Bugun...


tekinözgül

facebook-paylas
ÖĞRETMENE VERİLEN DEĞER HER ŞEYE DEĞER
Tarih: 04-04-2019 15:06:00 Güncelleme: 04-04-2019 17:11:00


Malumunuz Kocaeli'ni Gebze İlçesinde Necmettin Kuyucu adlı bir meslektaşım çalıştığı okulda öğrencisi tarafından maalesef şehit edildi. Öncelikle değerli meslektaşımın ailesinin ve tüm eğitim camiasının başı sağ olsun. Allah bu tür vahim olayları daha yaşatmasın. Eğitim camiası hiç ama hiç bu tür vahşeti hak etmiyor.

Geldiğimiz noktada değişik meslek gurupları bu ve buna benzer istenmeyen olaylarla karşılaşabiliyor, Hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız, öğretmenlerimiz darp ediliyor, ya da görevi başında şehit ediliyor. Bu ve buna benzer şiddet olayları toplum olarak çürümüşlüğümüzün, değer erozyonuna esir olduğumuzun göstergesi. Ne oluyor? Bu toplum nerelerden nerelere geldi? Hani öğretmenler eli öpülesi kıymetli varlılardı, hani öğretmen hem ana hem baba olan fedakar insanlardı. Eskiden anne babalar çocuğunu okula teslim edince emanet sizin eti sizin kemiği bizim deniyordu.  Gelinen noktada görüyoruz ki şiddet okullarda diz boyu gezer oldu. Öğretmenin kıymeti harbiyesi kalmadı meslek olarak öğretmenlik değersizleştirildi.  

 

Hepimiz biliyoruz ki her alanda kalkınarak vatan ve millet varlığını ilelebet payidar kılma davamızın en sağlam kaynağı olan insanımızı, hayatın her alanı için bilgi ve beceriyle donatarak yetiştiren öğretmenlerimiz, geceyi gündüze katarak akıttıkları terle, geleceğimiz olan çocuklarımızı özveriyle yetiştirme gayretiyle onurlu bir mesleği icra etmektedir.

 

Öğretmen, eğitimin temel unsurudur. Öğreten olmaksızın eğitim ve öğretim mümkün olmaz. Her şeyden evvel doğrudan insanla ilgili olması, bilgi, sevgi ve sabırla sürdürülmesi sebebiyle öğretmenlik gerçekten çok özel, hassas bir meslektir. Öğretmenler toplumun gerçek mimarlarıdır, öyle olmalıdır. İnsanımızın hamurunu yoğuran, ruhlarını nakış nakış dokuyan onlardır. Bir millet, geçmiş ve gelecek bağlantıları ile varoluş bilgi ve bilincini öğretmenleri ile canlı, sürekli kılar. Öğretmenler asırlar boyu bizi var ve anlamlı kılan bilincimizi, idealimizi inşa ederler. Hayalimizi biçimlendirir, umudumuzu, cesaretimizi, şecaatimizi çoğaltırlar. Bu bağlamda müşfik, naif, müfit davranışlarıyla çocuklarımıza rol model olan, geleceğimizi yoğuran unutamadığımız öğretmenlerimizin genel yekûn oluşturduğunu biliyoruz. Onlar, bizim ilim ve irfan göğümüzde parlayan yıldızlar; genç dimağlara yol gösterecek engin ufuklar gibidir.

 

Bu milletin geçmiş yaşantısına baktığımızda öğretmenlik kıymetli bir değerdir. Sahip olduğumuz inanç da öğretmenlik mesleğini çok değerli kılmakta hatta öğretmenlik için peygamber mesleği denilmektedir. Hz Ali Efendimiz Kim bana bir harf öğretirse onun kölesi olurum derken öğretmenlik mesleğinin değerini vurguluyordu. Tarihimize bakalım Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Han Hocamın atının ayağından sıçrayan çamur bizim için şereftir dememiş midir?

 

Yakın tarihimize bakalım yine aynı değeri görürüz mesela zamanın bakanı Paşam bu dönemki mebusların maaşları ne olsun? Zam yapalım mı? dediğinde Atatürk: Mektep öğretmenlerin maaşı ne kadar? Sakın vekillerin maaşı öğretmenlerin maaşını geçmesin. Diye bir yanıt verir. Bunun gibi nice örnekleri tarihin tozlu sayfalarından bulmak mevcut. Öğretmenlik bilme, bildirme, anlama, anlatma, yenilenme, yenileme, görme ve gösterme mesleğidir. İnsana sorumluluk, kimlik, kişilik, güven, azim, şuur yükleme mesleğidir. Öğretmen, toplumun düşünen, araştıran dimağıdır. Millî eğitimle gözetilen anlam ve amaç, öğretmenle ete kemiğe bürünür, hayata katılır. O nedenle hiçbir sistem öğretmenden daha önemli ve etkili değildir.

 

Öğretmen, eğitimin en önemli unsurudur ama tek unsuru değildir. Başta müfredat olmak üzere, okul, eğitim ve öğrenci de diğer unsurlardır. Öğretmen güçlü, donanımlı bir ses olabilir ancak müfredatın kapalı, sıkıntılı mahiyeti, o sesin kendini ifade etmesine imkân vermiyorsa veya talip olması gerekenlerde sağır bir duyarsızlık varsa, öğretmen tohumunu bulamamış toprağa dönüşür. O nedenle, öğretmenin etkisinden en yüksek düzeyde yararlanmak için, evvela amacı, ruhu, felsefesi millî bünyemize, insan ve medeniyet değerlerimize uygun bir müfredata sahip olmak gerekir. Başarıya giden yol, ancak iyi bir müfredat ve öğretim kadrosuyla amacına ulaşır. O takdirde öğretmen saygınlığı kendiliğinden artar, artmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı, yapacağı düzenlemelerde bu hassasiyetleri gözetmelidir.

 

Lakin şu veya bu gerekçelerle yürürlüğe konulan bazı düzenlemeler, bakanlığımızın aldığı bazı tavır ve tutumlar öğretmeni eğitimin aktörü olmaktan uzaklaştırmış, figüranı hâline getirmiştir. Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına ve toplumsal saygınlığını yitirmesine ek olarak öğretmenler mesleklerini icra ederken çeşitli saldırılarla şiddet olaylarına maruz kalmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı, çalışanlarının sorunlarını sahiplenmeli, çözümüne ilişkin çaba göstermelidir.

 

Hülasa aydınlık geleceğe doğru başlayan yöneliş eğitimden geçer. Bu bilince uyumlu olarak hem özlük hakları hem saygınlık açısından herkes, her kurum öğretmeni itibarsızlaştıracak her tür oluşumdan, söz ve eylemden kaçınmalıdır. Ona vereceğimiz önemin kendimize verdiğimiz önemden, göstereceğimiz saygının kendimize duyduğumuz saygıdan kaynaklandığını bilerek, kalplerinin vatan, millet, insanlık aşkı ve idealiyle dolu olduğundan şüphe etmediğimiz meslektaşlarımı üstün gayret ve fedakârlıklarından dolayı kutluyorum. Diyorum ki öğretmene verilen değer her şeye değer.

 Bu yazı 4596 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
HABER ARA
HABER ARŞİVİ
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI