştikçe nasıl insan sorusunun da cevabı değişmiş ve eğitim sistemleri de ona göre güncellenmiştir. Her şeye rağmen de milletlerin değerlerine uygun geleceklerinin emanet edecekleri ideal gençlik hayalleri de olmuştur. Özellikle eğitim ve insan yetiştirme üzerine güç harcayan her büyük mütefekkirin bir gençlik hayali vardır. Biz bunu Mehmet Akif’in Asımın Neslinde, Necip Fazıl’ın Büyü Doğu Neslinde, Sezai Karakoç’un Diriliş neslinde ve burada zikretmeden geçilemeyecek Ali Ulvi Kurucu’nun ateşler içinde fakat yanmayan gençliğinde görebiliriz.

 

Nurettin Topçu “Türkiye’nin Maarif Davası” adlı eserinde “Gençlik, geleceğin tohumudur. Bu tohumun özüne bakarak yarınımızı keşfedebiliriz. Her devrin gençliği, kendi enerjisini harcayabildiği âlemde yaşıyor. Eski Mısır’ın gençliği tabiatla çetin mücadelenin sahnesinde, Sümer gençliği tapınakta, Yunan gençliği olimpiyatlarda, Roma gençliği ise forumda kendi siması ile görünmektedir. İlk İslam dünyasının yaşattığı gençlik, insanlığa hayır ve hizmet yarışında iken Cengiz ve Moğol gençlerinin, kestikleri kafalardan kule yapmak hususunda yarıştıkları görülmektedir.” Demektedir.

Bugün geldiğimiz noktada bilhassa bilgi teknolojilerinin hızla geliştiği biz zaman diliminde artık eğitim sistemimizi, insan yetiştirme anlayışımızı buna göre belirlememiz gerekmektedir. İnsan gücünün ön planda olduğu toplumlar yerini teknolojinin, robot teknolojilerinin aldığı bir mekanizmaya bırakmaktadır. Toplum 1.0 dan toplum 5.0 a geldiğimiz günümüzde eğitim sistemimizdeki dijital dönüşümü sağlamamız gerekmektedir. Günümüz sistemleri İnsanlığa odaklanmış olmasına rağmen, Toplum 5.0, ekonomik kalkınmayı dengelemek ve sosyal sorunları çözmek amacıyla, öncülüğü bilim ve teknoloji yenilenmesinin (inovasyonunun) üstlendiği yeni bir topluma işaret ediyor.

 

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Sn. Ziya Selçuk "Türkiye, artık kendi eğitim sistemini belirli bir düzeyde tutmak ve belirli koşulları yerine getirmekten çok daha öte amaçlara sahip. Bizim artık yüksek teknolojiyi, bilimin inanılmaz hızını dikkate alan bir bakış açısıyla mesafe almamız lazım. Derdimiz sadece Türkiye'de bazı iş ve işlemleri, üretimleri yapmak değil, küresel rekabet anlamında Türkiye'nin neler yapabileceği, kapasitenin ne olduğu, ne tür bir potansiyeli açığa çıkarabileceği meselesi."  Diyor. Selçuk, eğitim faaliyetlerinin sadece akademik olarak diplomalarla ilgili olmadığını ifade ederek, "Diplomaların giderek önemsizleştiği bir döneme doğru gidiyoruz. Artık beceri ve yetkinlik temelli bakış açısıyla, diploma yerine sürekli olarak, günlük, aylık, yıllık olarak değişen ihtiyaçları karşılayan sertifika sistemleri gibi yaklaşımlarla insanların belirli bir süre diplomayı beklemeden kendilerini yenileme ihtiyaçlarını karşıladığı, sertifikaları biriktirerek bunları diplomaya dönüştürdüğü bir döneme doğru gidiyoruz." Diyor. Sayın bakanın da ifade ettiği gibi artık anlayış, zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Hiç kimse on yıllar öncesi almış olduğu diploması ile on yıllar sonrasının nesline hitap edemez. Yani dünün bilgi beceri ve donanımları gelecek nesillerin inşaasında yeterli olamaz. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı gelecek konusunda nasıl bir nesil yetişmesi hususunda sürekli çalışmakta 2023 vizyonu vb. belgelerle yol haritasını çizmektedir.

 

Hangi sistemle nasıl nesil sorusunun cevabını bulma noktasında farklı öneriler, farklı arayışlar olmaktadır. Aslında bu soruların tarihini geçmişimizde tarihimizde bulabiliyoruz. Nasıl gençlik sorusunun cevabını Nurettin Topçu Türkiye’nin Maarif Davası adlı eserinde şöyle cepalıyor. “Yavuz Selim sanki Hattabın oğlu Ömer’in tekrarlanan gençliğidir. İslam’ın ilk cihadı olan Bedir’in sevgisiyle harekete geçerek Medine dışında düşmanı karşılamakta ısrar eden ilk İslam gençleri Uhud’da can verirken sekiz yüzyıl sonra üzerlerine lav gibi ateş akıtan Bizans’ın surlarına tırmanmak için “bugün şehitlik sırası bizimdir” diye şehitliği paylaşamayan Fatih askerlerinin gençliğidir.” Fatih’in gençliği derken şunu da hatırlatmak lazımdır. İstanbul’un surlarını yıkan “Şahi” topları kendisi yapan bir nesil. Yine Sayın Topçu şöyle demektedir. “Anadolu’da devlet kuran Müslüman Türkün simasını, Alparslan’ın yaşama aşkını Allah sevdasıyla birleştirerek kendinden rahmet ve sevgi taşıyan gençliğinde görüyoruz. Bu sima, asırların arasında olgunlaşarak Osman’ın adalet ahlakiyle Murad’ın şahadet sevdasında kemalini buldu.”

 

2023 e doğru giderken ve daha sonrası nasıl bir eğitim sistemi ile nasıl bir nesil yetiştirmemiz hususunda milli ve manevi değerlerimizi örselemeden, ötelemeden değerlerimiz ışığı altında bilgi teknolojileriyle donatılmış Sayın Ziya Selçuk’un dediği gibi robotların yapamadığını yapan bir gençlik, bir nesil. Yapay zekanın konuşulduğu, insanların yerini robotların aldığı asrımızda önümüzdeki 20-30 yıl sonrasının geleceğini ve bu geleceğin nesillerini yetiştirme hususunda  

1)Nasıl bir müfredata ihtiyacımız var?: Eğitim programlarının temel felsefesi nasıl olmalı? Programlar nasıl belirlenmeli? Ders kitapları ve materyaller nasıl hazırlanmalı? Nelere dikkat edilmeli? Öğrencinin mutlu, ahlaklı ve beceri sahibi bireyler olarak yetiştirilmesi için neler yapılmalı? Nasıl bir ilk ve ortaöğretim hayal ediyorsunuz?

2)Nasıl bir öğretmen istiyoruz?: Geleneksel kodları ihmal etmeden, çağdaş dünyada nasıl bir öğretmene ihtiyacımız var? Eğitim hayatımızda öğretmenlerimiz için ne tür mesleki gelişim programları ve insan kaynakları modeli geliştirebiliriz?

3)Kaliteli eğitim için nasıl bir okul ortamı oluşturmalıyız?: Okul mimarisinden minimal ortamlara kadar okul tasarımında nelere dikkat edilmeli? Çocuklarımız nasıl bir okul ve sınıf ortamında eğitim görmeli?

 

4)Bölgeler arası eğitim farklarını gidermek için ne tür önlemler alınmalı?

5)Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavları nasıl olmalı?: Hem lise hem de üniversiteye öğrenci yerleştirme usul ve yöntemleri konusunda öneriler neler? Sınavların eğitim hayatımızdaki rolü ve ağırlığı nasıl düzenlenmeli?

6)Eğitim sisteminde izleme, değerlendirme, ölçme, denetim, özdenetim mekanizmaları nasıl olmalı?: Eğitim sistemimiz nasıl denetlenmeli, özdenetim mekanizmaları nasıl kurgulanmalı?

7) Eğitim sistemimizde kültür, sanat ve spor etkinliklerine nasıl yer verilmeli?: Öğrenci ve öğretmenlerimiz için ders dışı aktiviteler, uğraş ve sosyal faaliyetler nasıl düzenlenmeli? Öğrencilerin yerel, ulusal veya uluslararası sanat, kültür ve sportif faaliyetlere ilgisini arttırmak için hangi çalışmalar yapılmalı?

 Bu yazı 4310 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI